רובין הוד לקראת הנפקה

בשנת 2013 הקימו באיג’ו בהאט וולדימיר טנב את פלטפורמת ההשקעות “רובין הוד” עם הרבה יותר מאשר רק תכנית עסקית להיצע של השקעות. הם רצו להביא עם הפלטפורמה החדשה שינוי של ממש לשווקי ההשקעות, ולהנגיש את האפשרות להשקיע ולהרוויח, גם למשקיעים קטנים, צעירים, המעוניינים להשקיע סכומים פחות גבוהים.

בסוף שנת 2020, ניהלה פלטפורמת רובין הוד מעל 13 מיליוני חשבונות משתמש, עם סכום מינימאלי להשקעה של 1,000 דולרים ואפשרויות לנהל חשבון רווחי גם עבור משקיעים שאין להם מושג בשוק ההון או שאין להם את הזמן והאנרגיות להשקיע בניהול שוטף של תיק השקעות אקטיבי. מעניין לציין עוד, כי הגיל הממוצע של המשקיעים באפליקציית רובין הוד הוא 26.

אומרים שרובין הוד שינתה את כללי המשחק בשוק ההון, וזה, ללא ספק, נכון.

רובין הוד מגייסת כספים, בהצלחה מרובה

אפליקציית רובין הוד הושקה לראשונה במרץ של שנת 2015, ובתוך פחות משנתיים כבר חגגה מספר משתמשים בעל שש ספרות, כאשר 80% מכלל המשתמשים נוהגים להיכנס לאפליקציה לפחות פעם אחת ביום.

בתחילת אפריל של שנת 2017, גייסה החברה 110 מיליוני דולרים לפי שווי שוק של 1.3 מיליארד דולרים. ההשקעה בוצעה באמצעות קרן השקעות פרטית. במאי 2018 גייסה החברה עוד 363 מיליוני דולרים, במימון של קרנות הון סיכון, לפי שווי שוק של כ – 5.5 מיליארדי דולרים. במאי 2020, בשעה שהשווקים מסביב לעולם סבלו מהאטה משמעותית, הפעילות של רובין הוד דווקא גדלה באופן רצוף, והיא סיימה סבב גיוס הון נוסף בסך כולל של 280 מיליוני דולרים, לפי שווי שוק של 8.3 מיליארדי דולרים. רק שלושה חודשים לאחר מכן, גייסה החברה עוד 200 מיליוני דולרים, ממשקיע פרטי נוסף.

במרץ 2021 דווח כי החברה הגישה בחשאי מסמכים נדרשים להנפקה ראשונית (IPO), לרשות האמריקאית לניירות ערך. ההנפקה אמורה להתבצע בבורסת הנאסד”ק, לקראת מחצית שנת 2021.

לא הרבה נתונים פורסמו אודות ההנפקה המתוכננת. מוערך כי שווי השוק של החברה לקראת ההנפקה עומד על כ – 30 מיליארדי דולרים, וכי מדובר ככל הנראה בהנפקה באמצעות רישום ישיר למסחר. אם כן, ייתכן שמיליוני המשתמשים באפליקציית רובין הוד יוכלו בקרוב לסחור במניית האפליקציה עצמה.

גם מידע רע הוא פרסום טוב

אפליקציית ההשקעות רובין הוד היתה, עד לא מזמן, נחלתם של בני דור ה – Y בלבד. רק שבנסיבות פחות מחמיאות היא הפכה ל”נושאת הדגל” של המשקיעים הצעירים שמגיעים לא רק עם חשבון בנק צנוע, אלא גם עם אג’נדה ויכולת להתארגן במהירות. כך, הפכה אפליקציית רובין הוד לפלטפורמה המובילה להשקעות עבור צבא המשקיעים של פורום Wall Street Bets באתר רדאיט, בו חברים מעל שבעה מיליוני משקיעים צעירים. רק לפני כמה חודשים, אותו צבא של משקיעים גרם לנסיקה לא ברורה של מאות אחוזים במניית חברת הגיימינג הכושלת גיימסטופ, זאת בשל רצונם של אותם משקיעים להביא לשינוי כללי המשחק ולהפסדים למשקיעים המסורתיים והוותיקים בתחום, שנהגו להחזיק במניית גיימסטופ בפוזיציית שורט (מה שאומר, שהם הפסידו מהמהלך סכומי כסף גבוהים).

על אף שאנחנו רואים גיוסים בסכומים גבוהים כמו גם שווי שוק שמטפס עבור רובין הוד, ייתכן מאוד שהחברה מבקשת “להכות על הברזל בעודו חם” ולבצע הנפקה ראשונית כל זמן שכולם עוד זוכרים את מעורבותה באירוע ההשקעות במניית גיימסטופ, שאף הביא לכך שמנכ”ל החברה זומן להעיד והחברה נדרשה על ידי הרגולטור להפקיד ערבונות בסך של 3 מיליארדי דולרים בשל הקשר שלה לתנודתיות בשווקים שנגרמה כתוצאה מהמסחר החריג במניית גיימסטופ, שנערך רובו דרך הפלטפורמה. בעקבות דרישה זו, הגבילה הפלטפורמה את המסחר במניית גיימסטופ בחשבונות המשתמשים. זמן לא רב לאחר מכן, נקשר שמה של החברה בעוד מאורע טרגי כאשר משקיע צעיר התאבד לאחר שקיבל הודעה על חוב של מעל 700,000 דולרים, כתוצאה משגיאה בעיבוד עסקאות במערכת.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות
הישראלים קונים פחות שוכרים יותר – השכרת דירה הופכת משתלמת יותר וכסף פנוי זורם להשקעות אלטרנטיביות.
אנרגיה מתחדשת
אנרגיה מתחדשת – מה היא ואיך נשקיע?
אנרגיה ירוקה רוח מים ושמש
רוח, מים ושמש
מתקפת הסייבר האחרונה על שוק הקריפטו עלתה למשקיעים 180 מיליון דולר, בפחות מדקה אחת
סקירת שוק
סקירת שווקים אלטרנטיבית : מרכז האנרגיה המתחדשת הגדול בעולם באוסטרליה, מנהלי הקריפטו ממשיכים להסתבך