הנפקות ספאק

המחצית הראשונה של שנת 2021 הייתה שייכת ללא ספק להשקעות הספאק בבורסות האמריקאיות, ובעיקר בנאסד”ק. הנפקת ספאק היא הנפקה כתוצאה מאיחוד בין חברה יצרנית ל”שלד בורסאי”, שכבר הגיש דו”חות חשבונאיים ועבר את התהליך הבירוקרטי המתיש והארוך של אישור בורסאי לקראת הנפקה. שלדים בורסאיים כאלה אינם מציעים פעילות כלשהיא, והאיחוד בין חברה יצרנית לשלד בורסאי מאפשר לחברה היצרנית לרכוש את השלד ולחסוך בכך את התהליך של הגשת דו”חות, אישור לקראת הנפקה וכדומה. בעוד היתרונות בתהליך הנפקה כזה הם ברורים (כמו למשל הקיצור המשמעותי בזמנים והחיסכון בעלויות), הבעיות בהנפקת ספאק נובעות בעיקר מחוסר אמון של משקיעים הנובע מדיווח לוקה בחסר של החברה היצרנית בנוגע לפעילותה כך שלא אחת שווי השוק של החברה המונפקת בספאק הוא מבוסס על הערכות בלבד. לאחר תקופת הקורונה משקיעים נלהבים ששו לכל הזדמנות להשקעה בארגונים שעשויים לזנק וכולם הרגישו את האופטימיות באוויר, אולם הנפקת הספאק של היפו באוגוסט 2021, שבוצעה לפי שווי שוק של 5 מיליארד דולר, התרסקה לשווי שוק של חצי מזה בתוך שבועיים עם 83% מכספי המשקיעים שנמשכו. זו הייתה תחילתו של הסוף עבור עידן הנפקות הספאק שנהנה, לתקופה קצרה לפחות, מאמון משקיעים גם ללא נתונים שיסייעו לבסס אותו. היום, חברה המעוניינת להנפיק באמצעות ספאק, מכירה בוודאי בסיכונים שהיא לוקחת על עצמה בהיעדר מידע אמין מספיק על מנת לזכות באמון המשקיעים – אבל במקרה של סטיקספיי, נראה שהמהלך שהחל קורם עור וגידים לפני מעל שנה, מתקרב לביצוע – סטיקספיי מתכוונת להתאחד עם חברת הספאק Endurance Acquisition Corp הנסחרת בנאסד”ק, או במילים אחרות – לעבור הנפקת ספאק.

מי את, סטיקספיי?

סטיקספיי (SatixFy) היא חברה ישראלית שעוסקת בפיתוח שבבים ואביזרים לתקשורת לוויינית. היא הוקמה בשנת 2012 על ידי היזם יואל גת, שהיה מהצוות המקים והמפתח של גילת רשתות לוויין ושל רייסאט ישראל, יצרנית של אנטנות לוויין שטוחות. החברה מנוהלת מפארק המדע ברחובות, ישראל, אולם מחזיקה גם משרדים ומרכזי פיתוח בפארנבורו אנגליה ובצ’ידל אנגליה, בארצות הברית ובמזרח אירופה. גיוס הכספים הראשון של החברה בוצע כבר בשנת 2016, אז גייסה החברה כ – 25 מיליוני דולרים. סה”כ גייסה החברה עד כה כ – 50 מיליוני דולרים. לפני כשנה, בפברואר 2021, ביצעה החברה ניסיון להנפקה בבורסה של תל אביב לפי שווי שוק של 1.4 מיליארדי שקלים. מהלך זה לא צלח והחברה לא הונפקה בסופו של יום, אולי בגלל שלצד הניסיון להנפקה הציגה החברה דו”חות פעילות מאוד לא מחמיאים עם צלילה חדה בפעילות, בימי תחילת ההשפעות של נגיף הקורונה על העולם כולו.

לאחרונה (מרץ 2022) פרסמה החברה כי היא מתעתדת להתמזג עם חברת הספא”ק Endurance Acquisition Corp לפי שווי שוק של בין 600 ל – 800 מיליוני דולרים. המיזוג יאפשר הנפקה בנאסד”ק והצפי הוא לגיוס של עד 400 מיליוני דולרים לאחר ההנפקה.

שוק יציב או מהלך אופטימי?

חשוב לזכור כי רבות מהנפקות הספאק שראינו עולות ואז יורדות בנאסד”ק לאורך שנת 2021 היו חברות סטארט אפ חדשות, יוניקורנים אם תרצו, שהגיעו בתוך פרק זמן קצר להנפקות בשווי שוק חלומי, עוד לפני שהמוצר או השירות שהן מציעות הוכיח את עצמו. לעומת אלה, חשוב לציין כי סטיקספיי היא חברה יציבה וותיקה, בתחום שנהנה מביקושים גואים ועם פסי ייצור ופיתוח מנוסים ולקוחות גדולים. זהו יתרון גדול בתחום של הנפקות הספא”ק, וביחד עם זאת, אפשר לראות כי הנפקות קודמות של החברה לא צלחו, מה שמעלה את השאלה – האם הניהול הפיננסי של החברה מבחינת גיוסי הון הוא ריאלי או אופטימי? בתחום השבבים, אנחנו יכולים להבין מניין האופטימיות, וביחד עם זאת, אין ספק שמהלך ההנפקה באמצעות ספאק בתקופה בה הנפקות ספאק נכשלות בזו אחר זו – יידרש להוכיח את עצמו לאורך זמן.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות או דירה להשקעה
דילמת הנדל”ן הגדולה – השקעות אלטרנטיביות או דירה להשקעה?
השקעות נדלן וולסטון
השקעות נדל”ן מניבות בישראל
רובין הוד לקראת הנפקה
ממלכת הצעירים: רובין הוד לקראת הנפקת ענק בבורסה
gamestop
גיימסטופ – נגמר המשחק?
השקעות נדלן
למה הנדל”ן ממשיך לעלות ואיך מחירי הסחורות קשורות לזה?