סוס טרויאני

בכל דור ודור, מספרים שההיסטוריה חוזרת על עצמה, לטוב ולרע. בתקופה האחרונה ניתן לשמוע על מתקפות סייבר מתוחכמות, האקרים שולחים סוסים טרויאנים ופורצים למקומות אסטרטגיים במטרה להסב נזק, במטרה לקבל כופר גדול, ולפעמים זה עניין פוליטי סבוך. שלמה המלך, החכם באדם כתב בספר קהלת, “מה שהיה, הוא שיהיה, ומה שנעשה הוא שיעשה ואין כל חדש תחת השמש.” הסוס הטרויאני הראשון היה קיים שנים רבות לפני שהאנושות חשבה על מחשבים וטכנולוגיה. על פי סיפורי המיתולוגיה, הסוס הטרויאני היה פרי יצירתו ומחשבתו של אודיסאוס, היוונים השתמשו בסוס עץ גדול ובתוכו לוחמים, הסיבה? חומות והגנות העיר טרויה מנעו פלישה במשך עשור. הסוס המתין בכניסה לשערי העיר, הטרויאנים חשבו כי מדובר במתנת האלים והכניסו אותו פנימה, השאר היסטוריה.

עידן טכנולוגי וריגול מסוכן

כיום, סוסים טרויאנים מגיעים באמצעות קוד, תוכנה או וירוס שמטרתו להשתלט על המחשב הפרטי, על מחשבים ושרתים של תאגידים כדי לגנוב מידע רגיש, כדי לסחוט, כדי לדרוש כופר, כדי לבצע פעולות טרור ועוד. בדרך כלל, זה מגיע בדמות קובץ תמים שפתיחתו גורמת לנזק גדול. ברגע שהקובץ חודר פנימה, המחשב הופך להיות “זומבי”, והאקר יכול לבצע כל פעולה. מאז תחילת המילניום תאגידים רבים ספגו נזק כלכלי גדול מאד.

סוסים קטנים, התקפות גדולות

בשנת 2003, תולעת בשם SQL Slammer ניצלה באג בקוד שרתי ה-SQL  של מיקרוסופט, תוך עשר דקות הוירוס השפיע על 75,000 שרתים, תנועת האינטרנט הפכה לאיטית, ובמקומות מסוימים עצרה לחלוטין. שירות הטלפונים הסלולריים בדרום קוריאה קרס, חברות תעופה לא הצליחו לזהות כרטיסי טיסה, כספומטים ומערכות פיננסיות הפסיקו לספק שירות והנזק היה עצום, 1.2 מיליארד דולר בכמה דקות.
בשנת 2000, וירוס “אני אוהב אותך” הצליח לפגוע ב-45 מיליון מחשבים, הוירוס הגיע בדוא”ל עם מכתב אהבה וברגע שנפתח, נשלח באופן אוטומטי ל-50 אנשי קשר של האדם שפתח את ההודעה, הפצת האהבה הסתיימה בנזק עצום של כ-10 מיליארד דולר.

בשנת  2010, תקיפת סייבר קטלנית על מתקן העשרת האורניום של איראן, הוירוס היה STUXNET, שהצליח לחדור למחשבי השליטה והבקרה התעשייתית, הנזק היה גדול מאד, מתקן העשרת האורניום בנתנז עצר. מומחים טוענים כי היה זה שילוב של מספר מדינות שמילאו תפקיד פעיל במתקפה.
בשנת 2004, MY Doom, וירוס קטלני שהצליח להפחיד את גוגל הגדולה, הוירוס התפשט באמצעות הדוא”ל, ובהמשך עשה את דרכו ברשת לתוכנות לשיתוף קבצים כמו google docs ועוד. הצלחת הוירוס הייתה כל כך גדולה שהיא היוותה כרבע מכלל הדוא”ל שנשלח ברחבי העולם, גוגל הציעה פרסים כספים גדולים לכל מי שיספק מידע שיעצור את התופעה. בסופו של דבר , על פי מומחים נגרם נזק אשר מוערך בכ-38 מיליארד דולר.

האם סקטור הטכנולוגיה עדיין מעניין?

האנושות צועדות לצלילי הטכנולוגיה והקפיטליזם, הפיתוח והעשייה לא עוצרים לרגע, לטוב ולרע. הטכנולוגיה משרתת אותנו בצורה בלתי רגילה, אך יש לה גם צדדים אפלים, כמו מתקפות סייבר, הונאות ועוד. לחברות טכנולוגיה כיום יש תפקיד משמעותי, בתקופת הקורונה הצלחנו לקנות, ללמוד ואפילו לעבוד מרחוק. מלחמת הסחר גוררת את המדינות לריגול ולתקיפות מרחוק, דבר אשר יוצר ביקוש גדול לחברות סייבר וחברות טכנולוגיה בתחום. כיום, אפשר להשקיע בחברות טכנולוגיה במגוון דרכים, ניתן להשקיע באמצעות אחזקה ישירה של מניות, בארץ ובעולם. ניתן להשקיע באמצעות קרנות נאמנות או קרנות סל אשר מחקות את מדדי הטכנולוגיה, ניתן להשקיע באמצעות תיק השקעות מנוהל מתמחה בטכנולוגיה, וניתן להשקיע בחברות טכנולוגיה באמצעות השקעות אלטרנטיביות, השקעות חוץ בורסאיות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

דרום קוריאה
זרוע ההשקעות האלטרנטיביות של דרום קוריאה
השקעות בדיור סוציאלי
השקעות בדיור סוציאלי – מה זה אומר?
למבורגיני על המים
חזון גרמני וסגנון איטלקי: האם למבורגיני לומדת לנסוע על המים?
רשת האפלה
הרשת האפלה: כל מה שאנחנו יודעים על הרשת האפלה
רכב אוטונומי
הסוף לנהגים בשירות הציבורי? האוטובוס של NAVYA נוסע ברחובות אוקספורד וברלין לאחר הכישלון בפריז