מהפכת הצעירים

מהפכת הצעירים שמתרחשת בשבועות האחרונים מחוללת תנודות דרמטיות שמשפיעות לא רק על קרנות גידור אלא על כל שוק ההון. האם מדובר בתחילתה של מגפה? להלן סקירה בנושא.

הזאבים הצעירים מוול סטריט: המהפכה בשוק ההון כבר כאן?

משקיעים רבים בשוק ההון שפשפו את עיניהם בשבועיים האחרונים בעקבות הסיפור של חברת גיימסטופ. רשת החנויות הכושלת חוותה זינוק של מאות אחוזים בשווי המנייה, לא בזכות קרן גידור או קרן השקעות שהחליטו להביע בה אמון אלא בזכות התאגדות של צעירים ברשתות החברתיות שהחליטו “להריץ” את המניה בעקבות מחשבה כי בוול סטרייט המניה תרד. למעשה, המשקיעים הצעירים החליטו לעשות מהלך נגד וול סטריט ובהתאם לכך לשבש את הפעילות בשוק המניות. המהלך הזה הוביל להנחתה של מכה כואבת על קרנות הגידור שהתרגלו לשחק עם הכסף של המשקיעים באין מפריע, עד שכללי המשחק השתנו. למעשה, אם בעבר השקעה בשוק ההון הייתה שמורה בעיקר למשקיעים פרטיים ולמוסדיים, כיום כל אחד יכול להיעזר במכשיר הסלולר שלו ובאפליקציות דוגמת רובין הוד לצורך מסחר, באופן מידי.

שוק פתוח – מהן המשמעויות?

שוק ההון פתוח יותר מתמיד למשקיעים קטנים ופרטיים, אולם עד עכשיו המהלכים שלהם לא באמת הזיזו לכרישים של וול סטרייט. את המהפכה ניתן לזקוף לא מעט בזכות פלטפורמות חדשניות, כמו רובין הוד. האפליקציה טרפה את הקלפים בשל היותה פלטפורמה המאפשרת לבצע מסחר בשוק ההון ללא תשלום עמלות, וע”פ הבעלים והמייסד של החברה ולדימיר טגב המשקיעים הפרטיים שהחליטו לסחור במניות דרך האפליקציה חסכו סכום של מעל 5 מיליון דולר. המשימה של רובין הוד ושל הצעירים היא להפוך את המערכת הכלכלית לשיוויונית יותר, ועל כן היא מציעה חווית גלישה נעימה ונגישה. ניתן בהחלט לומר כי המהפכה כבר כאן – והיא משפיעה על כוחות השוק הגדולים והקטנים הפועלים בזירה של וול סטרייט.

מה מייחד את המשקיעים הצעירים?

המשקיעים הצעירים מתאגדים דרך קהילות ברשתות כמו רדיט. הקהילה המוכרת יותר היא “וול סטרייט בטס” שלא מפסיקה לצמוח. מעבר לרצון של להרוויח כסף, לצעירים הללו יש מטרה מודגשת יותר – לערער את המשקיעים הגדולים להעניש אותם. הם רואים עצמם כאנדרדוג, דוד מול גוליית – והם לא מוכנים לעצור. הגישה שלהם היא לזוז מהר ולטלטל את הזירה, וכקולקטיב הם הצליחו לעשות תיק טוב יותר ממשקיעים מוסדיים מאחר והם משתמשים בכלים חדשניים כמו חוכמת ההמונים לטובת ביצוע השקעות. אולם, יש צד בעייתי שגורר ביקורת קשה. משקיעים מוסדיים טוענים כי רובין הוד עושה בדיוק הפוך ממה שהיא מתיימרת – במקום לגנוב מהעשירים, היא גונבת מהעניים שלא מצליחים למנף את תיק ההשקעות שלהם.

התערבות ממשלתית – האם המהלך של חקירה יעצור את התנופה?

בעקבות ההתנהלות של רובין הוד והתנועה ההולכת וגוברת של צעירים שמחליטים להשקיע נרשמה הסכמה נדירה בין שתי המפלגות הגדולות בארה”ב לגבי פתיחה בחקירה נגד רובין הוד, בעקבות הפרת אמונם של המשקיעים. למרות שהרבה מאוד אנשים נוטים לראות בסיפור של הצעירים כדוד נגד גוליית, מדובר במהלך מסוכן שעשוי בהחלט להשפיע על יחסי הכוחות בוול סטרייט – כאשר המילה האחרונה ממש לא נאמרה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מודרנה ופייזר
ההשפעות הכלכליות של מודרנה ופייזר בעקבות החיסון
השקעות אלטרנטיביות בביוטכנולוגיה
השקעות אלטרנטיביות בביוטכנולוגיה – מדע, בריאות והזדמנות כלכלית אדירה!
אמאזון
קרן הבריאות הגדולה בעולם: אמזון, ברקשייר האת’ווי וג’יי. פי. מורגן צ’ייס
פמטק
FemTech – הדבר הגדול הבא בסקטור הבריאות
playboy
שפנפנות ועסקים: העתיד הטכנולוגי של PlayBoy