רכב אוטונומי

אוטובוס ללא נהג יכול להישמע דבר מופרך או גאוני, הניסוי הראשון של חברת NAVYA הצרפתית לא עלה יפה. האוטובוסים אכן פעלו, ללא תקלות ובאופן סדיר: אולם עשרות אלפי המשתמשים שנסעו ברחבי הרובע שהשתתף בניסוי פסקו במהלך שנת ההפעלה של המערך מלהשתמש בו, כנראה בשל מהירות הנסיעה הנמוכה. עכשיו, NAVYA מתחילה ניסוי חדש בבריטניה, למודת ניסיון מכישלון הניסוי הקודם.  

בשנת 2019 הופסק ניסוי שהחל ב- 2017 ברחובות רובע La Défense בפריז להפעלת מיניבוסים בעלי יכולת נהיגה אוטונומית מתוצרת חברת NAVYA הצרפתית (Paris: NAVYA). למרות כישלון הניסוי בפריז בחרו שלטונות בריטניה בחברת NAVYA לניסוי דומה המתחיל בימים אלה ברחובות קמפוס Harwell Science and Innovation, מרכז בעל שם עולמי לכנסים ופעילות עסקית בתחומי מדע וחידושים טכנולוגיים, השוכן מעט מדרום לאוקספורד.

הכישלון של NAVYA בפריז

אי אפשר שלא להביט על ההישג של חברת NAVYA תוך שלוקחים בחשבון את הכישלון שנחלה בניסוי בפריז. מטרת הניסוי ההוא הייתה גרנדיוזית משהו – “יצירת פתרון תחבורה כולל לתושבי הרובע”. בתחילה נראה היה שיש סיכוי טוב שהניסוי יעלה יפה וששירות ההסעה הציבורי באמצעות מיניבוסים הנוהגים את עצמם יכה שורשים. במהלך חצי השנה הראשונה השתמשו בשירות מעל ל – 30,000 נוסעים וכמעט כולם העידו שנהנו ממנו והם מתכוונים להשתמש בו שוב. אולם בהמשך ההיענות דעכה במהירות ובמשך שנה, מאמצע 2018 לאמצע 2019, השתמשו במיניבוסים האוטונומיים רק כ – 12,000 נוסעים. הסיבות העיקריות לירידה בביקוש היו חלוף ההתרגשות הראשונית ומהירות נסיעה נמוכה מאוד, במיוחד לקראת עצירה בתחנות ובעת הצורך להשתלב מחדש בתנועה. באופן תאורטי המיניבוסים האוטונומיים של NAVYA מסוגלים לפתח מהירות של כ – 40 קמ”ש אולם בפועל המהירות הממוצעת עמדה על כ – 7 קמ”ש בלבד.
חשוב לציין שכישלון הניסוי בפריז אינו נתפס בעולם כעדות לכך שאוטובוסים אוטונומיים אינם אפשרות מעשית כיום. לראיה, ניסויים דומים קורמים עור וגידים במקומות שונים בעולם. כך למשל, ניסוי במיניבוסים אוטונומיים בברלין החל ממש במקביל להכרזה על כישלון הניסוי בפריז ונמשך גם כיום. הניסוי הנוכחי באנגליה מעורר תקוות רבות בקרב מי שמעוניינים לראות התקדמות בתחום הנהיגה האוטונומית בכלל ופיתוח אפשרויות תחבורה ציבורית ברכבים אוטונומיים בפרט.

המיניבוסים של NAVYA יופעלו על ידי חברה אנגלית

בשונה מן הניסוי בפריז, בניסוי באנגליה תפעול המיניבוסים מתוצרת NAVYA יעשה לא על ידי חברה זו עצמה אלא על ידי חברה בשם DARWIN המתמחה ביישום טכנולוגיות פורצות דרך, במיוחד בתחום התקשורת על פני כדור הארץ ובאמצעות לוויינים. נראה שהתרומה של DARWIN תהיה משמעותית בזכות יכולתה להיעזר בשירות החלל האירופי, ספקי תקשורת מובייל, במיוחד הספק הבריטי O2, ומפעילת הלוויינים HISPASAT. חברה נוספת המעורבת בניסוי היא חברת הביטוח AVIVA שם מבינים את הפוטנציאל שבפיתוח מוצרי ביטוח מתאימים לרכבים אוטונומיים.

היקף הניסוי

הניסוי הבריטי במיניבוסים האוטונומיים של NAVYA יוגבל לשטח בן כ – 3,000 דונמים. המיניבוסים ישמשו עובדים ומבקרים במתחם קמפוס Harwell Science וההערכה היא שמכיוון שמדובר באזור המאופיין בעומסי תנועה נמוכים יחסית המיניבוסים ישרתו היטב את קהל היעד ויובילו אותו במהירות, בנוחות ובצורה בטוחה בין יעדים ברחבי הקמפוס.

חברת NAVYA הוקמה בשנת 2014 והיא נחשבת למובילה עולמית בתחום מערכות נהיגה אוטונומיות וייצור רכבים אוטונומיים לשימוש ציבורי כגון המיניבוסים שישמשו בניסוי בבריטניה. לחברה משרדים בעיר ליון, בפריז, במישיגן ארה”ב ובסינגפור, מועסקים בה כ – 300 עובדים. מטרתה של NAVYA היא להפוך לאחת הספקיות הגדולות של שירותי הסעות אוטונומיים, הכישלון בפריז היה אולי צורם מכיוון שהתרחש על מגרש ביתי אולם הוא לא היווה מקל בגלגליה של NAVYA. מתחילת 2021 מכרה החברה כ – 180 מיניבוסים בעלי יכולת נהיגה אוטונומית ב – 23 מדינות ברחבי העולם.
ב –  NAVYA גאים מאוד על הניסוי החדש וטוענים שהוא יהיה זה שיקפיץ את החברה קדימה ויוכיח את יכולתה לייצר מיניבוסים אוטונומיים המתאימים לפעול בסביבה אורבנית מאתגרת.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

העוף הסינגפורי
בסינגפור זה מתחיל: eat just קיבלה היתר לשווק מוצרי עוף מתורבת
שירות הטכנולוגיה
מהפכה אקדמית בשירות הטכנולוגיה
טלגרם
מהיום: גם טלגרם מאפשרת תשלום בקריפטו
טכנולוגיה
טכנולוגיה: מהפכת המזון העולמית, עד 2050 נצטרך כ- 70% יותר מזון בעולם
5 אלטרנטיבות שכדאי להכיר
מבולבלים מהשקעות בורסאיות? הנה 5 אלטרנטיבות שכדאי לכם להכיר