מתחמי עבודה משותפים

שנת 2020 עמדה בסימן של משבר כלכלי עמוק על רקע מגפת הקורונה. אחד התחומים שחטף את המכה האנושה ביותר הוא ללא ספק תחום הנדל”ן וספציפית חללי המשרדים שנותרו ריקים מעובדים. האם אנחנו לקראת צמיחה מחודשת או לחילופין חשיבה מחודשת לגבי חללים משותפים? להלן סקירה בנושא.

חללי משרדים: ירידה דרסטית בהכנסות

חללי המשרדים עד לפני פרוץ הקורונה נחשבו לאחד מנתיבי השקעת הנדל”ן הבולטים ביותר, וזאת לאור הקמה של מאות יחידות של חללי משרד משותפים כמו גם מגדלים גורדי שחקים שבהם עובדים מאות ולעיתים אלפי עובדים. ביחס לשוק הנדל”ן, חללי המשרדים תפסו תאוצה ולמעשה לא מעט משקיעים החלו להשקיע באופן משמעותי בחברות נדל”ן שמשווקות חללי משרדים ברחבי הארץ וספציפית בערים תל אביב ורמת גן. אולם, מאז פרוץ הקורונה מדובר בשוק שנכנס להקפאה עמוקה, בעקבות הסגר וכללי הריחוק החברתי שהובילו את המשק הישראלי והגלובלי לתנאי עבודה חדשים – עבודה מהבית, ללא אופק שנראה לעין לגבי חזרה למשרד. בשל כך, נרשמו הפסדי עתק בכל הקשור לחללי משרדים וכן פרויקטים רבים שהיו צריכים לצאת לפועל הוקפאו. שוק הנדל”ן וחללי המשרדים נותרו ריקים מאדם, ובהתאם יצרו ירידות חדות בכנסות של משקיעים וחברות הבנייה שהשקיעו מיליונים בפרויקטים שנותרו ריקים מאדם.

השפעה גם על קהילת העצמאיים

נוסף לכך, לא ניתן להתעלם מהעובדה כי חללי המשרדים שימשו גם עצמאיים שהחליטו לצאת מהבית ולצאת לעבוד ממשרד באופן שנוח להם, אולם גם הם נאלצו למצוא את עצמם חוזרים לעובדה מהבית במקרה הטוב ובמקרה הרע חסרי עבודה. למרות שרבים נוטים לומר כי מדובר בסוף של עידן חללי המשרדים, לא היינו ממהרים להספיד את הענף אלא להפך – להבין כי אנו בפתחו של עידן חדש ומסקרן בשוק העבודה שעתיד להשפיע גם על חללי המשרדים, בעקבות תנופה מחודשת של הכלכלה וכן התנעה של תהליכים חדשניים בכל הקשור לשימוש במשרדים פר שעה או צורך,

כיצד שוק התעסוקה משפיע על שוק הנדל”ן?

קיים קשר ישיר בין שוק התעסוקה לשוק הנדל”ן. למעשה, בעקבות נגיף הקורונה מומחים מעריכים כי שוק העבודה עתיד לשנות את פניו, לאור מעבר לעבודה מהבית שתתבצע באופן קבוע. בשל כך, ניתן לומר כי חללי עבודה משותפים עדיין יהוו אלטרנטיבה בעבור עצמאיים כמו גם חברות שישתמשו באותם חללים בצורה נקודתית או לצורך עבודה שוטפת שמתבצעת על התפר של עבודה מהבית לעבודה משרדית. מעבר לכך, למרות הקיפאון בשוק חברות הבנייה הגדולות כאן בישראל החלו להתניע מחדש פרויקטים רחבי היקף בפריסה ארצית, בהתאם למגמה העולמית. יזמי נדל”ן מסבירים כי למרות שהשוק נכנס לקיפאון, שוק העבודה ישתנה ויתאים את עצמו לעידן של אחרי הקורונה ולכן ניתן לראות כבר עכשיו התעניינות מצד חברות בינלאומיות כמו גם ישראליות שמחפשות משרדים בפריים לוקיישן, כמו גם כאלו שכבר עכשיו החלו לפתח בנייני משרדים בסטנדרט גבוה – כמו חברת מיקרוסופט. החברה השיקה לאחרונה את המשרדים החדשים שלה, וזכתה לתגובות אוהדות בעקבות עיצוב חדשני ופורץ דרך שעתיד להנחות חברות נוספות, בשל השימוש בחומרי גלם איכותיים לצד מתחמים שנועדו לעודד את העובדים לפרודוקטיביות כמו חדר כושר מאובזר, חדר אוכל עצום וכן חדרים ייעודים כמו חדרי יוגה. מתחמי העבודה כפי שהכרנו משתנים ללא הכר בעיקר בשל העובדה כי הם מתמקדים ביצירת נישות ולוגיסטיקה שמתאימה למגוון צרכים בהתאם לאופי הפעילות של החברה כמו גם עצמאיים שמחפשים לשלב בין עבודה בבית לבין עבודה במשרד.

לסיכום, עוד מוקדם להספיד את ענף חללי העבודה, וזאת בעקבות תנופת בנייה כמו גם קידום של תרבות עבודה חדשנית שהולכת לתפוס תאוצה כבר ברבעון השני של השנה, בעקבות חיסוני הקורונה וחזרה לשגרת החיים כפי שהייתה לפני שנגיף הקורונה נכנס לחיינו – וחולל מהפכה של ממש בכל תחום, כולל ענף הנדל”ן.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מסחר בקריפטו
זירות מסחר בקריפטו: איפה ניתן לסחור, ואיך עובדת השיטה של בורסות הקריפטו
ניתוח קטרקט
איך תוכלו להחלים מניתוח קטרקט במהרה?
חדשות כלכליות
חדשות כלכליות
דרום קוריאה
זרוע ההשקעות האלטרנטיביות של דרום קוריאה
השקעות אלטרנטיביות
השקעות אלטרנטיביות – מה זה אומר ואיך מתחילים?