קולנוע

שנת 2020 תירשם בספרי ההיסטוריה כשנה הגרועה ביותר של ענף הקולנוע, וזאת לאור הפסדים שנאמדים במיליארדים ונזקים לטווח הרחוק שאותם עוד קשה לאמוד. כיצד התעשייה מתמודדת עם המשבר הגדול ביותר בתולדותיה? להלן סקירה מיוחדת בנושא.

השנה השחורה של הקולנוע

אין ספק שנגיף הקורונה חולל שינויים דרמטיים בכל תחום, אולם אחד התחומים שניזוקו יותר מכולם הוא ללא ספק עולם התרבות והקולנוע בפרט. התעשייה, שעד לפרוץ המשבר הייתה בשיאה ואף הצליחה להגדיל את הכנסותיה כתוצאה ממכירה של כרטיסים ושירותים נלווים הייתה הראשונה להיסגר, והאחרונה להיפתח. בישראל, מדובר במכת מוות של ממש לתעשייה הישראלית שגם לפני פרוץ הקורונה סבלה ממיעוט תקציבים והשקעה, ונכנסה לקיפאון. יתרה מכך, הפקות רבות שהיו אמורות לצאת לאקרנים נאלצו להידחות – כאשר כל דחייה כזו עולה מיליונים. בתעשייה האמריקאית שנחשבת לתעשייה החזקה והגדולה ביותר המצב קשה עוד יותר. סרטים שהופקו בתקציבים של מיליוני דולרים ואשר היו עתידים להכניס לקופות המפיקים מיליארדים נאלצו להידחות או לצאת בהפצה דרך שירותי הסטרימינג, כאשר הדוגמה העדכנית ביותר הוא הסרט וונדר וומן בכיכובה של גל גדות. לאחר לא פחות משלוש (!) דחיות בשנה אחת, נאלצו אולפני וורנר לשחרר את הסרט דרך שירותי הסטרימינג, מתוך מטרה למזער עד כמה שאפשר את הנזקים. סביר להניח שההחלטה של האולפנים הגיעה לא מעט בזכות הכישלון מהדהד של הסרטן מולאן דרך שירות הסטרימינג דיסני פלוס אותו השיקו לאחרונה, לאחר שהבינו כי בתי הקולנוע לא עתידים להיפתח בשנה הקרובה – וע”פ הערכות עד למחצית השנייה של שנת 2021.

ירידה חדה במניות – עד לכדי פשיטת רגל

סגירת בתי הקולנוע הובילה לנפילת מניות שלא נראתה כמותה מזה שנים רבות, כאשר ציבור המשקיעים הופתע לגלות כי למרות האופטימיות הרבה בתחילת המשבר, הנגיף לא חולף ולמעשה בתי הקולנוע שנסגרו ראשונים בחודש מרץ נסגרו – ולא נפתחו מחדש. המנייה של קבוצת בתי הקולנוע סינוולד (השנייה בגודלה בעולם) רשמה הפסד של 1.64 מיליארד דולר, ומאז תחילת המשבר המנייה שלה בבורסה ירדה בלא פחות מ 81%.  אצל רשת בתי הקולנוע הגדולה בעולם AMC המצב חמור עוד יותר – מדיווחים של גופי תקשורת מובילים כמו הניו יורק טיימס עולה כי החברה שוקלת להכריז על פשיטת רגל, ומתכננת לנסות ולגייס משקיעים לטובת התמודדות עם המשבר מתוך ניסיון אחרון להימנע מהכרזה דרמטית על פשיטת רגל בעקבות המשבר החריף. מדובר רק בדוגמאות אחדות, כאשר כאן בישראל נרשמו הפסדים כבדים אצל קבוצת אדרי שמחזיקה במתחמי הסינמה סיטי. בראיון שהעניק לאחרונה משה אדרי, מנכ”ל סינמה סיטי הוא צוטט כאומר כי מדובר בהפסדים של עשרות מיליונים. כשתעשייה שמגלגלת מיליארדים נכנסת לקיפאון, זה משפיע לא רק על הכיס של המשקיעים אלא גם על העתיד של הקולנוע כפי שהכרנו – ואולי דווקא במקום הזה טמון הפוטנציאל שהולך ותופס תאוצה – שירותי הסטרימינג.

שירות סטרימינג – זינוק במספר המנויים

התקווה של עולם הקולנוע טמון בשירותי הסטרימינג שחוו עלייה של עשרות אחוזים במספר הנרשמים, כאשר בראש ניצבת נטפליקס עם מעל ל 100 מיליון מנויים בכל רחבי העולם. למעשה, בעקבות נגיף הקורונה החלו ברחבי העולם כמו גם כאן בישראל לרכוש מערכות סאונד וקולנוע מתקדמות שמעניקות חוויה של בית קולנוע – בבית. בעקבות סגירת בתי הקולנוע, נרשם זינוק במספר המנויים לשירותי הסטרימינג של אפל, אמזון, דיסני וכמובן נטפליקס, ולכן הערכות של מומחים בענף קובעות כי בתי הקולנוע הגדולים כמו גם הקטנים יחלו להפיץ את הסרטים במתכונת הזו, כחלק ממגמה של שינוי הרגלי הצרכן וניסיון להתניע את התעשייה בקונסטלציה שונה. עם זאת, חווית קולנוע כפי שכולנו יודעים לא יכולה להידמות לחוויה של ישיבה באולם, ולכן ניתן לומר כי על אף והתעשייה חוותה את המשבר הגדול ביותר היא עוד תדע לשוב, בעקבות פיתוח והאצה של סרטים שכנראה לא יהיו עתירי תקציב, אך יצליחו למשוך את הקהל בחזרה לאולמות, כאשר השגרה תשוב ו 2020 תסומן כשנה שרבים מאיתנו (כולל תעשיית הקולנוע) ירצו בוודאי לשכוח.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

לשכור או לקנות דירה
לשכור או לקנות דירה – השוואה
השקעות אלטרנטיביות
הצפרדע הישראלית מטריפה את העולם  – ג’יי פרוג
הייחוד של פוליסת חיסכון
חשיפה לנכסים לא סחירים – על הייחוד של פוליסת חיסכון
בנק מרוקו
מלך מרוקו ומלך ההשקעות האלטרנטיביות
הסיפור של אילון מאסק ודוג’קוין