טסלה

הסייבר טראק הוא אולי הדגם הכי מסקרן שהוציאה, או יותר נכון (כפי שרומזת הכותרת) עדיין מוציאה, יצרנית הרכבים החשמליים טסלה (NASDAQ: TSLA). מדובר ברכב שהוא טנדר (Pickup truck באנגלית), תצורה מאוד פופולארית בארה”ב. שמו של הסייבר טראק מתאים לו מאוד מפני שהוא נראה ממש כמו רכב מעולם דיגיטלי דמיוני. בעמוד הרכב של הסייבר טראק, באתר של טסלה, מופיעה הודעה המבשרת שהזמנות ניתן יהיה להשלים רק במהלך 2022. מדובר בעיכוב שכן הסייבר טראק הייתה אמורה להתחיל להימכר כבר במהלך 2021.

על רקע העיכוב בהשלמת הליך הפיתוח והמעבר לייצור סדרתי של הסייבר טראק (עד למצב בו היא מוכנה לעלות על הכביש) מעניין לבדוק האם מדובר בעניין שגרתי אצל טסלה ואם כן למה זה קורה להם? עוד מעניין להעריך איך ישפיע העיכוב על היקף ההזמנות והאם הסייבר טראק נידון להפוך לדגם רכב שנכשל, דהיינו, דגם שעלה הרבה לפתח ולייצר אך לא נמכר מספיק כדי לכסות את ההוצאות וליצור רווח.

מבוכה כבר באירוע ההשקה

מכיוון שהסייבר טראק אמור היה  להתחיל להימכר כבר במהלך 2021 אירוע ההשקה שלה התקיים במהלך ינואר 2020. למי שלא שמע אז, כמו גם מי שלא זוכר, נספר על האירוע המביך שהתרחש במעמד אותה השקה חגיגית.
איילון מאסק בכבודו ובעצמו הציג את הרכב המרשים ובעל המראה הייחודי. בין היתר ציין מאסק שחלונותיו של הרכב הם עמידים מאוד, ממש חסיני שבר וכדורים. כדי להדגים זאת מאסק (לא בעצמו אלא בלוויית עוזר) השליך כדור קטן מברזל על אחד החלונות אשר התנפץ מיד, העוזר שאל אם לנסות חלון נוסף, מאסק אישר . . . גם החלון השני נשבר.
ייתכן שאירוע זה רמז על הבאות, רכב שבאירוע ההשקה אינו עומד במפרט הטכני המיועד לו אינו מצוי על דרך המלך לעליה לכביש במועד המתוכנן.
מאסק, דרך אגב, הוציא חולצות T המתארות כיצד נשברו החלונות, החולצות אזלו מן החנויות והפכו פריט אספנות.

התחרות נושפת בעורפה

לטסלה כבר היו בעבר אירועי איחור בהשקת דגמים כמו גם עיכובים במילוי הזמנות והעלאת רכבים על הכביש. עד כה נראה היה שעיכובים כאלה מתקבלים בהבנה בקרב קהל הלקוחות הפוטנציאליים והמכירות, בסופו של יום, אינן נפגעות. נראה שבמקרה של הסייבר טראק המצב שונה. יכול מאוד להיות שמכירות הסייבר טראק יפגעו משמעותית עקב האיחור, זאת משום שגם חברת GM וגם פורד הציגו לאחרונה טנדרים חשמליים משלהם שיעלו על הכביש במהלך 2022.
מה היה לאיילון מאסק לומר כשנשאל אם הוא חושב שהמכירות תיפגענה? פשוט מאוד – “יכול להיות שהסייבר טראק ייכשל, אבל לי לא אכפת”. איילון מאסק הוא אולי יהיר אבל אין כוונתו לזלזל בעובדי טסלה. כוונתו היא שגם אם הסייבר טראק ייכשל הדבר לא ישפיע מאוד על חברת טסלה שעומדת, בין היתר, להשיק משאית סמי טריילר חשמלית (גם היא באיחור של שלוש שנים מן המועד שעליו הוכרז תחילה).

למה לטסלה כל כך הרבה עיכובים?

ראשית, לא בטוח שיש כל כך הרבה עיכובים. חייבים לזכור שטסלה היא יצרנית רכב חדשה, גם ליצרני הרכב הוותיקים של היום (פורד, GM, פיאט, פיג’ו, מיצובישי וכד’) היו אירועים רבים של עיכובים בתחילת דרכם, דברים שכיום כבר כמעט לא קורים להם וכנראה שלא יקרו לטסלה כשתהייה בגילם. שנית, אכן יש לטסלה דפוס של עיכובים (אם כי, כאמור, לא בהיקף מעורר דאגה). העיכובים של טסלה מקורם לא בתקלות בתכנון ובייצור אלא בלוחות זמנים צפופים שמכתיב איילון מאסק עצמו. נראה שמר מאסק מעוניין לרוץ קדימה ודוחף את הקבוצה שלו עד לקצה. בינתיים מסתבר שהקהל האוהד מפרגן למאסק וסולח על העיכובים. עם זאת, במקרה של הסייבר טראק ייתכן מאוד שהפעם זה יעלה לטסלה ביוקר.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קרן גידור
קרן גידור: הזדמנות מצוינת למשקיעים – מדריך מפורט למשקיעים
הדור הבא של עולם ההשקעות
הדור הבא של עולם ההשקעות- השקעות אלטרנטיביות
טסלה
המהפכה האירופאית ונקודת המפנה: אחת מכל ארבע מכוניות חדשות היא מכונית חשמלית
השקעה אלטרנטיבית
פלאי הטכנולוגיה: יהלומי דמים ויהלומי מעבדה
שוורים ודובים
שוורים ודובים: אוורגרנד מפוצצת את בועת הנדל”ן בפרצוף של הממשל הסיני, משבר אנרגיה בבריטניה בעקבות זינוק של 250% במחירי הגז