השקעות

אחד התחומים שנפגעו באופן המשמעותי ביותר בשנת הקורונה הוא תחום הפנאי, הבילוי והבידור. כך, חברת ANC המתחזקת רשתות של בתי קולנוע ברחבי ארה”ב, סיימה את שנת 2020 עם הפסדים של מעל 5 מיליארדי דולרים ודחיית תשלומים שוטפים כמו דמי שכירות. כשהיא קרובה לפשיטת רגל, קרה לחברה לא פחות מאשר נס: בעוד מניית AMC כיכבה בתיק מניות השורט של המשקיעים המסורתיים (שהימרו על ירידות ערך של המניה), נכנסה המניה לרשימת המניות החביבות על צעירי הפורומים ועל מה שמכונה היום “צבא המשקיעים” – משווי של כ – 700 מיליוני דולרים, קפץ שווי החברה ללא פחות מאשר 11.9 מיליארדי דולרים. מה הסיפור של AMC?

יותר מ – 650 מיליוני מניות נמכרו ביום אחד

בעוד הממוצע לפוזיציית שורט על מניה עומד על 5% לכל היותר – שיעור המניות של AMC שהוחזקו בפוזיציה המנבאת ירידות ערך עמד על 20%, באותו יום בסוף חודש מאי של 2020, כשצבא המשקיעים של פורום רדאיט ופורומי משקיעים נוספים נתן את האות, והחלה הסתערות רבתי על המניה. ביום אחד, החליפו ידיים מעל 650 מיליוני מניות של החברה, וערך המניה זינק ביותר מ – 120%.

מי שמחזיקים במניה בפוזיציית שורט, כמו בתי השקעות רבים וגדולים בארה”ב, נאלצו לסגור את הפוזיציה ולרכוש את המניה, מה שתדלק אף יותר את מהלך הרכישה ההמונית של המניה.

מה קרה למחיר המניה?

מניית AMC נסחרה עד ה – 21 למאי סביב מחיר של כ – 12 דולרים. מחיר זה שיקף את שווי השוק הריאלי של החברה, אולם אז יצאה ההודעה בפורומים – “לקנות!”.

ב – 2 ביוני 2021, נסחרה המניה סביב שער של 62 דולרים. כיום, נסחרת המניה סביב מחיר של 56 דולרים.

סה”כ, השלימה המניה עלייה של כמעט 460% בערכה, רק בשל ההסתערות של צעירי הפורום על עוד מנייה שנרשמה כחביבת השורטיסטים

איך המשקיעים הצעירים מחליטים על איזו מניה הם “מתלבשים”?

הבחירה של צבא המשקיעים במניית AMC, כמו במניית גיימסטופ לפניה, נראית כמעט אקראית, ודבר אחד בטוח – העלייה בשווי המניה אינה משקפת את שווי השוק האמיתי של החברה (ועל כן, אפשר להניח, כי מחירי המניות ישובו לרמה הריאלית שלהם). הכוח הדוחף את מחירי המניות כלפי מעלה הוא כוח ההמונים, ולא הכוח הטבעי של השוק, ומכאן נובעת ההטיה במחירי המניה, שאפשר להניח שהיא זמנית.

ביחד עם זאת, הקפיצה בשווי השוק, המימון הפתאומי והבריחה של השורטיסטים מפוזיציית החסר במניה, עושים רק טוב לחברה ומאפשרים לה “לקחת אוויר” ולחשב מסלול מחדש. מדובר על הזרמה של כמויות כספים אדירות אל החברה, שאותם היא יכולה למנף לפיתוח ויציאה ממשבר שנת הקורונה האופייני בתחום, לקראת תחילתה של תקופה רווחית יותר – ממש כפי שעשתה לפניה חברת גיימסטופ.

צבא המשקיעים הצעירים אמר את דברו – כדאי להצטרף?

אם נבחן את גרף מחירי המניה של גיימסטופ, המניה הראשונה שהוקפצה על ידי צבא המשקיעים, ניראה כי בסביבות ינואר 2021 החל צבע המשקיעים להשקיע בה, אז עלה מחיר המניה מ – 18 דולרים בקירוב ועד ל – 325 דולרים, בשבועיים בלבד. לאחר עלייה מפתיעה זו מחיר המניה צנח עד 40 דולרים ואז עלה שוב ומאז הוא נמצא בסימן ירידה. גם המניה של AMC, שהגיע לשיא השווי שלה ב – 2 ביוני, עם מחיר למניה של כ – 62.5 דולרים, נמצאת מאז בסימן ירידה ואיבדה מערכה מאז שיא זה כמעט 10%.

אם כן, בעוד לא נמליץ להצטרף כעת להשקעה במניית AMC, נזכיר כי לאחרונה מציעים בתי השקעות רבים קרנות המכונות “באזזז” – קרנות המופעלות על ידי רובוטים שעוקבים אחר הדיונים בפורומים רלוונטיים ומשקיעים במניות המוזכרות שם.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מדד קלינטק
עם האצבע על הסביבה הפיננסית – סיקור מיוחד על מדד אנרגיה מתחדשת בישראל
מטאוורס
חמשת עולמות המטאוורס העולים בתחילת הרבעון השני של 2022
סקירה אלטרנטיבית 07.03.21
השבוע שהיה: סקירת שוק ותחזיות השקעות
סולאריים
בזק מחפשת חברות סטארט-אפ בתחום הטענת רכבים חשמליים להשקעה
כריית ביטקוין
אחרי סין – קזחסטן פועלת להפחתת כריית מטבעות קריפטו בשטחה