וולוו

לוולוו יש קסם מיוחד, היא יודעת להיות אצילית בכל צבע, היא יודעת להיות איכותית בכל מזג האוויר, והיא בעיקר יודעת לכבוש את ליבם של נהגים רבים ברחבי העולם. בשנת 1911, המותג וולוו נרשם כסימן מסחרי מתוך כוונה להרחיב ולפתח סדרת מסבי כדור. השם וולוו נבחר מתוך הפירוש הלטיני של המילה וולוו, “אני מתגלגל”.  ב-1924, המותג החל להתגלגל. גוסטאב לארסון ואסר גבריאלסון החלו בבניית מכונית שוודית, המטרה הראשית הייתה, רכב שיעמוד בטמפרטורות קרות, דרכים מאתגרות ועוד. קבוצת וולוו רואה את תחילת דרכה הרשמית ב-1927, כאשר המכונית הראשונה OV4 יצאה מפס הייצור במפעל בגטבורג לכביש. באותה שנה הצליחו בחברה לבנות כ-280 מכוניות, שלוש שנים לאחר מכן, מכרה החברה כ-639 מכוניות.

קבוצת וולוו עברה מספר גלגולים. ב-1935, רכשה וולוו את חברת פנטוורקן, חברה שייצרה עבור וולוו מנועים, וסייעה לוולוו להיכנס לתחום המנועים הימיים, ב-1942 וכחלק מהחלטה אסטרטגית, רכשה החברה Svenska Flygmotor חברת הנדסה מתמחה. רגע לפני שעידן המילניום נכנס לעולם, ענקית הרכב האמריקאית פורד רכשה את קבוצת וולוו שכללה אז את יגואר ואוסטין מרטין, וכל זה תמורת 6.5 מיליארד דולר. בשנת 2008, העולם נכנס למשבר כלכלי עמוק, חברת פורד הגדולה הגיע למצוקת מזומנים גדולה והחלה לממש נכסים, לאחר משא ומתן של שנה לערך, נמכרה קבוצת וולוו לג’ילי הולדינג הסינית תמורת 1.8 מיליארד דולר. הנהלת מותג הרכב הסיני לא רצתה לפספס הזדמנות לרכוש מותג יוקרתי, מערבי ובעל טכנולוגיה מתקדמת.

וולו 2

היכן מהפכת הרכב החשמלי תופסת את וולוו?

לשוק הרכבים נכנסות שחקניות חדשנות כמו טסלה, וניאו, אבל אסור לשכוח שלוולוו יש את השם והמוניטין שלה. המותג וולוו נחשב לאחד ממותגי הרכב החזקים בעולם, בשנת 2018, מכרה וולוו כ-642,253 אלף כלי רכב, ושנה לאחר מכן, הצליחה וולוו לשבור את השיא כאשר ב-2019 מכרה 705,452 אלף כלי רכב, והציגה גידול של 9.8% במכירות. לגבי 2020, קשה להסתכל עליה כשנה מייצגת, מכירות וולוו ירדו בכל העולם, החברה דיווחה על 661,713 אלף כלי רכב וירידה של 6.2% בהשוואה לשנת 2019. וולוו מגיע למהפכת הרכבים החשמליים מוכנה, דגם השטח XC40 מצויד בסוללה של 78 קילוואט המאפשרת נסיעה של יותר מ-400 קילומטרים בטעינה אחת. לוולוו יש את הטכנולוגיה ואת ההנדסה לעבור לשלב הבא במהפכת הרכבים, ובמיוחד לאור הגב הכלכלי שנמצא מאחורי המותג, קבוצת ג’ילי הסינית שולטת בוולוו, בנוסף למותג הלוטוס הידוע בו מחזיקה ג’ילי כ-51% החברה מייצרת רכבים משלה. בשנת 2017, תכננה החברה להיכנס לשוק הרכבים האמריקאי, היעד היה, עד 2020 ייסעו ברחבי ארה”ב רכבי המותג ג’ילי. אך תוכניות אלה התעכבו בגלל המתיחות הגדולה בין ארצות הברית לסין. מניות חברת ג’לי נסחרות בבורסה בהונג קונג, שווי השוק של החברה נכון ל-28/4 הוא כ-207 מיליארד דולר.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה אלטרנטיבית
השקעות אלטרנטיביות: כל מה שצריך לדעת
קורס ייעוץ משכנתאות במכללת אורין שפלטר
איילון מאסק
הצעד הבא של איילון מאסק: המרדף אחר הפחמן ופרס של 100 מיליון דולר לפיתוח טכנולוגי בתחום
קופות גמל וקרנות השתלמות
2 אפיקים פיננסיים, ראש שקט אחד
טסלה
מובילת שוק: סקירת דגמי הרכב של טסלה