עיר צפה

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן הכריז לאחרונה (14.11.2021) על כוונתו להתחיל במיזם חדש ומפתיע: בניית עיר צפה, הגדולה ביותר בעולם, לחופי ים סוף. העיר צפויה להיות ירודה לחלוטין ואף להכיל מרכזים לייצור מימן ירוק בעלות הקמה של מעל חמישה מיליארד דולרים. התכניות הן שאפתניות – אולם הכלכלה הסעודית רחוקה מלעשות חייל בשנים האחרונות, וניראה כי מיזמים קודמים שניסו לעודד השקעות מבחוץ – נכשלו כישלון צורב. האם לעיר הסעודית החדשה צפויה הצלחה?

אוקסגון – עיר ירודה צפה שתיבנה בהשקעה של כחצי טריליון דולרים

יורש העצר הסעודי הכריז לאחרונה על שני פרויקטים חדשים שיש בכוונתו לקדם. הראשון והפחות חדשני הוא “עיר ללא מטרות רווח”, למעשה מעין מרכז חדשנות שימשוך אליו צעירים, יזמים ואנשי עסקים – משהו כמו עמק הסיליקון, רק עם הרבה פחות עלויות עבור הקהל שיבחר לפעול מתוך העיר.

הפרויקט השני שעורר הרבה יותר עניין בקרב הציבור, הוא פרויקט המכונה “אוקסגון”, במהלכו מתוכננת להיבנות עיר מפותחת במיוחד, שתכלול מרכזי מסחר, בילוי, מתחמי מגורים ונמל ימי, לחופי ים סוף. העיר תמוקם רק 200 קילומטרים מאילת, וצפויה להטמיע טכנולוגיות חדשניות כמו ניהול אוטומטי ורובוטי של הנמל הימי שלה וטכנולוגיות חכמות לניהול ללא התערבות אנושית של מרבית מערכות העיר. כאמור, מתוך השקעה צפויה של כ – 500 מיליארדי דולרים, כחמישה מיליארד מיועדים לפיתוח מערכת גדולה לייצור מימן ירוק. בסרטון תדמית שפרסם יורש העצר, הוא מדבר על פתיחת העיר הצפה לעסקים… עד שנת 2024.

זה הזמן להיזכר בפרויקט ניאום

בסוף השנה שעברה הכריז בן סלמאן על הפרויקט החדשני התורן של סעודיה – הפרויקט כונה “ניאום”, ועסק בהקמה של עיר עצומה, כמעט בגודל כל מדינת נורבגיה, שתהפוך לעיר סחר מרכזית בעולם. העיר, שוב בהשקעה מתוכננת של כ – 500 מיליארדי דולרים, אמורה לאסור על כניסת מכוניות לשטחה, להכיל גשר שמחבר בין סעודיה למצרים מעל הים האדום, ולהכיל עוד שפע של חדשנות שתמשוך אליה יזמים ומשקיעים. נכון להיום, הפרויקט לא התקדם ונראה שהוא מדשדש, שלא לומר תקוע.

הקושי של סעודיה – להסתמך על מקורות הכנסה נוספים מבחוץ

הכלכלה הסעודית עומדת בפני שוקת שבורה. מחד, הרוב המכריע של השקעות וכספים זרים שנכנס אל המדינה נובע משוק הנפט והאנרגיה הפעיל של המדינה, ומחירי הנפט רק עולים לאחרונה. מאידך, סעודיה עצמה התחייבה להפסיק פליטת גזי חממה לאטמוספרה עד שנת 2030 וניראה שיורש העצר מבין, שימי ההצלחה של המדינה בייצוא נפט יסתיימו, במוקדם או במאוחר, עם המעבר לשימוש באנרגיות ירוקות.

בשנים האחרונות מנסה סעודיה להמציא את עצמה מחדש מבחינה כלכלית בדרכים שונות על מנת ליצור לעצמה מקורות הכנסה נוספים. הם ניסו להשקיע בתיירות וניראה שהניסיון כשל, פה ושם גילו פרויקטים של יזמות שלא צלחו, ובינתיים, ניראה שמשקיעים זרים פשוט לא נלהבים מהשקעות במדינה. לראיה, אם בשנת 2010 שיעור ההשקעות הזרות מהתמ”ג עמד על כ – 8.5%, בשנת 2019 שיעור ההשקעות הזרות מהתמ”ג עמד על 0.5% בלבד – וניראה שהמספר הזה ממשיך לרדת. היעד קבעה לעצמה סעודיה להשקעות זרות בגובה של 100 מיליארד דולרים לשנה בכל שנה עד שנת 2030, נשמע תלוש מן המציאות לאור העובדה שזה סכום גבוה יותר מכל הסכומים ביחד שהושקעו על ידי משקיעים זרים בסעודיה בעשור האחרון. לאחרונה הכריזה הקרן הגידור הזרה ועתירת המוניטין בלאקרוק על קרן השקעה בתשתיות המדינה – ואפילו קרן זו, שמגיעה עם גב כלכלי יציב של בית השקעות אמריקאי עתיר ניסיון – לא מצליחה לעורר את עניין המשקיעים בסעודיה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שילוב השקעות אלטרנטיביות
איך משלבים השקעות אלטרנטיביות בתיק הנכסים המסורתי?
NFT
טרנד חדש: הלבנת הון באמצעות NFT
תיק השקעות
חילופי שלטון בממלכת האנרגיה? הסקטור שצריך להיות בכל תיק השקעות מעניין יותר מאי פעם
תשלום בזיהוי פנים
תשלום בזיהוי פנים
קניון וירטואלי
האלטרנטיבה של קניון וירטואלי