מהמרי וולסטריט

מחאה שהולכת ותופסת תאוצה: המשקיעים הקטנים מול קרנות הגידור ראש בראש

המחאה נגד וול סטריט הולכת ותופסת תאוצה כאשר בעיני רבים המחאה הזו נועדה לא רק לטלטל את מקום מושבה של הבורסה לניירות ערך אלא “לכבוש אותה מחדש”. כיצד המחאה הזו משפיעה על שוק ההון שחווה ללא קשר תקופה קשה של תנודות? להלן סקירה בנושא.

השימוש באפליקציות מסחר אלקטרוניות היה עד לפני מספר שבועות סוד גלוי בקרב בני דור ה Y שהחליטו כי הגיע הזמן שהם ייכנסו לעובי הקורה, וזאת גם מבלי שיש להם ידע מוקדם. למעשה, גם הקור העז בניו יורק לצד עלייה בהיקף התחלואה לא עצר את המפגינים מלדרוש תחרות הוגנת בשוק המניות, מתוך מחשבה כי המסחר בשוק ההון מתבצע באופן בלתי הוגן ולא שוויוני. השינוי במאזן הכוחות נובע לא מעט בזכות אפליקציית רובין הוד שזכתה לתהודה רחבה בזכות מספר מנויים הולך וגדל וכן אפשרות לבצע סחר בשורט, אולם המוחים טוענים כי האפליקציה מונעת ממשקיעים פרטיים לקנות מניות מה שפוגע באיש הפשוט שרוצה לקחת סיכון כמו לדוגמה רכישה של מניות חברת GAMESTOP שעלתה גם היא לכותרות בעקבות זינוק בערך המנייה – מ 17 דולר ליותר מ 300 דולר בתוך מספר ימים, אולם ביום שני האחרון צנחה המנייה ב 31%. ע”פ נציגי האפליקציה הם מנעו את הגישה למשקיעים פרטיים בשל דרישות פיננסיות ורגולטוריות של הממשלה. למרות שרבים בשוק ההון טוענים כי האפליקציות לא מפריעות למשקיעים הקטנים לבצע מסחר, בעבור המוחים בניו יורק מדובר רק בקצה הקרחון לקראת אחת המתקפות הגדולות על קרנות הגידור.

האם הצעירים בדרך לחולל מהפכה בוול סטריט?

המאבק הבין דורי בין הדור הצעיר לבין קרנות הגידור מהווה נכון להיום את אחד הסיפורים המסעירים של עולם הפיננסים, לא מעט בשל היכולת של אותם צעירים להזניק במאות אחוזים חברות כושלות כמו בלאקברי וגיים סטופ, מתוך מטרה לפגוע בכיס של קרנות הגידור שמילא לוקחות סיכונים אדירים. במקרה של גיים סטופ נרשם הפסד של מיליונים לקרן הגידור מלווין קפיטל, כאשר על הכוונת של אותם צעירים ניתן למצוא כמה מקרנות הגידור המוערכות ביותר בוול סטריט. מאחר וקרנות הגידור החלו לנהל את תיקי ההשקעות ולא רק מנהלות אותן, ניתן בהחלט לצפות כי מדובר רק בסנונית ראשונה לקראת מהלכים נוספים שפוגעים בוולט סטריט שמילא ספג מכה קשה בשנה האחרונה בעקבות תנודות עזות בצל נגיף הקורונה.

שימוש בפלטפורמות החברתיות כחלק מהמחמאה

המחאה המתרחשת בימים אלו איננה מתרחשת רק ברחוב אלא בעיקר ברשתות החברתיות שמהוות כר פורה בעבור צעירים להתאגד יחדיו כנגד התאגידים. לעיתים מדובר בקבוצות שמונות עשרות אלפי אנשים ולעיתים גם מאות, בעיקר בטלגרם אבל גם בפייסבוק.

פייסבוק הודיעה לאחרונה כי היא תסיר את הקבוצות הללו כחלק מהפרה של תקנון החברה אך גם בשל תיאום השקעות במניות, מהלך לא חוקי שזכה לגינוי גם ע”י הממשל האמריקאי. עם זאת, המחוקקים עדיין לא החליטו כיצד הם מעוניינים לפעול בנושא ועל כן כל שנותר הוא לראות כיצד המשחק הזה יסתיים – האם הצעירים יוכלו לומר כי הם חוללו מהפכה או שמא קרנות הגידור יצליחו להתמודד עם המחאה ולהשבית אותה, לפני שיהיה מאוחר מדי.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות בביוטכנולוגיה
השקעות אלטרנטיביות בביוטכנולוגיה – מדע, בריאות והזדמנות כלכלית אדירה!
קרנות אשראי
השקעות אלטרנטיביות: קרנות אשראי
טאבולה
טאבולה בדרך להנפקה בנאסד”ק?
הייחוד של פוליסת חיסכון
חשיפה לנכסים לא סחירים – על הייחוד של פוליסת חיסכון
מנהל כספים
איך להיות מנהל כספים