שופרסל נדלן

בעוד מעל 750,000 ישראלים איבדו את עבודתם במהלך שנת 2020 ועוד מעל 80,000 עסקים קטנים נסגרו  יש מי שהשנה המוזרה הזו דווקא עשתה להם טוב, ואין ספק שחנויות הנוחות והסופרים המקוונים, שופרסל הראשונה שבהן, בראש הרשימה.

שופרסל אונליין סיכמה את שנת 2020 עם זינוק של כמעט 60% ברווחים התפעוליים. הרווחים עמדו על מאות מיליוני שקלים בכל דו”ח רבעוני, והערוץ המקוון היה אחראי ליותר ממחצית מהמכירות.

שופרסל הינה הרשת הקמעונאית הגדולה בישראל. הסניף הראשון ברשת הוקם בתל אביב בשנת 1958, והיום אפשר למצוא כ – 280 סניפים של הרשת פזורים בארץ, מצפון ועד דרום; כמעט שני מיליוני חברים במועדון הלקוחות של החברה וכשני מיליון לקוחות מידי שבוע, בסניפים הפיזיים ובסניף המקוון של החברה.

ממש לאחרונה (מרץ 2021), גייסה החברה מעל 700 מיליוני שקלים (כ – 10% מכלל המניות שלה) בהנפקה למשקיעים ישראלים וזרים. ההנפקה רשמה ביקושי יתר ברמות שיא, של למעלה מ – 1.5 מיליארד שקלים.

מה שלא רבים מאיתנו יודעים הוא שבשנת 2013 פתחה ענקית הקמעונאות שופרסל חברה בת, היא שופרסל נדל”ן. החברה עוסקת בתחום הנדל”ן המניב, ומפתחת מתחמי מסחר ותעסוקה, יוזמת השבחת נכסים עסקיים קיימים ברחבי הארץ, ומנהלת נכסי נדל”ן בשטח כולל של יותר מ – 190,000 מ”ר ברחבי הארץ. החברה מנהלת פרויקטים רבים עם מאות שוכרים במתחמים משרדיים ומרכזי מסחר, בשווי כולל של כמעט 2.5 מיליארדי דולרים.

מגדל משרדים חדש במרכז הארץ

במהלך חודש אפריל אשתקד (2020), אושרה התכנית שהוגשה להגדלת זכויות הבנייה בקניון הצומת אשר בבעלות שופרסל נדל”ן, הממוקם ממש על צומת רעננה כפר סבא דרום. על פי התכנית שכבר אושרה, כאמור, צפוי להיבנות באזור מגדל משרדים בן לא פחות מאשר 26 קומות, אשר יספק שטחי משרד ומסחר לעוד מאות בעלי עסקים במרכז הארץ, בשטחים מבוקשים.

הפרוייקט השאפתני מצטרף לשאר הפרויקטים בפיתוח או בניהול חברת שופרסל נדל”ן, אשר בבעלותה יותר מ – 90 מבני נדל”ן המשמשים למסחר, בשווי כולל של יותר מ – 2.5 מיליארדי שקלים. מעל שני שליש מאלה משמשים את הסניפים של חברת האם, שופרסל.

העתיד של הפרויקטים המסחריים ואפשרויות להשקעה אלטרנטיבית בנדל”ן מסחרי

הפרוייקט השאפתני של מסחר וקמעונאות של שופרסל הוא לא היחיד שאושר במהלך שנת 2020. למשל, אושרה גם התכנית של מרכז שרונה, עם תוספת של כ – 40,000 מ”ר של שטחי מסחר למרכז ההיסטורי בדרום תל אביב. פרוייקט זה מנוהל על ידי חברת אלקטרה בנייה.

אבל התוספת האדירה של שטחי מסחר, משרדים וקמעונאות עומדת בניגוד למה שעולה מהדו”חות של חנויות הקמעונאות מבית שופרסל: אנשים מעדיפים את המסחר המקוון, וישנה עלייה בביקוש לשירותים מקוונים לעומת ירידה בנכונות הלקוחות לבלות בקניונים הסגורים. התחלות הבנייה של שנת 2020 עומדות בחלקן הגדול כ”פילים לבנים”, שאין להם ביקוש. מה יהיה עם הפרויקטים השאפתניים בתחום הבנייה המשרדית של שופרסל נדל”ן, והאם זה הזמן להשקיע בחברה?

מכיוון ששופרסל מהווה הלקוח הגדול ביותר שלה עצמה, ניראה כי מבין האפשרויות להשקעה בנדל”ן מסחרי, ההשקעה בנכסים של שופרסל נדל”ן היא הבטוחה ביותר. ביחד עם זאת, לא נתפלא אם בשנים הקרובות ניראה צמצום משמעותי באחזקת הסניפים הפיזיים של רשת שופרסל, המנהלת כאמור כמעט 280 סניפי ענק לאורך ולרוחב הארץ, ובתמורה הגדלה של שטחי האחסון והמחסנים הלוגיסטיים של החברה לאספקה מהירה ונוחה יותר של הזמנות מקוונות. אם כן, בעוד השקעות אלטרנטיביות בנדל”ן מהוות ללא ספק ערוץ חשוב ליצירת רווחים פחות תנודתיים, אנחנו היינו שוקלים השקעה בתחום המחסנים הלוגיסטיים, יותר מאשר השקעה בנדל”ן משרדי בימים אלה, אפילו אם הוא מבית ענקית הקמעונאות ושיאנית הרווחים בישראל, שופרסל נדל”ן.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

הנפקות ספאק
בדיוק כשחשבנו שהנפקות הספאק עברו מן העולם: הכירו את סטיקספיי
רכב אוטונומי
מבט אל העתיד: שוק הרכבים האוטונומיים
סטארלינק
על ספייס איקס, אינטרנט, ו… חתולים
אישור עקרוני למשכנתא – מתי תזדקקו לו ומה חשוב שתדעו?
בניית תיק השקעות
העולם מסורתי מול העולם אלטרנטיבי: כך תוכלו לבנות תיק השקעות מאוזן