הפנסיה והעולם האלטרנטיבי

בישראל קיימות מספר חברות ביטוח אשר מנהלות יחד סכום עתק של כטריליון וחצי ₪, מדובר בסכום גבוה באופן משמעותי משווי כל החברות הנסחרות בבורסה לני”ע בת”א. מטרת הפנסיה בסופו של דבר היא, לשלם באופן חודשי וקבוע לציבור החוסכים בעת הפרישה. בישראל סוגי הפנסיה העיקריים הם, פנסיית זקנה, כאשר החוסך מגיע לגיל הזכאות על פי החוק, גברים בגיל 67 ונשים בגיל 62. פנסיית נכות, כאשר המשולמת במקרה של אובדן כושר עבודה, פנסיה מסוג זה יכולה להיות משולמת לתקופה מוגבלת. פנסיית שאירים, לבני משפחתו של המבוטח במקרה של מוות. על פי חוק מ-2008, כל מעסיק חייב לדאוג להפרשות פנסיוניות, כאשר מ-2017 שיעור ההפרשות מהשכר הוא כ-18.5% משכר העובד, כ-12.5% על ידי המעסיק וכ-6% על חשבון העובד.

כיצד מנהלים כל כך הרבה כסף?

בעבר, גופי הפנסיה בארץ היו משקיעים במניות ואגרות בישראל. כיום, הדבר לא אפשרי, לחברות הביטוח המנהלות את הפנסיות, את קופות הגמל וקרנות ההשתלמות יש כמות כספים עצומה אשר מאפשרת להם לרכוש את כל החברות בבורסה ועדיין להישאר עם יתרונות מזומנים גדולות. לכן, בשלב ראשון קרנות הפנסיה העבירו כספים לבורסות בחו”ל, מניות ואגרות חוב. אפשר לומר כי בעשור האחרון מחירי המניות עלו בצורה משמעותית, התשואות על אגרות החוב ירדו בצורה דרמטית ולכן גופי השקעות חיפשו פתרונות טובים יותר לכמות כספים גדולה, השקעות אלטרנטיביות.

השקעות אלטרנטיביות

בשנים האחרונות עולם ההשקעות החוץ בורסאיות הפך לאטרקטיבי עבור גופי פנסיה וחברות הביטוח. השקעות אלטרנטיביות יכולות להגיע ממגוון רחב של תחומים בארץ ובעולם כמו למשל: נדל”ן, תשתיות, טכנולוגיה, אנרגיה, קאנביס ועוד, בסופו של דבר מדובר בפרויקטים גדולים, מדובר בהשקעות עם מתאם נמוך לשוק ההון. כיום, חברות הביטוח משקיעות בין 20%-40% מסך תיק הנכסים בהשקעות חוץ בורסאיות.
האם ניתן להשקיע בהשקעות זהות באמצעות הבורסה? לא תמיד. במקרים רבים מדובר בהשקעות שלא ניתן כמו תשתיות לאומיות, מימון בניית כבישים, מסילות ברזל, נמלי ים, נמלי תעופה ועוד. במקרים אחרים, מדובר על השקעות בחברות פרטיות או הלוואות לא סחירות. לכן, מדובר על פיזור וגיוון תיק ההשקעות הכללי בתחומי השקעות פופולאריים כמו:

אנרגיה ירוקה ומתחדשת – שעון החול של תעשיית האנרגיה המסורתית מראה את הסוף, הטכנולוגיה מקדמת את תעשיית האנרגיה הירוקה ודוחקת את התעשייה הישנה והמזהמת. ממשלות רבות תומכות בקידום ובהשקעות של אנרגיה ירוקה מסיבות רבות כמו למשל, זיהום אוויר, אי תלות בספקיות הנפט הגדולות ועוד, עבור חברות האנרגיה מדובר בחוזים מול ממשלות לטווח ארוך ועבור המשקיעים במדובר במחר חדש ונקי יותר.

טכנולוגיה – סקטור הטכנולוגיה נחשב כיום לחוד החנית בעולם ההשקעות ובכלכלה, במשבר הקורונה העולם הבין את חשיבות הטכנולוגיה ואת כוחן הגדול של חברות הטכנולוגיה. קיימות חברות רבות ובמגוון תחומים כמו לוחמת סייבר, פוד-טק, בריאות דיגיטלית, בנקאות דיגיטלית, תעשיית הרכב החשמלית ועוד.

נדל”ן – תחום הנדל”ן נחשב לאחד הפופולאריים בעולם ההשקעות האלטרנטיביות, ובמיוחד בקרב משקיעים ישראלים. השקעות בתחום הנדל”ן יכולות לבוא במגוון דרכים כמו למשל, דיור בארץ או בחו”ל, נדל”ן מסחרי, מחסנים לוגיסטיים, מימון נדל”ן ועוד. כמו כן, בארץ, קיימות אלטרנטיבות נוספות להשקעה בנדל”ן כמו למשל תמ”א 38, פינוי בינוי ותב”ע, ניתן להשקיע באמצעות חברות גדולות כמו וולת’סטון.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

רולקס
הזמן להשקיע באפיקים אלטרנטיביים: מחירי שעוני רולקס לאספנים מזנקים כתוצאה ממחסור
ניו יורק עיר ועסקים
התפוח הגדול ועסקים: ניו יורק
דירה או חווה סולארית
ראש בראש (אלטרנטיבי) דירה להשקעה או השקעה בחווה סולארית
תשלום בזיהוי פנים
תשלום בזיהוי פנים
השפעה שרות AIRBNB על שוק הדיור בתל אביב