קנאביס

מדד S&P/TSX Cannabis Index איבד במהלך השנה האחרונה 67% מערכו, וזה נתון מעניין במיוחד לאור העובדה שבאותה תקופת זמן, מדד ה – S&P 500 הוסיף לערכו 11%. מדד תל אביב קנאביס הפסיד במהלך 12 החודשים האחרונים כמעט 50% מערכו. נראה שחברות הקנאביס מגדילות הכנסות אבל בשוק ההון, מניות חברות הקנאביס פשוט לא מצליחות להמריא.

הרבעון הרביעי של שנת 2021 היה אדום כמעט עבור כל החברות בתעשיית הקנאביס בארץ ולכן נשאלת השאלה האם מדובר בסקטור שכבר לא מספק הזדמנויות טובות להשקעה או שמא עדיין כדאי להמשיך ולעקוב אחר חברות קנאביס בארץ ובעולם ולבצע מהלכים שאולי יניבו תשואה גבוהה בעתיד.

מקרי בוחן של חברות הקנאביס בישראל

שלוש חברות ציבוריות מתחום הקנאביס שהציגו כל אחת הפסד של מיליוני שקלים ברבעון הרביעי של שנת 2021 הן פנאקסיה מעבדות ישראל, קנאשור תראפיוטיקס ויוניבו תעשיות פרמצבטיות.
את ההפסדים הגדולים ביותר רשמה חברת פנאקסיה, החברה סיימה את שנת 2021 עם הפסד תפעולי שנתי של 21.3 מיליון שקלים, כל זאת למרות שהכנסותיה עלו בתקופה זו בכ – 37.5% ועמדו על כ – 83.5 מיליון שקלים. עלות יצירת ההכנסות בשנת 2021 עמדה על 83 מיליון שקלים, או במילים אחרות, מדובר ברווח גולמי מזערי של כ – 535 אלף שקלים בלבד. דרך נוספת לתאר את ההתדרדרות היא לציין כי ההכנסה עלתה בכ – 37.5% אבל ההוצאות עלו ב – 47%.

חברת פנאקסיה מחקה מלאי בשווי של כ – 4.7 מיליון שקלים בשנת 2021, זאת כתוצאה מהפסקת פעילות במספר תחומים. בין היתר מכרה החברה, במהלך הרבעון השני של 2021, את פעילות ההפצה והלוגיסטיקה שלה מה שאפשר לה לרשום רווח הון של 14.7 מיליון שקלים ולצמצם את ההפסד התפעולי. ללא צמצום זה ההפסד התפעולי שהייתה מציגה החברה היה משתווה לזה שהציגה בשנת 2020 זאת למרות שעקב המכירה צמצמה החברה את הוצאות ההנהלה וההוצאות הכלליות בכ – 9 מיליון שקלים.

את שיעור מחיקת השווי הגדול ביותר בסקטור חברות הקנאביס רשמה חברת קנאשור תראפיוטיקס שמפקד חיל האוויר לשעבר האלוף (מיל) עידו נחושתן שימש יו”ר שלה עד סוף שנת 2021. החברה נסחרת בבורסה בתל אביב והשלימה ירידה של כ – 87% מאז שווי השיא שלה בפברואר 2021 (כ-163 מיליון שקלים).

חברות קנאביס אמריקניות

חברות קנאביס בארה”ב מתכננות את 2022 עם כוונה ברורה להרחיב את עסקיהן לשווקים חדשים ככל שמדינות נוספות יהפכו את השימוש בקנאביס רפואי לחוקי. התקווה היא שבשנה החדשה תתהפך המגמה והביצועים החלשים של שנת 2021 לא יחזרו על עצמם. חקיקת Safe Banking (בנקאות בטוחה) הפותחת את מערכת הבנקאות הפדרלית לחברות קנאביס עשויה להתקדם במהלך שנת 2022.
האפשרות לקבל מימון מבנקים פדרליים תסלול את הדרך לעוד הנפקות בנאסד”ק של חברות גדולות כגון Curaleaf, Green Thumb Industries, Trulieve, Ayr Wellness, Cresco Labs ועוד הנסחרות, נכון לעת הזו, בבורסה הקנדית CNSX.

חברות קנאביס קנדיות

במהלך שנת 2022 חברות קנאביס קנדיות כגון Canopy Growth (CGC), Tilray (TLRY) ו – Aurora    Cannabis (ABC) ימשיכו וודאי את דפוס הרכישות שלהן. כל זאת למרות שרווחים עדיין אינם נראים באופק בגלל עודף היצע ואתגרים אחרים.
העובדה שבוושינגטון אין סימנים לכך ששימוש במריחואנה רפואית עתיד להפוך לחוקי במדינות נוספות בארה”ב פועלת לרעת הסקטור כולו ולרעת חברות קנדיות המעוניינות להתחיל למכור מוצריהם גם בארה”ב.

למרות שלסקטור הקנאביס בקנדה שנת 2021 הייתה רוויית הפסדים היו חברות שנבדלות מאחיותיהן במובנים מסוימים. כך למשל חברת Cronos המייצרת מגוון רחב של מוצרי קנאביס ו – CBD (חומר המופק מצמח הקנאביס ולו תכונות מרפא רבות). לחברה זו יתרון גדול ששווה להכיר, לפני שלוש שנים ענקית הטבק האמריקנית אלטריה רכשה 45% מחברת קרונוס בעסקה ששוויה מוערך ב – 2.4 מיליארד דולרים. אלטריה מעוניינת לגוון את עסקיה ועומדת לה אופציה לרכוש עוד ממניות קרונוס. רבים סבורים שמחיר המניה הנמוך יהווה תמריץ לאלטריה לרכוש את יתרת חברת קרונוס.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קרנות חוב
קרנות חוב: אלטרנטיבה לתיק אג”ח בסביבת ריבית עולה
אמאזון באירופה
אמזון כובשת עוד יעד? רשת המרכולים עכשיו גם באירופה
דומינוס פיצה
דומינוס פיצה והמהפכה הטכנולוגית בשירות
השקעה אלטרנטיבית
אסטרטגית השקעה אלטרנטיבית
השקעות חוץ בורסאיות
מה סוד הקסם של שנחאי?