שוק הקריפטו
שוק הקריפטו

ביום חמישי ה – 12 למאי ערכו של הביטקוין צנח אל מתחת לרף ה – 26,000 דולרים, בפעם הראשונה מזה 16 חודשים, כל זאת, על רקע מכירות רחבות היקף של מטבעות קריפטו רבים נוספים אשר מחקו, בסך הכול, יותר מ – 200 מיליארד דולרים מהשוק ביום אחד. 

מחיר הביטקוין צלל עד לשער של 25,401.29 דולרים ביום חמישי, כך לפי מדדי Coin, זו הפעם הראשונה שהמטבע הקריפטוגרפי המוביל שקע אל מתחת ל – 26,000 דולרים מאז 26 בדצמבר 2020. לאחר הירידה החדה, הביטקוין צמצם את הפסדיו והחל נסחר במחיר שנע סביב 28,560 דולרים (ירידה של 2.9% מנתוני יום המסחר הקודם). בימים הבאים התחזק הביטקוין והוא נסחר כעת (25/5/22) סביב 29,848 דולרים. 

את’ר, המטבע הדיגיטלי השני בגודלו, הגיע לרמה נמוכה של 1,704.05 דולר למטבע. זו הפעם הראשונה שהאת’ר יורד מתחת לרף 2,000 הדולרים מאז יוני 2021. האת’ר ירד ב – 12/5/22 ב -8.8% למחיר של 1,937.88 דולר, בהמשך התחזק האת’ר מעט והוא נסחר כעת (25/5/22) סביב מחיר של 1,978 דולרים. 

נראה שמשקיעים בורחים ממטבעות קריפטוגרפיים בתקופה בה שווקי המניות צללו מהשיאים של מגפת הקורונה על רקע חשש מפני עליות מחירים ותחזית כלכלית מתדרדרת. נתוני האינפלציה בארה”ב שפורסמו לאחרונה הראו כי מחירי הסחורות והשירותים זינקו ב – 8.3% באפריל, גבוה יותר מכפי שחזו אנליסטים וקרוב לרמה הגבוהה ביותר מזה 40 שנה. 

נפילת המטבע היציב טרה


בנוסף מטרידה את מנוחתם של סוחרים נפילתו של פרוטוקול המטבע היציב טרה (Terra USD או UST) שאמור לשקף את ערכו של הדולר. הטרה צנח לפחות מ – 30 סנט לאחרונה ובהמשך הוסיף לאבד מערכו עד כי כיום (25/05/22) הוא נסחר סביב 7 סנט בלבד. נפילה זו זעזעה את אמון המשקיעים בתחום הפיננסים המבוזר כולו. מטבעות יציבים אמורים להיות כמו חשבונות הבנק של עולם הקריפטו. משקיעי מטבעות דיגיטליים פונים אליהם לעיתים קרובות ליתר ביטחון בזמנים של תנודתיות בשווקים. אבל ה – TerraUSD, מטבע אלגוריתמי שמבוסס על קוד ולא על מזומן המוחזק ברזרבה, לא הצליח לשמור על ערך יציב בעת שהמחזיקים בו ויתרו עליו בהמוניהם בעקבות פריצת אבטחה ושוד. 

נראה שהמשקיעים חוששים מהשלכות התרסקות הטרה על הביטקוין. קרן שהוקמה על ידי יוצר הטרה, Do Kwon, צברה מיליארדי דולרים בביטקוין כדי לסייע בתמיכה ב – UST בעיתות משבר. קיים חשש שקרן זו תמכור חלק גדול מאחזקות הביטקוין שלה כדי לחזק את המטבע היציב החולה שלה. זהו הימור מסוכן, בין היתר מכיוון שהביטקוין עצמו הוא נכס תנודתי להפליא. 

הנשורת מקריסתו של הטרה הובילה לחשש מהידבקות בשוק. תת’ר, המטבע היציב (Stable coin) הגדול בעולם ירד גם הוא מתחת ל – 1$ ובשלב מסוים שקע עד ל – 95 סנט למטבע. כלכלנים חוששים מזה זמן רב שלתת’ר לא תהיה כמות הרזרבות הנדרשות כדי להחזיק את ההצמדה שלו לדולר במקרה של משיכות המוניות. 

נפילת המטבע היציב תת’ר

תת’ר, המטבע היציב הגדול בעולם צנח אל מתחת לרף הדולר שאותו הוא אמור להחזיק ונסחר במהלך יום חמישי ה – 12/5/22 במחיר של 95 סנט למטבע. כעת (25/5/22) התת’ר נסחר סביב מחיר של 0.999 דולר למטבע. הירידה הראשונית של התת’ר התרחשה לאחר שה – TerraUSD צנח אל מתחת ל – 30 סנט ביום רביעי ה – 11/5/22 מה שהוביל לחשש להידבקות אפשרית בשוק. חשוב לציין כי ה – TerraUSD מסתמך על קוד ולא על כספים המוחזקים ברזרבה כדי לתמוך בהצמדה שלו לדולר האמריקני. ייתכן שסוחרים ניצלו את הירידה בערכו של התת’ר וביצעו מהלכי מסחר ארביטראז’ בו קונים את המטבע בפחות מדולר ואז פודים אותו כשערכו מטפס ושב אל ערך של דולר בודד. 

אביב פרוינד

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קריפטו למתחילים
קריפטו למתחילים: מי המטבעות המובילים, איך אפשר להיחשף לעולם ומה הסיכונים?
אנרגיה ירוקה רוח מים ושמש
רוח, מים ושמש
שוורים ודובים
שוורים ודובים: עליות שערים בבורסות העולם, התאוששות או מלכודת דבש?
טכנולוגיה
הטכנולוגיה תנצח את הקומוניזם: וייטנאם שואפת לכלכלה דיגיטלית
פסגת האקלים
פסגת האקלים באנרגיות ירוקות