פרויקטים בעולם התשתיות

השקעות אלטרנטיביות בתשתיות – אבן היסוד של האנושות כולה

שאלה: האם יוצא לכם לעיתים לעצור רגע ולהרהר בחשיבותם של דברים בסביבתכם? דברים שלרוב נתפסים כמובנים מאליהם?

אנו מדברים על דברים שגרתיים; כאלה שנתקלים בהם ממש ביום יום: כבישים, גשרים, תחנות אוטובוס, מתקני תקשורת, נמלי תעופה, רכבות, תשתיות אינטרנט, רדיו, תחנות כוח, מפעלי אנרגיה, מערכות ביוב, עמודי חשמל, ברזי כיבוי ועוד. כל אלו הן תשתיות המשרתות אותנו אשר הופכות את חיינו לנוחים, מהירים ובריאים יותר.

בדיוק בשל כך, קיים עניין רב בהשקעות בתשתיות. הן תמיד נמצאות באופנה. ולפני שנתקדם ונציג דוגמאות למגמות ופרויקטים מובילים בתחום – אנו רוצים להתעכב ולדבר על היתרונות של השקעה אלטרנטיבית בתשתיות.

מדוע כדאי להשקיע בתחום התשתיות? מה כל כך מיוחד בו?

  • מעורבות וערבות ממשלתית: ישנה מעורבות ישירה של המדינה אשר פועלת לתמרץ אנשים להשקיע דרך הזרמת הון בהיקפים גדולים והעמדת ביטחונות בדמות ערבות ממשלתית.
  • צפי רווחיות: על פי רוב, השקעה בתשתיות תאפשר לצפות מתי וכמה רווח הפרויקט אמור להניב.
  • המשקיעים לפני הכול: מתן תיעדוף בחלוקת רווחים ודיבידנדים למשקיעים.
  • אפשר להשקיע בטווח קצר: מגוון הזדמנויות השקעה בטווח הקצר בפרויקטים הנמשכים בין חודשים לשנים בודדות.
  • הגנה על ההון: יישום אסטרטגיות גידור שמטרתן היא לשמור על כספי המשקיעים.
  • הכול פתוח: בהשקעה בתשתיות קיימת שקיפות מקסימאלית ומתבצעים דיווחים שוטפים על קצב התקדמותם של הפרויקטים.

כעת, בואו נדבר קצת על מה קורה בעולם בתחום התשתיות:

הזירה המקומית: ישראל

כהמשך להסכם השלום אל מול איחוד האמירויות, כבר יש דיבורים על העמקת שיתוף הפעולה הישראלי-אמירתי בתחום התשתיות. ממש לאחרונה, קיימו שר האנרגיה והתשתיות האמירתי, מר סוהיל אל  מזראווי ושרת התחבורה והזהירות בדרכים, הגב’ מירי רגב שיחה פורה על פיתוח פרויקטים משותפים בתחומי האנרגיה והתחבורה. בין היתר, הועלתה אפשרות של פיתוח בתחום הרכבות ותחילת עבודה על פרויקט מטרו משותף. אם תשאלו אותנו? זה מריח כמו הזדמנות כלכלית טהורה עבור משקיעים בתחום התשתיות.

ארה”ב

כבר ברבעון השני של 2020, הכריז הנשיא היוצא, מר דונלד טראמפ, על תוכנית ממשלתית אדירת ממדים: להחיות את הכלכלה האמריקנית דרך הזרמת סכום של כ- 2 טריליון דולרים במטרה לבנות ולשדרג תשתיות כגון גשרים וכבישים ולפרוס את רשת הדור 5G ולשדרג תשתיות אינטרנט באזוריה הכפריים של ארצות הברית. כהמשך לכך, הנשיא הנבחר, מר ג’ו ביידן, הכריז על כוונתו להעמיק את המהלך דרך הזרמת סכום כולל של כ- 5 טריליון דולרים כדי להשקיע, בנוסף, בתשתיות אנרגיה מתחדשת. מהלכים אלו, לכשייקרו, צפויים לייצר אלפי מקומות עבודה ולהפוך את ארה”ב למוקד מרכזי להשקעה בתשתיות.

סין

ברבעון השני של 2020, סין הראתה צמיחה של 3.2% כאשר אחת הסיבות העיקריות לכך הייתה הזרמה של כ- 1.4 טריליון דולרים אל תחומי ההייטק והתשתיות. בדומה לארה”ב, גם היא הכריזה על האצה בפריסתה של רשת הדור 5G כאשר כבר היום פועלות בה כ- 200 אלף תחנות של הרשת הסלולארית המתקדמת. עד 2025, סין שואפת להגיע לכ- 5 מיליון תחנות כאלה לצד הקמת תשתיות מתקדמות כגון תחנות עגינה לרכבים חשמליים והקמת מערך תחבורה מהירה ורשת להולכת חשמל במתח אולטרה גבוה.

גרמניה

לפני קצת יותר מחצי שנה, גרמניה הכריזה על פרויקט תשתיות “ירוק” ברמה הלאומית: להציב עמדת הטענה לרכבים חשמליים בכל תחנת דלק ברחבי המדינה. כבר היום אגב, ישנן כ- 27,730 עמדות כאלה אך השאיפה היא להכפיל ואף לשלש את הכמות, כדי להפוך רכבים חשמליים למוצר הרלוונטי לכלל התושבים. צעד זה הוא חלק אינטגרלי ממדיניות ה”גרין דיל” של גרמניה אשר מייצרת כ- 40% מהחשמל שלה באמצעות אנרגיות מתחדשות. בתוך כך, כדי לעודד אנשים לרכוש רכבים חשמליים, היא מציעה מענק מיוחד של 6,000 אירו. בשורה התחתונה – גרמניה מבצעת כאן מהלך “משולש” חכם: גם תשתיות מתקדמות, גם שמירה על איכות הסביבה וגם פרויקט אשר יכול לסייע ביציאה ממשבר הקורונה.

מילות סיכום

הפתגם הידוע “מה שהיה הוא זה שיהיה” היא הדרך הנכונה ביותר לתאר ולהדגיש עד כמה השקעה בתשתיות אלטרנטיביות יכולה להיות אטרקטיבית; היא תמיד תהיה רלוונטית ותמיד תעורר עניין בקרב המשקיעים. ועם יד על הלב? נראה שבעתיד הקרוב (וכנראה גם הרחוק) העניין הזה עוד יוסיף לגבור.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות בסין
השקעות: מניות מוצרי התינוקות בסין מזנקות, מדוע?
השקעות אלטרנטיביות בתיק הנכסים
איך משלבים השקעות אלטרנטיביות בתיק הנכסים המסורתי?
אלצהיימר
אלצהיימר: הסוף למחלה חשוכת המרפא?
תעופה
האיום הגדול ביותר על חברות התעופה המערביות: COMAC
ביטקוין
ביטקוין: עד כמה המתאם שלו לשוק ההון גבוה?