השקעה אלטרנטיבית

בעשור האחרון סעודיה עוברת מהפכה שקטה. המדינה בה נמצאת מכה, המקום הקדוש ביותר למוסלמים, הפכה בזכות מצבורי הנפט שלה ובתוך פחות מאה שנים, מממלכה מדברית ענייה לאחת המדינות העשירות בעולם. האזרחים הסעודים נהנים מאיכות חיים גבוהה מאוד וכמעט אינם נדרשים לעבוד, שירותי בריאות מעולים כמעט בחינם, לימודים ללא תשלום, תשתיות מתקדמות, חשמל ומים במחיר נמוך מאוד, ודלק במחיר הזול בעולם. בנוסף,  מיסים כמעט אינם נגבים כלל, הממשלה מספקת את צרכי האזרחים המאיישים משרות ציבוריות והעבודה שבאמת צריכה להיעשות מבוצעת על ידי עובדים זרים.

בורסה מובילה שהפכה נגישה גם לישראלים

מסחר בניירות ערך החל בסעודיה רק בסוף שנות החמישים, וגם אז באופן רשמי למחצה. בשנות השבעים נסחרו מניות של 14 חברות בלבד בבורסת תאדאוול השוכנת בעיר הבירה ריאד. כיום בורסת תאדאוול היא הגדולה ביותר באזורי המזרח התיכון וצפון אפריקה והתשיעית בגודלה בעולם. משקיעים מכל רחבי העולם משתתפים במסחר בבורסה של ערב הסעודית אולם מקומם של משקיעים ישראלים נפקד עד כה בשל היות סעודיה חלק מן הגוש הערבי שדבק עד לעת האחרונה במדיניות של אי הכרה בישראל.
בינואר 2020 נפל דבר, ממשלות ישראל וסעודיה חתמו על הסכם המאפשר לישראלים, מבני כל לאום, לבקר בסעודיה, בין אם לצרכי עליה לרגל למכה (קיום מצוות חאג’ המוסלמית), לצרכי איתור השקעות ופגישות עסקים או כתיירים גרידא. עבור מי שמעוניינים לקחת חלק בחגיגת הטרנספורמציה שעוברת סעודיה ולבצע השקעות בה, סיור משקיעים בבורסת תאדאוול הוא מקום טוב להתחיל.

סעודיה נפתחת למערב, כלכלית ותרבותית

במשך שנים רבות כלכלת סעודיה נשענה כמעט כולה על נפט. כל עוד הצליחו הסעודים לשלוט במחיר חבית נפט באמצעות אופ”ק (OPEC, ארגון מדינות המחזיקות יחד כ-75% מעתודות הנפט בעולם) ניתן היה להבטיח כיסוי ההוצאות הממשלתיות העצומות (מימון אוכלוסייה גדולה שרובה אינה עובדת). תהליכים כגון מעבר לשימוש בגז טבעי, ניצול מקורות אנרגיה מתחדשת ופיתוח טכנולוגיות הפקת נפט מפצלי שמן (שהפכה את ארה”ב ליצואנית נפט גדולה עוד יותר מסעודיה) החלישו את כוחה של סעודיה והבהירו שהגיע הזמן ליצור אפיקי הכנסה חדשים.

יורש העצר הסעודי, הנסיך בן סלמן, הוא הדמות המרכזית המובילה את סעודיה במעבר ממדינה עם כלכלה המבוססת על משאב אחד אל כלכלה מגוונת המורכבת ממגזרים כגון תעשייה וייצור, בריאות, פיננסים ותיירות.
ב-2016 הכריז הנסיך בן סלמן על חזון ערב הסעודית 2030, תכנית הנוגעת לא רק לכלכלת סעודיה אלא גם ליצירת שינוי חברתי ותרבותי הכולל גם שיפור מעמדן של נשים הנאלצות גם כיום להשלים עם שלל איסורים ומגבלות, כולל לבוש המכסה את כל הגוף והפנים, רשות מן הבעל (או האב אצל אשא לא נשואה) לצאת את גבולות העיר ועוד.

עיר עתיד והנפקת ענק

תכניותיו של הנסיך בן סלמן כוללות הקמת עיר עתיד שתכונה “ניאום” בהשקעה של כ-500 מיליארד דולרים. חלק מן המימון לתכניות חזון 2030 הגיע מהנפקת חברת הנפט הסעודית “ארמקו” בסוף 2019 בבורסה הסעודית שם מניותיה נסחרות תחת הסמל TADAWUL: 2222. הייתה זו ההנפקה הגדולה ביותר בהיסטוריה והפכה בן לילה את ארמקו לחברה בעלת שווי השוק הגבוה ביותר בעולם, כ-2 טריליון דולרים.

אטרקציות בריאד ומחוצה לה

ערב הסעודית היא המדינה הגדולה ביותר במזרח התיכון והמדינה ה-13 בגודלה בעולם. היא מדברית ברובה אולם יש בה חופים מדהימים והרים מרשימים. בורסת תאדאוול שוכנת בריאד, עיר הבירה ובה אטרקציות תיירותיות מגוונות כגון מסגדים מרשימים, פארקים, נקודות תצפית, מוזיאונים, גלריות, מרכזי קניות ועוד. גם אם מגיעים לסעודיה לסיור משקיעים מומלץ לא להגביל את הביקור לריאד בלבד. העיר ג’דה על חוף הים היא שוקקת חיים ובקרוב יחנך בה מגדל ג’דה, המגדל הגבוה בעולם הנמצא בשלבי בניה מתקדמים.

גם עבור מי שאינם מוסלמים ביקור במכה הוא מרגש, מעניין לגלות כי סביב לאתר הקדוש “הכעבה” (שם שוכנת “האבן השחורה”) משתרעת עיר מודרנית, נעימה ורב תרבותית. העיר אל-מדינה גם היא קדושה למוסלמים ובה שלושה מן המסגדים העתיקים ביותר בעולם. אטרקציות נוספות בסעודיה הן רכס הרי עסיר (בו הפסגות הגבוהות ביותר בחצי האי ערב), נווה המדבר אל אחסה ובו כ-2.5 מיליון עצי תמר והאתר הארכאולוגי אל חג’ר ובו עיר נבטית עתיקה חצובה בסלע ממש כמו פטרה שבירדן.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

פוליסת חיסכון
כיצד לייצר מינוף בעולם ההשקעות ולהשקיע בתחום חדש? 
סין
הממשל הסיני מתלבש על מותגי היוקרה: משטרת האופנה בעקבות המותגים המובילים, השלטון רוצה עוד רגולציה והרבה יותר מיסוי
אפשר להזמין אותך לדייט
אפשר להזמין אותך לדייט?
השקעות אלטרנטיביות
השקעות אלטרנטיביות 2021: העיקר הבריאות
פייסבוק
תקלה קטנה נזק גדול: מה גרם לשלושת מערכות הענק פייסבוק, וואטסאפ ואינסטגרם לעצור מלכת