סולאריים

מנכ”ל בזק הכריז כי הוא קורא לחברות סטארט-אפ המציעות פתרונות חכמים לשימוש בחשמל בכלל, ובפרט להטענה של רכבים חשמליים, לפנות לבזק לבחינת האפשרות לשתף פעולה או להשקעה. ברקע להכרזה על התקדמות בפתיחת שוק החשמל, שתחילתה בשנת 2018 וניראה כי היא רוקמת עור וגידים.

במהלך כנס Tech TLV שנערך בשבוע שעבר (ביום ג’ 2/11/21) בגני התערוכה בתל אביב נשמע מנכ”ל בזק, מר דודו מזרחי, מספר כי לנוכח הרפורמה המתקדמת במשק החשמל בזק בוחנת אפשרויות להיכנס לתחום אספקת החשמל ומעוניינת ליצור שיתופי פעולה עם חברות סטארט-אפ מתחומי שימוש חכם בחשמל, הסטה ואגירת חשמל ובמיוחד בכל הקשור לטעינה מהירה של רכבים חשמליים.

האפשרות למכור חשמל ללקוחות תיצור מצב בו חברות תקשורת, וביניהן בזק, הוט, פרטנר וסלקום, תוכלנה להציע חבילות מרובעות הכוללות שירותי טלוויזיה, אינטרנט (תשתית וספק), טלפון (קווי וסלולרי) וגם אספקת חשמל. ניתן יהיה לבחור במעבר לצריכת חשמל דרך ספק פרטי, במקום החוזה של ברירת המחדל שיש לכל בית בארץ עם חסרת החשמל, רק בתים בהם כבר מותקן מונה חשמל דיגיטלי חכם, נכון להיום, מדובר על כ – 90,000 משקי בית בישראל אולם מספר זה צפוי לעלות באופן משמעותי בהינתן אפשרות הבחירה.

הרפורמה במשק החשמל

ביולי השנה, כחלק מהתקדמות הרפורמה במשק החשמל שיצאה לדרך עוד בשנת 2018, אישרה רשות החשמל ל – 18 חברות, וביניהן סופרגז, סונול, הוט, סלקום, פזגז וגם בזק, להתחיל למכור חשמל לצרכנים פרטיים. במסגרת הפיילוט יוכלו כמה עשרות אלפי משקי בית בישראל, הם רק בתים בהם התקינה חברת החשמל מוני חשמל דיגיטליים חכמים, לעבור מרכישת חשמל מחברת חשמל לרכישת חשמל זול יותר מספק אחר. חשוב להדגיש כי מעבר בין ספקי חשמל אינו כרוך בשינוי בתשתית שכן חברת חשמל נותרת מונופול בתחום רשת ההולכה והשוק נפתח לתחרות רק במקטע ייצור החשמל ושיווקו. כבר כיום כ – 40% מהחשמל בארץ מיוצר על ידי יצרנים פרטיים וביניהם תחנת הכוח הפרטית שבשליטת עידן עופר, תחנת הכוח דוראד, תחנת הכוח במפעלי ים המלח, תחנת כוח אלון תבור בבעלות קבוצת MRC, חברת אדלטק ועוד.

כחלק מהשינוי במבנה שוק החשמל בארץ, ציין מנכ”ל בזק כי החברה רואה בתחום החשמל המתפתח וייצור החשמל האקולוגי הזדמנות עסקית. הוא פרסם קריאה לחברות סטארט-אפ בתחום הטענת רכבים חשמליים בפרט, וגם בתחומים אחרים של שימוש חכם בחשמל, לפנות אל החברה על מנת לבדוק אפשרות לשיתופי פעולה והשקעה. בנוסף, ציין כי החברה מתכוונת להשקיע במיוחד בתחום ייצור החשמל האקולוגי ממקורות שאינם מתכלים.

גופי התקשורת יוכלו להציע ללקוחות גם חבילות מרובעות

כניסה לתחום אספקת החשמל תאפשר לחברות התקשורת, דוגמת הוט, סלקום, פרטנר וגם בזק, להציע ללקוחותיהן חבילה מרובעת הכוללת ערוצי טלוויזיה, תשתית וספק אינטרנט, שירותי טלפון (קווי וסלולרי) וגם אספקת חשמל. בשלב זה מוגבלת התחרות על אספקת החשמל ל – 400 מגה וואט בכל רחבי הארץ, פירוש הדבר שנכון להיום רק כ – 90 אלף משקי בית יוכלו לבחור בהחלפת  ספק חשמל בשנתיים הקרובות. עד שנת 2024 חברת החשמל צפויה להשלים פריסת מונים חכמים, בפרויקט שעלותו כ – 300 מיליון שקלים, ככל שייפרסו יותר מונים דיגיטליים חכמים כך תגבר התחרות על הצרכנים הפרטיים שיוכלו לבחור לעבור לרכוש חשמל מספק חדש.
אספקת חשמל בעמדות הטענה מהירה לרכבים חשמליים גם היא תחום בו צפויים משווקי החשמל להתחרות. הזמנתו של מנכ”ל בזק לחברות סטארט-אפ בתחום זה ליצור עם החברה קשר נועדה לאפשר לחברה לשים ידה על טכנולוגיות שיעניקו לה יתרון בתחום זה.

פריסת הסיבים האופטיים: המדינה חולקה ל – 3,000 אזורים

לצד החיפוש של חברת בזק אחר הזדמנויות השקעה בתחום הרכבים החשמליים, נודע באוגוסט האחרון כי חברת בזק זכתה בפרויקט הנחת כבל הסיבים האופטיים שיחבר בין מפרץ אילת לתל אביב כחלק מפרויקט הכבלים התת ימיים של גוגל. בכל הקשור לפריסת סיבים אופטיים ברחבי הארץ אמר מנכ”ל בזק כי החברה לא תוכל לבצע את כל המלאכה לבדה. במשרד התקשורת יצרו מודל חדש לפיו המדינה חולקה ל – 3,000 אזורים ואז למעשה יצאה בזק לדרך ופרסה בתוך פחות משנה סיבים אופטיים המחברים כמיליון בתים בישראל. בישובים בפריפריה (החברתית והגיאוגרפית) לא נפרסו סיבים אופטיים בשל חוסר כדאיות כלכלית, המדינה תצטרך לסבסד את מלאכת פריסת הסיבים האופטיים ליישובים אלה, לפי מנכ”ל בזק מדובר בעיקר ביישובים ערבים וכן ערים ושכונות בהם רוב האוכלוסייה היא חרדית.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה בנדלן
איך האומיקרון עושה רק טוב לקרנות הריט ולהשקעה בנדל”ן?
ביומד
השוואת ביצועי חברות הביומד מתחילת השנה בארץ ובעולם
ביטקוין
הריבאונד של הביטקוין: מדוע שוק הקריפטו חוזר לעלות?
עולם משכנתאות דיגיטלי
עולם משכנתאות דיגיטלי
etoro
eToro  –  רשת חברתית של השקעות שכדאי להכיר