NFT

הביטקוין הושק לשימוש הכלל בקול ענות חלושה בתחילת שנת 2010, ועד מחצית השנה היה ערכו פחות מסנט אחד. באפריל 2011 הגיע מחיר הביטקוין לדולר אחד ורק לקראת סוף 2017 עבר מחיר הביטקוין את רף 10 הדולרים. באוקטובר 2021 נסחר הביטקוין סביב מחיר שנושק ל – 70,00 דולרים למטבע, ומטבעות קריפטוגרפיים רבים צצו, העשירו את שוק הקריפטו וגיוונו את האלטרנטיבות למשקיעים וסוחרים במטבעות קריפטוגפיים. המטבע השני הפופולארי בעולם הוא האת’ריום – כאשר היתרון הגדול שלו על פני הביטקוין הוא ההתאמה הייחודית לביצוע חוזים חכמים במהירות רבה, ומכאן התפתחות מפתיעה של שוק החוזים החכמים המכונה NFT – אסימונים חסרי תחליף, כאשר לכל מטבע מקושרת יצירה דיגיטלית ייחודית באופן ששני מטבעות הם אינם בעלי אותו הערך (ומכאן שם המוצר: NFT – Non Fungible Token).

טכנולוגיית NFT מאפשרת לכל אדם לקשר יצירה למטבע ולמכור אותו כ – NFT, מילד בן 12 שפרסם תמונות שצילם באמצעות NFT ומכר אותן בתוך שעות תמורת מאות אלפי דולרים, ועד לאמנים דיגיטליים שמוכרים את היצירות שלהם תמורת עשרות מיליוני דולרים. כיאה לשוק הלא מנוהל של המאה ה – 21, ניתן היה רק לצפות שבמוקדם או במאוחר, יגיע גל של זיופים, הטרלות וגניבות סייבר וישטוף את שוק ה – NFT ששווי השוק שלו נכון לתחילת שנת 2022 מוערך בכ – 40 מיליארדי דולרים.

שוק ה – NFT ופלטפורמת OpenSea

פלטפורמת OpenSea נחשבת מהפלטפורמות המובילות המאפשרות שיוך של יצירת אמנות דיגיטלית כלשהיא למטבע קריפטוגרפי ליצירת NFT, ומכירת אותו ה – NFT בזירת הסחר של הפלטפורמה. היוצר של מטבע ה – NFT חסר התחליף הוא, תיאורטית, אחראי על התוכן הקיים במטבע כמו גם על המקוריות שלו וזכויות היוצרים העוברות במכירה את הרוכש. הרוכש של האסימון חסר התחליף מקבל את היצירה שרכש רק לאחר תהליך הרכישה ורק אז הוא יכול לדעת מה בדיוק מסתתר בתוך המטבע שרכש.

חשוב להבין את שאסימונים חסרי תחליף אינם מוכרים יצירות באופן כזה שרק בעליהם יוכלו להשתמש בהן או ליהנות מהן: במרבית המקרים, התוכן הדיגיטלי של היצירות נמכרות באמצעות NFT מפורסם ברשת. דוגמה מעניינת לעובדה זו היא מכירת הציוץ הראשון שפורסם בטוויטר באמצעות NFT בסכום של כ – 2.9 מיליוני דולרים. אותו ציוץ הוא עדיין זמין לקריאה ברשת, אולם זכויות היוצרים שלו הן אלה שנמכרו, כלומר – הוא שייך כעת למי שרכש את המטבע. הדבר אינו שונה באופן מהותי, למשל במכירת ה – NFT היקר ביותר עד כה של יצירת אמנות דיגיטלית בשם “5,000 הימים הראשונים”, שתג המחיר שלה עמד על כמעט 70 מיליוני דולרים – חיפוש קצר ברשת האינטרנט יעלה את התמונה שנמכרה להנאת הכלל. אלו הן רק זכויות היוצרים שנמכרו במטבע חסר התחליף.

OpenSea מודיעה: מעל 80% מהמטבעות שעולים לפלטפורמה הם זיופים

מהתיאור שלעיל קל להבין כי סוחרים הפועלים במרמה עשויים לחבל, בתהליך פשוט וכמעט נטול בקרה, יצירה שעליה אין להם זכויות יוצרים (כמו למשל תמונה שהורידו מהרשת) למטבע NFT ולהעלות את המטבע המזוייף לשוק המסחר. מדובר בזיוף, ורק לאחרונה הודיעה הפלטפורמה המובילה כי כ – 80% ממטבעות ה – NFT המועלים לפלטפורמה מכילים זיופים, יצירות ללא זכויות יוצרים או ספאם.

OpenSea הודיעה בהמשך לפרסום הסטטיסטיקה השערורייתית כי תגביל את יצירת מטבעות ה – NFT לחמישים בלבד לכל משתמש, אולם בהמשך ביטלה מגבלה זו.

היתרונות והחסרונות של שוק ללא ניהול

אחת הסיבות המרכזיות להקמה ולפופולאריות הגואה של שוק הקריפטו, על סקטור ה – NFT והחוזים החכמים, היא בדיוק אותו חוסר ניהול שמגיע גם עם מיעוט בתשלום עמלות ובירוקרטיות, האופייני לשוק הקריפטו. אבל אותו חוסר ניהול מגיע גם עם חסרונות, כשהבולט בהם הוא למשל יותר ניסיונות פריצה, זיופים וספאם. OpenSea הודיעה כי היא מתכוונת להשיק מספר טכנולוגיות למניעת זיופים בפלטפורמת המחסר שלה ב – NFT, אנחנו תקווה כי החידושים הטכנולוגיים יסייעו למסחר בטוח באסימונים חברי תחליף.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה בנדלן
דווקא עכשיו: השקעה בנדל”ן באוקראינה
טכנולוגיה
החקלאות לומדת לאמץ סביבה טכנולוגית מתקדמת
השקעות אלטרנטיביות
בתי מרקחת דיגיטליים ופלאי הטכנולוגיה
הרכבים החשמליים
עולם הרכב החשמלי בארץ ובעולם
משקיע כשיר
ההגדרות למשקיע כשיר ומה האופציות העומדות בפניו?