בלו דוט

קוראים לזה “עידן הבנקאות הפתוחה”, ומדובר בשינוי תפיסתי שמוביל לעליית המניות בתחום, לאחרונה כמו גם בשנתיים האחרונות ככלל. תחום הפינטק הוא תחום טכנולוגיות הפיננסים, ובימים בהם אף אחד מאיתנו לא משתוקק לעמוד בתור בבנק, במבנה סגור עם עוד עשרות אנשים שלא ברור אם הם כולם מחוסנים – הם בתנופת פיתוח משמעותית.

באפריל השנה (2021) בכנס כלכלי סיפר הממונה על רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון, כי ריאלי בעיניו לחשוב ששוק הפינטק הישראלי יגייס השנה מעל 50 מיליארד שקלים. אנחנו חושבים שייתכן שמדובר באופטימיות נעימה אך לא לחלוטין מציאותית, אבל בינתיים גייסה חברת Blue Dot, העוסקת בפיתוח למערכות המאפשרות אוטומציה בדיווחי מס וחשבונאות לארגונים גדולים, 32 מיליוני דולרים בגיוס אקוויטי ממשקיעים בודדים, גיוס זה משלים גיוסים של 96 מיליוני דולרים עד כה של החברה, המנהלת משרדים בהרצליה כמו גם בארה”ב, באמסטרדם ובלונדון ואשר מעסיקה מעל 150 עובדים.

ההצלחה של בלו דוט: האם זה הזמן להשקיע בפינטק?

ניראה כי סקטור הפינטק, העוסק בחברות שמשלבות בין טכנולוגיה לניהול פיננסי, נמצא בצמיחה מזה מספר שנים, כאשר משבר הקורונה שהכניס את העולם כולו לסחרור כלכלי בלתי צפוי, דווקא עשה המון טוב לסקטור זה, עם דגש על פעולות פיננסיות מרחוק המאפשר, למשל, לנהל את חשבון הבנק מרחוק, להפעיל ולנהל את כרטיסי האשראי מרחוק, לרכוש ביטוחים ולשלוח דו”חות כלכליים מרחוק, באמת דיוק גבוהה ותוך מיזעור שגיאות האדם המתרחשות באופן טבעי כשהניהול הפיננסי מבוצע באופן ידני.

לא רק חברת בלו דוט חוגגת גיוסים מרשימים והצלחה עסקית. חברות פינטק נוספות מצליחות מאוד בשנה האחרונה, ביניהן ניתן לציין את חברת הפינטק קפיטוליס, שעוסקת בפיתוח מערכות לאופטימיזציה של רישום וניהול עסקאות בארגונים, שגייסה השנה במרץ כ – 90 מיליוני דולרים; חברת פיירבלוקס, חברה מרתקת שעוסקת בפיתוח טכנולוגיות בלוקצ’יין בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים עם מרכז עסקי במגדלי WE בתל אביב, שגייסה בסוף שנת 2020 כ-30 מיליוני דולרים ממייסד פלטפורמת קוינבייס המיועדת להנפקה לפי שווי שוק של מעל 100 מיליארדי דולרים; חברת AccessFintec שגייסה גם היא בנובמבר 2020 כ-20 מיליוני דולרים, ועוד.

בישראל, בשנת 2021, מעל 600 חברות פינטק ישראליות בשווי כולל של למעלה מ – 1.8 מיליארדי דולרים. בין החברות המשמעותיות בתחום בישראל נמצא את פייוניר (Payoneer) המספקת פלטפורמה לתשלומים במסחר אלקטרוני עבור אתרי חנויות מקוונים, Next Insurance המבטחת בעיקר עסקים קטנים באופן דיגיטלי, CrowdSense המזהה מגמות מסחר בשוק עם המלצות ותחזיות למגמות, Chasew Fintech המוטמעת באפליקציות של הבנקים ומאפשרת תשלומים מהירים דרך קוד לסריקה מהירה (QR), ועוד.

איך משקיעים בפינטק?

מי שמעוניינים לרכוש מניות של חברות פינטק מובילות מוזמנים לעשות כן, ומי שמעוניינים לחפש מוצר השקעה מגודר יותר ופחות תנודתי, יחפשו כפי הנראה קרנות השקעה שמחקות מדדים או כאלה המשקיעות במספר חברות פינטק בולטות בישראל או בעולם. בינואר השנה (2021) הקימה, למשל, חברת מגדל קרן פינטק בהשקעה של מעל מיליארד דולרים. הקרן מכונה Next Generation Finance והיא עוסקת באיתור הזדמנויות עסקיות בתחום טכנולוגיות פיננסיות. קרן נאמנות מוכרת בתחום הפינטק היא הקרן פסגות מניות פינטק פלוס של בית ההשקעות פסגות. ב – 12 החודשים האחרונים, תשואת הקרן עומדת על מעל 56%.
קרן הסל גלובל איקס פינטק הנסחרת בבורסת הנאסד”ק ומשקיעה גם היא במניות של חברות פינטק בשוק האמריקאי, השיגה תשואה מצטברת בחמש השנים האחרונות של יותר מ – 32%, ובשנה האחרונה תשואה של מעל 21%.

דרך נוספת וייחודית להשקיע בחברות פינטק היא באמצעות השקעות אלטרנטיביות, מאות חברות בתחום הפינטק נמצאות בשוק הפרטי ומגייסות כספים ממשקיעים שונים, חברות שבסופו של דבר עשויות להנפיק את עצמן לבורסה ולהוסיף ערך רב לשווי המניות. איך משקיעים בחברות שלא נסחרות בבורסה? באמצעות מתכנן פיננסי, איש מקצוע שעובד מול קרנות וגופי השקעה רבים ובאפשרותו לחשוף בפינכם מגוון אלטרנטיבות השקעה, מעוניינים לשמוע פרטים נוספים? השאירו פרטים ומתכן פיננסי יחזור אליכם בהקדם.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות באנרגיה ירוקה
עסקים באנרגיה אחרת, מג’ון ד. רוקפלר ועד אילון מאסק
ארהב מול סין
ארה”ב מול סין – האם המהלך של נשיא ארה”ב ישפיע על יחסי הכוחות?
בועת אגרות החוב
אגרות חוב- האם זו בועה?
אנרגיה ירוקה
החקלאים בצרה: האקלים העולמי פוגע בתעשיית היין בצרפת
טכנולוגיה
סין נגד חברות הטכנולוגיה המקומיות: זרועות הרגולטור מגיעות לכולם מעליבאבא ועד DIDI