איילון מאסק

איילון מאסק וטסלה מציעים כ-100 מיליון דולר פרס על טכנולוגיה פורצת דרך בתחום הפחמן.
פחמן הוא מרכיב מרכזי בכל אורגניזם חי המוכר למדע, מהזעיר והפשוט ביותר וכלה בנו בני האדם. זו הסיבה שמקובל לכנות את כל החיים בכדור הארץ כ”מבוססי פחמן” (Carbon based life forms).
כמות הפחמן בעולמנו קבועה, מחזור הפחמן הוא שמו של תהליך בו פחמן עובר הלוך ושוב בין אזורים שונים בכוכב הלכת שלנו ובמיוחד בין שכבות האטמוספירה לאדמה ולאוקיאנוסים ובחזרה.

שריפה של דלק מוצק, כגון נפט, פחם וגז טבעי, גורמת לשחרור פחמן אל האטמוספירה. קיימת תמימות דעים בקרב הקהילה המדעית שפליטת הפחמן כתוצאה משריפת דלק מוצק משבשת את מחזור הפחמן הטבעי, גורמת להצטברות פחמן באטמוספירה ולהתחממות גלובלית. בעשורים האחרונים אנחנו עדים להתחזקות הקולות שקוראים לעבור לשימוש במקורות אנרגיה מתחדשת ולצמצום פליטות פחמן.

חברת XPrize היא המובילה העולמית בניהול אתגרים המתמרצים פתרון בעיות גלובליות. בפברואר 2021 השיקה החברה תחרות ארבע שנתית לפיתוח מנגנון יעיל עוד יותר מאלה הנמצאים בשימוש כיום לסילוק פחמן מפליטות מפעלים ותחנות כוח ומניעת שחרורו לאטמוספירה. הפרס לזוכים בתחרות הוא 100 מיליון דולר אותם תורם המיליארדר אלון מאסק הנחשב, מאז הדיח את ג’ף בזוס מראש הרשימה בינואר 2021, לאדם העשיר בעולם עם הון עצמי של כ – 185 מיליארד דולרים.

לכידת פחמן מהגזים הנפלטים בעת שריפת דלק מוצק

יתרונות רבים גלומים בנטישת השיטות הקונבנציונליות לייצור חשמל ומעבר לניצול מקורות אנרגיה מתחדשת ובראשם אור השמש, זרימת מים, רוח וחום ממעבה האדמה (אנרגיה גאותרמית). מכיוון שהאנושות הפכה תלויה בשריפת דלק מוצק קשה להשיג הפחתה מהירה בפליטת פחמן רק באמצעות השבתת תחנות כוח ישנות. רבים סבורים שללא פעולה אינטנסיבית אנחנו גוזרים על עצמנו עתיד של חיים בעידן של אסונות כמו שינויים דרמטיים במזג האוויר, סופות והוריקנים בלתי צפויים (הנה, רק בשנה שעברה ראינו הוריקן בים התיכון, שעכשיו מכונה מדיקאן – אירוע מטאורולוגי נדיר), רעידות אדמה, הרס ערי חוף בשל מפלס עולה של מי הים ועוד.

במכוני מחקר רבים עובדים במרץ על מציאת פתרונות ביניים כמו למשל פיתוח שיטות ללכידת פחמן מהגזים הנפלטים כתוצאה משריפת פחם, נפט וגז טבעי. לפיתוחים בתחום זה יש גם ערך כלכלי:  ממשלות חותמות על הסכמים המחייבים צמצום פליטות פחמן ומפעלים רבים מוכנים להשקיע סכומי עתק כדי להצטייד במנגנונים חכמים שיאפשרו להם להמשיך לשרוף דלק מוצק מבלי להיחשב מזהמים. המענק בגובה 100 מיליון דולרים שמציע היזם הסדרתי אלון מאסק עשוי בהחלט להביא לפריצת דרך נוספת בתחום לכידת פחמן ומניעת שחרורו לאטמוספירה.

איילון מאסק 2

לקראת עידן המכוניות החשמליות והאנרגיה הסולרית

אלון מאסק ידוע כבעל חשיבה יצירתית במיוחד (ראו ערך שמו של התינוק שנולד במשפחה זה לא מכבר), והוא ניצל היטב את ההון שגרף מהקמת פלטפורמת Paypal לצורך קידום רווחי של רעיונות שישפרו את עתיד האנושות. חברת הרכב טסלה (NASDAQ : TSLA) של מאסק נחשבת למובילה בתחום המכוניות החשמליות בכלל וכאלה בעלות יכולת נהיגה אוטונומית בפרט. מיזם סולר סיטי (Solar City) מדגים כיצד ניתן להפיק מספיק חשמל ישירות מן השמש ולמאסק פרויקטים נוספים שעניינם הפיכת התנהלות המין האנושי לידידותית יותר לסביבה.

למרות שהוא מוכר כדמות מפתח בתחומי הפקה וניצול אנרגיה בשיטות ברות קיימא מאסק הפתיע בהודעה שפרסם בחשבון הטוויטר שלו באמצע ינואר 2021 ובה כתב כי הוא תורם 100 מיליון דולרים כפרס למציגי הטכנולוגיה הטובה ביותר ללכידת פחמן.

בעבר מאסק היה פעיל בוועדות ייעוץ שונות לממשלת ארה”ב בין היתר בנושא הפחתת פליטות פחמן. מהלך של הנשיא טרמפ ביטל מחויבותה של ארה”ב להסכמים בינלאומיים מרכזיים בתחום זה ומאסק, כאות מחאה, חדל לתרום מזמנו לישיבה בוועדות המייעצות. נראה שהממשל החדש, תחת הנשיא ביידן, נוהג באופן המעודד את מאסק לשוב ולפעול גם באפיקי פתרונות הביניים. הפרס שהוא מציע וודאי מדרבן את מי שכבר עוסקים בפיתוח טכנולוגיות ללכידת פחמן להציג הישגים שיזכו אותם בתהילה ובמימון הנדיב.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שוורים ודובים
שוורים ודובים: הביטקוין נופל ב-15% מאז שהפך למטבע רשמי באל סלבדור, בבריטניה תופעות לוואי מהברקזיט
קימברלי קלארק
פשוט כמה שזה גאוני – חברת קימברלי קלארק KMB
השקעה במטבעות קריפטו
השקעה במטבעות קריפטו, הגנה מעליה באינפלציה או חשיפה לנכס סיכון?
השקעות אלטרנטיביות
האם הטכנולוגיה המציאה מחדש את ענף האופנה?
השקעות אלטרנטיביות
השקעות אלטרנטיביות 2021: העיקר הבריאות