השקעות אלטרנטיביות

בשנת 2008 “נולדה” צפרדע ישראלית חדשה, שהמוטו שלה הוא “Release Fast or Die”, מתוך זה אפשר כמובן להבין שמדובר בצפרדע המתמחה בזירוז ואוטומציה של תהליכים ממוחשבים. החברה הונפקה בשנת 2020, אחרי שנים רבות של הצלחה מסחררת, כולל כניסה לרשימות הנחשבות בעולם של 100 החברות המובילות בתחומי הטכנולוגיה.

ההנפקה של ג’ייפרוג היכתה את התחזיות: שווי השוק לפיו תוכננה ההנפקה עמד על 3.2 מיליארדי דולרים אבל עוד לפני ההנפקה הוא עודכן ל – 4 מיליארדי דולרים בשל ביקושים גבוהים לרכישת המניה. ביום הראשון לאחר ההנפקה זינק שווי השוק של החברה ל – 5.8 מיליארדי דולרים. עד אוקטובר 2020, חודש לאחר ההנפקה, עלתה מניית ג’ייפרוג ב – 30%, אולם מאז ניראה שהיא בעיקר יורדת. מי שהחזיקו במנייה בסוף אוקטובר 2020, הפסידו עד עכשיו מעל 50% משווי ההשקעה שלהם. מה קורה עם ג’ייפרוג, שהמוצרים שלה פופולאריים כל כך ובכל זאת היא.

המכירות עולות בקצב קבוע, ומחירי המניה יורדים

הדו”ח שפורסם לרבעון הראשון של 2021 רק לאחרונה (מאי 2021) גילה כי החברה שומרת על קצב צמיחה גבוה וקבוע של קצת יותר מ – 30%. ברבעון הראשון של החברה כחברה ציבורית, הוא הרבעון האחרון של שנת 2020, צמחו מכירות החברה בכ – 30$, וברבעון הראשון של 2021 צמחו המכירות קצת פחות והצביעו על מגמה יציבה ואמינה. הכנסות החברה בסימן עליה ללא ספק: אם בשנת 2019 הכנסות החברה עמדו על כ – 109 מיליארדי דולרים, בשנת 2020 נאמד סך ההכנסות של החברה בקצת מעל 150 מיליארדי דולרים, ובתחזיות להכנסות במהלך שנת 2021 עומדות על מעל 200 מיליארדי דולרים.

מדוע, אם כן, המנייה של ג’ייפרוג ממשיכה לרדת?

בפברואר 2021 הגיעה מניית ג’ייפרוג למחיר ההנפקה של המניה, כ – 65 דולרים, לאחר עליות של כ – 30% בימים הראשונים לאחר ההנפקה וירידות שערים איטיות מאז. נכון להיום, היא ממשיכה לרדת.

מה גורם לדיסוננס בין כיוון מחירי המניות לכיוון הכנסות החברה?

החלק הבלתי רגיל בסיפור ההנפקה של ג’ייפרוג הוא התנפלות המשקיעים על המניות, עד כדי כמעט הכפלת שווי השוק של החברה בימים הראשונים לאחר ההנפקה שלה. בימים אלה, נסחרו מניות ג’ייפרוג במכפיל רווח לא סביר, שביטא תקופת זמן קצרה במיוחד להחזר השקעה על רכישת המניות. המכפיל בהשקעה היה לא סביר כמו גם, אפשר לראות בדיעבד, ציפיות המשקיעים מביצועי המניה.

במהלך שנת 2020 התרחשו דברים רבים בשוק ההון שביטאו את הניסיון של משקיעים לקיים סט אחר לחלוטין של כללים בהשקעות, ביחס לסט הכללים הקיים בחיים האמיתיים. ראינו את זה עם הניסיון לכפות ערכים לא ריאליים על מניית גיימסטופ לאחר השקעות המונים של צבא המשקיעים מפורום רדאיט – לאורך זמן, המהלך כמובן לא צלח, מפני שהוא הרחיק את השווי המוניטארי של המניה מהשויי הריאלי של החברה, מרחק שלא יכול להתקיים לאורך זמן.

גם כאן, במניית ג’ייפרוג, אנחנו רואים את אותה האופטימיות שהובילה למסחר לפי שווי שוק לא ריאלי, שנבעה מתוך התלהבות של משקיעים, שהושפעה ללא ספק ממדד הפחד והנטייה לתנודתיות של השוק, ומהנטייה העודפת של משקיעים בתקופות תנודתיות כאלה לבחירות אימפולסיביות ברכישה ובמכירה של מוצרי השקעה.

ובעוד ג’ייפרוג נשארה חברה אמינה שיש לה מוצרים איכותיים ופופולאריים, חברה עם לקוחות גדולים כמו נטפליקס, סיסקו, וענקיות אחרות, המשתמשות בכלים של ג’ייפרוג לביצוע עדכוני גירסאות של אפליקציות ותכנות, הגנה מבעיות אבטחה בכלי קוד פתוח, הפצות תוכנה ותיקון מהיר של תקלות תוכנה – מניית ג’ייפרוג פשוט לא יכולה לעמוד בציפיות המשקיעים הגבוהות, ומבצעת תיקון טבעי במחיר.

ייתכן, שעם תום התיקון, תחזור מניית ג’ייפרוג לבטא את הערך האמיתי של החברה ותאפשר עליות ערך יציבות, לאורך זמן.

בדיקה ,השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מועדים לנדל”ן: ריאיון חגיגי (ובלעדי) עם מנכ”ל ‘נטו תכנון פיננסי’ שמספר על השקעות אלטרנטיביות בקרנות נדל”ן
טופשופ
נפילתה של אימפריה – טופשופ
השקעות אלטרנטיביות
השקעות אלטרנטיביות – מה זה אומר ואיך מתחילים?
השקעה אלטרנטיבית
האם הטכנולוגיה של פיליפ מוריס תשנה את תעשיית הטבק?
ההשקעה הירוקה של הסעודים
ההשקעה הירוקה של הסעודים