רולס רויס

רולס רויס (Rolls-Royce, LON: RR) היא יצרנית בריטית של כלי רכב ומנועים לתעופה.
את החברה הקים בשנת 1904 תעשיין אנגלי בשם הנרי רויס אליו חבר סוחר הרכב צ’ארלס רולס שלקח על עצמו למכור את הרכבים שהחברה החדשה תייצר. ברבות השנים חברת רולס רויס רכשה לעצמה שם כיצרנית של כלי רכב איכותיים ויוקרתיים במיוחד.
מטוסי הספיט פייר (spit-fire) של חיל האוויר הבריטי נחשבו במהלך מלחמת העולם השנייה למטוסי הקרב האולטימטיביים (טובים יותר מן המסרשמיט הגרמני, המוסטנג האמריקני והזירו היפני), כל זאת בעיקר בזכות מנוע ה-“מרלין” מתוצרת רולס רויס שהותקן בהם.
מספר דגמי רכב מתוצרת רולס רויס דוגמת ה- Silver Ghost, ה- Phantom וה-Silver Shadow, נמנים על הרכבים הנחשבים לטובים והנחשקים ביותר שיוצרו אי פעם.
בשנות השמונים הופרדה מחלקת המנועים לתעופה של חברת רולס רויס ממחלקת ייצור הרכב אשר נמכרה לתאגיד BMW הגרמני ונותרה מאז בבעלותו.

מסתבר שמגפת הקורונה עשתה טוב למותג הרכב הוותיק. דוחות הרבעון הראשון של שנת 2021 מראים שמכירות רכבי רולס רויס זינקו בלא פחות מ-62% ביחס לרבעון המקביל אשתקד.
מעניין לבחון איך קרה שדווקא בצל משבר גלובלי אשר גרם הפסדים לבתי עסק רבים בכל רחבי העולם וקשיים כלכליים למאות מיליוני אנשים פרטיים, חברת מכוניות היוקרה המובילה בעולם זוכה דווקא לתקופת עדנה.

מספר המכוניות הגדול ביותר שמכרה רולס רויס ברבעון אחד מאז ומעולם

מאז שהוקמה בתחילת המאה העשרים רולס רויס מעולם לא מכרה מספר מכוניות גדול יותר ברבעון בודד מזה שמכרה במהלך הרבעון הראשון של שנת 2021. לא פחות מ – 1,380 רכבי רולס רויס נמכרו בתוך שלושה חודשים (בין ה-1/1/21 ל-31/3/21). אמנם, לכאורה מדובר במספר זעום יחסית ליצרני רכב אחרים אולם חשוב לזכור שרולס רויס נמכרת לעשירי העולם במחירים הנעים בין 400 אלף דולרים ועד ל – 13 מיליון דולרים לכל יחידה (בהתאם לדגם והאבזור).

ראוי לציין שהיקף המכירות של רולס רויס היה במגמת עליה עוד לפני שהקורונה הכתה. שיא מכירות קודם לרבעון נרשם במהלך שנת 2019, כאשר מספר ההזמנות לשנת 2020 נותר גבוה והעיד על עליה בביקוש.

במהלך שנת הקורונה ראינו הרבה שינויים בהרגלי הצרכנים. לא לגמרי ברור מה השינויים הפסיכולוגיים שגרמו לשינויים בצריכה אולם ניתן להניח שמדובר על קוקטייל המכיל שינוי נסיבתי דרמאטי לצד סגרים וכספים שהתפנו כתוצאה מסגירת מקומות בילוי, נופשים ואפילו תיירות וחופשות בחו”ל. כל אלה, עם תיבול של דגש על ההווה (מכיוון שלא בטוח שאפשר לחזות את העתיד, לאור השינויים מרחיקי הלכת שהביאה עימה הקורונה) גרמו לזינוק במוכנות של משקי אב להוציא כספים על פינוקים, הגשמת חלומות וגם, כך נראה, רכבי יוקרה.

מסתבר שהמגפה האיצה תהליך הגורם למי שברשותם כסף פנוי להתעקש למצוא דרכים להתפנק באמצעותו. לא רק רכבי יוקרה מתוצרת רולס רויס נמכרים בהיקפים גדולים יותר מאי פעם. יצרני רכב נוספים נהנים משיאים בביקוש לדגמים יקרים במיוחד. גם כאן בארץ אנו רואים יותר ויותר רכבים חדשים על הכבישים עם תג מחיר של חצי מיליון שקלים ואף יותר.

ידידותי לסביבה? למי אכפת

שלושה דגמים של רולס רויס נמכרים במספרים גדולים במיוחד מאז פרוץ משבר הקורונה. הדגם המבוקש ביותר הוא ה – Cullinan, רכב SUV (“פנאי שטח” בעברית) ענק המצויד במנוע בעל 12 בוכנות בנפח כולל של 6.7 ליטר ואשר מייצר כוח המקביל לכ – 563 סוסים. ביוני השנה השיקה רולס רויס שירות חדש: עיצוב רכב החלומות, בדיוק לפי בקשת, עלות העונג המוצע על ידי חברת הפאר “רק” 25 מיליוני דולרים, וההיצע כולל רק רכב אחד ללקוח בר מזל, פעם בשנתיים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ביונד מיט
ביונד מיט – הסוף לבשר?
קורס ייעוץ משכנתאות במכללת אורין שפלטר
מה צריך לדעת לפני תהליך מחזור משכנתא
תיק השקעות טכנולוגי
תיק השקעות טכנולוגי: בכל 19 שניות מתרחשת מתקפת סייבר
שוורים ודובים
שוורים ודובים: מדד הפחד מזנק ב-24%, אירופה שוקעת לתוך משבר אנרגיה כאשר מחיר הגז הטבעי מזנק ב-180%