השקעות אלטרנטיביות

הכלכלה הקונבנציונאלית דוגלת בניצול משאבים לצורך הפקת תועלת והשלכת תוצרי לוואי שאין בהם שימוש. במשך דורות גישה זו אפשרה לאנושות לצעוד קדימה ולהתפתח מבחינה טכנולוגית בקצב הולך וגובר. כעת, כשמספר בני האדם על כוכב הלכת נושק ל-8 מיליארד, ובמדינות מפותחות כל אזרח מייצר “טביעת רגל אקולוגית” (השפעה מזיקה על הסביבה) בהיקף גדול פי כמה מהוריו, הולך ומתבהר לכולנו שיש צורך בשינוי עקרונות יסוד של הכלכלה כדי להבטיח עתיד שפוי לילדינו.
אחת הגישות הנחשבות ברות קיימא היא הכלכלה המעגלית.

בכלכלה מעגלית כל משאב מנוצל כמות מרבית של פעמים עד שהוא מסיים את תפקידו ומטופל כפסולת באופן ידידותי לסביבה. האיחוד האירופי כבר הכריז על כוונתו להטמיע מודלים של כלכלה מעגלית במשקי המדינות החברות בו. קל להבין שבכוחה של כלכלה מעגלית לתרום לשמירה על הטבע ואיכות הסביבה אולם לא ניתן ליישם אותה ללא יצירת תמריץ מתאים אצל יצרנים.

תיאוריות שונות מתארות כיצד ניתן לרתום את כוחות השוק למעבר לכלכה מעגלית, כך למשל השארת הבעלות על מוצר בידי היצרן (מעבר למודל חכירה במקום מכירה) תאפשר ליצרנים לתכנן מוצרים כך שניתן יהיה להשיב אותם לרצפת הייצור כחומרי גלם לאחר תום השימוש בהם.

יתרונות כלכליים ליצרנים ולצרכנים כאחד

מומחים מטעם אחת מחברות ניהול הפיננסים הגדולה בעולם, Blackrock inc. (NYSE: BLK), מתארים ארבע מגזרים בהם כדאי להתמקד בטווח הקרוב כדי לתמוך במעבר לכלכלה מעגלית.
תחום ראשון הדורש תשומת לב הוא אופן השימוש בפלסטיק, יש לעודד לא רק מחזור פלסטיק אלא גם מעבר לשימוש בחלופות מתכלות כגון חומצה פולי-לקטית (מתאימה לאריזות מזון). השקעה בחברות המתמחות באיסוף, מיון, מחזור כימי ופיתוח חלופות לפלסטיק תניב רווחים ככל שמודל הכלכלה המעגלית יכה שורש.

בתחום הטכנולוגי יצרנים וצרכנים ייהנו מהטמעת מנגנונים להשבת חומרים רבי ערך ממכשירים שהשימוש בהם פסק. השקעה בחברות המקדמות איסוף מכשירים אלקטרוניים ומחזורם מתאימה למי שמעוניינים לקחת חלק בתהליכי מעבר להנהלות ברת קיימא.

תחום הציוד הרפואי צפוי להיות אחד המובילים במעבר למודלים של כלכלה מעגלית. מכיוון שמוסדות רפואיים שואפים תמיד להצטייד באמצעים החדישים ביותר התחלופה מהירה וציוד מתקדם במצב מצוין הופך בכל זאת למיושן וחסר תועלת. השקעה בחברות המקימות מערכים לוגיסטיים לאיסוף, שדרוג או פירוק ומחזור של ציוד רפואי עשויה להיות אטרקטיבית מאוד בשנים הקרובות.

תעשיה נוספת עליה הכלכלה המעגלית צפויה להשפיע מאוד היא תעשיית הביגוד וההנעלה. המודעות הגוברת בקרב ציבור הצרכנים והאהדה לחברות המתנהלות באופן ידידותי לסביבה גורמת לחברות מתחום האופנה לאמץ מודלים של כלכלה מעגלית.

מוצרים פיננסיים להשקעה בכלכלה מעגלית

הרצון לתמוך באימוץ מודלים ברי קיימא, בשילוב זיהוי ההזדמנויות שבהשקעה בחברות וותיקות המטמיעות עקרונות כלכלה מעגלית, כמו גם בחברות חדשות הקמות מלכתחילה ככאלה הדוגלות בכלכלה מעגלית, מגביר את הביקוש למוצרים פיננסיים המאפשרים ביצוע השקעות אטרקטיביות והולמות עקרונות בהם אנו דוגלים.
מממשלות, חברות וצרכנים פועלים יד ביד ליצירת מציאות ברת קיימא. ניתן להשקיע בקרנות נאמנות המתמחות באיתור הזדמנויות מתחום הכלכלה המעגלית. ישנן גם אגרות חוב קונצרניות המשמשות כלי למימון פרויקטים המבוססים על מודלים של כלכלה מעגלית, כך למשל הקמת מתקני מחזור, פיתוח תשתיות איסוף, מיון וטיפול במוצרים שסיימו להיות שמישים ועוד.

השקעה ישירה בחברות המנצלות משאבים בהתאם לעקרונות הכלכלה המעגלית גם היא יכולה להניב רווחים נאים בטווח הארוך. כך למשל רכישת מניות של חברות מתחום הטקסטיל והאופנה המבינות שיש לשים סוף לבזבוז המשאבים המשווע בשוק זה (פליטת גזי החממה מייצור טקסטיל עולה על זו של כל חברות התעופה המסחריות בעולם).

מי שמבינים את הפוטנציאל של מודל הכלכלה המעגלית ותרים אחר אפיקי השקעה בתחום זה יכולים לבחון חברות הנוטלות חלק בפרויקטים ממשלתיים, כך למשל חברות קבלניות הזוכות במכרזים לעיצוב והקמת מבנים יעילים אנרגטית.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות
השקעות אלטרנטיביות – אילו חלופות להשקעה בשוק ההון בתי ההשקעות מציעים?
פרייבט אקוויטי
דירה להשקעה או קרן אלטרנטיבית (פרייבט אקוויטי) להשקעה בנדל”ן?
מטבעות קריפטוגרפים
כריית קריפטו בתאילנד: ג’סמין טכנולוג’י מטפסת ב – 7000%
רכב חשמלי
מס נסיעה על רכבים חשמליים: האם זה יקרה וכמה זה יעלה?
המדריך להשקעות אלטרנטיביות
המדריך האולטימטיבי לתיק האלטרנטיבי- כל מה שצריך לדעת על השקעות אלטרנטיביות