טכנולוגיה

לאורך השנים, שוק מניות הטכנולוגיה תמיד היה מאלה שאפשר למצוא בחוד החנית של המניות הפופולאריות, אבל ניראה ששנת 2020 עשתה למניות בסקטור הטכנולוגיה רק טוב. מ”נחמד שיש”, הפכו מניות הטכנולוגיה להשקעה המתבקשת ביותר בכל תיק מנוהל, ומדד הנאסד”ק (שאפשר גם לקרוא לו מדד הטכנולוגיה) הציג תשואות חיוביות של מעל 32% מאז תחילת השנה (2020), זאת על רקע הכלכלה הסוערת של תקופת הקורונה. גם מדד תל-אביב טכנולוגיה לא טמן את ידו בצלחת, עם עלייה של מעל 27% מתחילת השנה. מי שמחפשים את הדבר הבא בהשקעות בוודאי שואלים את עצמם: מה עוד? האם השקעה נכונה בימים אלה מחייבת את התיק להישען על מניות טכנולוגיות, או אילו השקעות אלטרנטיביות עשויות לטמון דווקא פוטנציאל ליותר רווחים?

אנליסטים של בתי השקעות גדולים בארץ ובעולם פרסמו תחזיות, כאשר בחלקן דווקא עלו המלצות לפזר נכסים בתחום הטכנולוגיה ולחפש השקעות אלטרנטיביות שם הטכנולוגיה תורמת לחלק מעליות הערך. יצאנו לבדוק: מה קורה בסקטורים אחרים, והאם המשק – או תיק ההשקעות שלכם – יכול לככב גם בלי איביי, טסלה, מיקרוסופט, סיסקו וצ’ק פוינט.

גם טכנולוגיה זה טוב

עבור מי שהגיעו למאמר הזה אבל דווקא מאמינים בהשקעה בסקטור הטכנולוגי נספר, כי דווקא סקטור הטכנולוגיה מתמודד עם משבר הקורונה ולצידו השינויים התכופים בשוק ההון בצורה מעוררת השתאות. מכאן, סקטור הטכנולוגיה הוא השקעה לא רעה בכלל. מי שבוחר להשקיע במניות גדולות, במדדים או במכשירים צמודי מדד, מקבל בדרך כלל השקעה עם תשואה לא רעה, כמו גם שקט נפשי (לפחות לחודשים הקרובים, ובתנאי ששום דבר דרמאטי לא ישתנה). אחרי הכל, אחד מהכללים החשובים בהשקעות, כמו גם בחיים רגועים, הוא: אם זה עובד, למה להחליף?

למי שמחפש קצת עניין (או פוטנציאל לשוק הבא שיזנק מעלה)

קשה לנתק את ההתפתחויות הטכנולוגיות מההתקדמות של שווקים רבים נוספים. אחרי הכל, גם השקעה בתחומים שמראים צמיחה מדהימה, קשורים בעקיפין אם לא במישרין לצמיחה הנוכחית בסקטור זה. הנה כמה תחומים אלטרנטיביים להשקעות, שעשויים ליהנות מהצמיחה בסקטור הטכנולוגיה בלי להשתייך “רשמית” לסקטור זה:

 • בראש ובראשונה, חברות לאנרגיה מתחדשת, המפגינות שיעורים מרשימים של צמיחה בשנים האחרונות. מניות בולטות בתחום זה הן למשל: Xinyi Solar העוסקת בפיתוח של פאנלים סולאריים ואשר עלתה במהלך 2020 ביותר מ – 125%; אנרג’יקס, שטיפסה מאז תחילת 2020 בכמעט 102%, אנלייט אנרגיה, שגם היא הציגה רווח של כמעט 100% מאז תחילת 2020, ועוד.
 • מוצרי חיטוי וסניטציה:
  חברת Clorox המייצרת חומרי ניקוי וחיטוי, לא מצליחה לעמוד בביקושים ועל כן הציגה עד כה מעל 34% תשואה לשנת 2020.
 • מסחר במתכות: שוק המסחר במוצרים, סציפית במתכות או אפילו ממש ספציפית בזהב, הוא שוק סטגננטי שהשינויים בו הם קטנים ואולי קשה לייצר תשואות גבוהות בו, אולם מאז תחילת השנה שוק המסחר בזהב הציג תשואות של כמעט 20%.
  קחו רגע לבחון את המניה של חברת פרנקו-נבאדה (FNV), חברת אחזקות שעיקר רווחיה מפעילות וסחר במוצרים כמו מתכות, גז ונפט, ואשר שהציגה רווחים של מעל 26% השנה.
 • וכמובן, המקלט הבטוח של משקיעים בישראל ובעולם מאז ומתמיד – נדל”ן, שהשקעות בו אמנם מציגות בדרך כלל תשואות צוננות של לא יותר מ – 10%, אולם נדיר לראות ירידות ערך לאורך זמן בשוק זה, ובשנת 2020 הוא בהחלט הציג אלטרנטיבה ראויה למדדים בסקטור הטכנולוגיה (אם כי מדד תל-אביב נדל”ן, למשל, דווקא הציג מתחילת השנה ירידות שערים של כ – 16%).

השקעות אלטרנטיביות – באמת

מעבר להשקעה במניות בסקטורים השונים, חשוב לזכור שעולם ההשקעות ממש לא מסתכם בבורסה, וכי השקעות אלטרנטיביות, תחום שהולך וצובר תאוצה (כמו גם מאפשר כל כך הרבה גיוון בתיק ההשקעות הממוצע) בשנים האחרונות, מציע אין ספור אפשרויות להשקעות שממש לא תלויות בטכנולוגיה. הנה כמה רעיונות:

 • השקעה ישירה בחברות שעוסקות במחקר וייצור בתחום הפארמה
  כולל, בין השאר, השקעה בחברות סטארטאפ וקרנות לגיוס הון של חברות חדשות ופיתוחים חדשים בתחום.
 • השקעה במניות או השקעה ישירה בחברות בתחומים שאתם מאמינים שעומדים לפרוץ קדימה, כמו למשל חקלאות מתקדמת, פתרונות מרחוק, ואחרים.
 • השקעה בסחורות: אם יש לכם אמונה שמוצר כזה או אחר יעלה בערכו בזמן הקרוב, אתם לא חייבים לרכוש ממנו ולהחזיקו “מתחת לשטיח”, על מנת למכור אותו לכשמחירו יעלה. אתם יכולים גם לרכוש “חוזים עתידיים” ולבצע עסקאות בפוזיציית לונג או בפוזיציית שורט (רכישה ואז מכירה או להיפך – מכירה ורק אז רכישה, אם אתם דווקא חושבים שערך המוצר יירד באופן משמעותי) על סחורות מסוגים שונים, כשהבולטים ביניהם לשנת 2020 הם: זהב, גז טבעי, קפה, ונוספים.
 • השקעה במט”ח, על ידי רכישת מטבעות שאתם צופים שערכם יעלה במטבע שאתם צופים שערכו יירד ועוד.

לסיכום, האם הבורסה נשענת על הסקטור הטכנולוגי?

ניראה שישנם תחומים אזוטריים יותר או פחות שנמצאים בסימן עלייה בשנת 2020, ובראשם נזכיר את תחום האנרגיה המתחדשת. ביחד עם זאת, הרוב המכריע של תחומים אלה נשען על התפתחויות טכנולוגיות על מנת לפרוץ קדימה, אז בזמן שפיזור התיק שלכם הוא אולי כזה שאינו נשען במישרין על מניות ומוצרי השקעה הישר ממדד תל-אביב טכנולוגיות, כנראה שחלק מחברות הטכנולוגיה המציגות מספרים ירוקים לאורך 2020, הן שותפות להצלחתן של חלק אחר של חברות בתחומים רבים ושונים. בסופו של יום, כל משקיע בוחר על פי התחזיות והשקפות העולם הייחודיות לו, כאשר פיזור, גם בתיק השקעות ממוקד וטכנולוגי וגם בתיק השקעות רחב יותר, הוא כנראה מילת המפתח.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר. 

טכנולוגיה
הטכנולוגיה תנצח את הקומוניזם: וייטנאם שואפת לכלכלה דיגיטלית
קרנות אשראי
השקעות אלטרנטיביות: קרנות אשראי
סקירה אלטרנטיבית 2.5.21
השבוע שהיה: סקירת שוק אלטרנטיבית
חדשות אלטרנטיביות
חדשות אלטרנטיביות – השבוע שהיה בעולם ההשקעות
טכנולוגיה
סין נגד חברות הטכנולוגיה המקומיות: זרועות הרגולטור מגיעות לכולם מעליבאבא ועד DIDI