מטבעות קריפטו

שוק הקריפטו הוא שוק תנודתי שבעבר נהנה מסוג של תווית “למקצוענים או חובבי סיכון בלבד”. אבל בשנים האחרונות התרחשו מספר אירועים שהביאו את המטבעות הקריפטוגרפיים למרכז הבמה ולמיינסטרים המוסדי והיציב. הביטקוין הפך כלי השקעה מרכזי גם עבור מדינות וארגונים גדולים וממש לאחרונה פורסם כי ראש עיריית ניו יורק וראש עיריית מיאמי מתחרים ביניהם מי יהיה ראש העיר הראשון שיקבל שכר בביטקוין.

בשוק האת’ריום, המטבע הקריפטוגרפי השני בגודלו אחרי ביטקוין, אחד השימושים הכי טרנדים למטבע הוא NFT, אלו הם אסימונים חד פעמיים שמקנים לרוכש אותם את הזכויות המלאות על היצירה הבאה איתם – ומסתבר, שבשוק הסלבס מדובר בלהיט שמגלגל מאות מיליוני דולרים, לכל הפחות. מי הסלבס שנהנים לרכוש NFTs, אילו יצירות אמנות הם רוכשים והאם מדובר בהשקעה אלטרנטיבית שחשוב לקחת בחשבון?

מצעד הידוענים שמחזיקים יצירות דיגיטליות ב – NFT

במצעד הכי אלטרנטיבי של הביצה, את המקום הראשון תופסת בנינוחות רבה יורשת העצר עתירת המיליונים פאריס הילטון, שכבר רכשה מעל 150 NFT’s של יצירות דיגיטליות, בעיקר יצירות ויזואליות. אוסף ה – NFT’s של הילטון הוא כבר היום בשווי של עשרות מיליוני דולרים, והנסיכה לבית הילטון התבטאה לא פעם ולא פעמיים בנוגע לרכישת NFT’s ושוק מטבעות הקריפטו בכלל בהתרגשות לא צפויה, וסיפרה שלפעמים היא לא נרדמת מרוב ציפייה לרכישה הבאה שלה.

במקרה של פריס הילטון, אנחנו יכולים להניח שרכישת יצירות האמנות שלה לא נובעת מהרצון לבצע סידרה מושכלת של השקעות חכמות, שישמרו על ערכן או אפילו יספקו לה תשואה. כמו רכישות מוזרות אחרות של הנסיכה לבית הילטון, למשל חמישה סמארטפונים שהיא משתמשת בכולם בה בעת (אחד היא מחזיקה רק על מנת למתוח אנשים בשיחות טלפון), סידרה בלתי נדלית של ספרי “For Dummies” שמסיבה כלשהיא היא מאוד אוהבת, ועוד.

עוד סלבריטיז שבזבזו לא מעט על NFT’s בשנה האחרונה יהיו סנופ דוג, ג’ימי פאלון, אלן דג’נרס, ורבים נוספים.

הסלבס לא רק קונים  NFT’s – הם גם מוכרים אותם

על הזמרת גריימס, אנחנו משערים שלא שמעתם. ביחד עם זאת, מדובר בסלבריטי שהוסיפה לא פחות משישה מיליון דולרים לחשבון העו”ש שלה בתוך פחות מחצי שעה. איך עשתה זאת? פשוט מאוד! היא מכרה סידרה של יצירות דיגיטליות עתידניות. היצירה היקרה ביותר שגריימס הצליחה למכור בעזרת NFT מכונה “מות הזקנים” (Death of the Old), והיא נמכרה תמורת 389,000 דולרים.

הדוגמנית האל זמנית קיית מוס מכרה סרטון וידאו קצר שלה ישנה, תחת הכותרת Sleep with Moss, כותרת שהיא בהחלט משתמעת לשתי פנים, תמורת כמעט 20,000 דולרים.

עוד סיפור מעניין יהיה הסיפור של המוזיקאי שון מנדז, שהצטרף לפלטפורמת הממכר של NFT’s ומכר שם שרשרת וירטואלית שעשויה מגיטרות, תמורת לא פחות מאשר חצי מיליון דולרים.

האם מדובר במקרה של יציאה לחלוטין משליטה?

שוק הקריפטו הוא שוק מרדני ונטול פיקוח, וזה בדיוק הקסם שבו – לטוב ולרע. מחד, מדובר בשוק השקעות אלטרנטיביות שמתנהל לפי חוקים משלו ואינו סובל תכתיבים מוסדיים או שינויים רגולטורים. מאידך, זה בדיוק מה שמאפשר למשל לסלבריטיז להפוך את האסימונים חסרי התחליף לערוץ שאפשר להשתעשע איתו, גם כשזה על גבול חוסר ההיגיון הכלכלי.

בין אם אנחנו מתרכזים בהשקעות מיינסטרימיות בקריפטו – החל מאלטשולר שחם שמגדילה בימים אלה את ההשקעות שלה בביטקוין ועד לאל סלוודור שחולמת להקים עיר מבוססת על אג”ח ממשלתי שצמוד לביטקוין, או בין אם אנחנו בוחרים להיצמד דווקא לפנים הצבעוניות והטרנדיות של שוק הקריפטו, אנחנו מדברים על שוק ששווה מעל שני טריליוני דולרים, וניראה שהוא כאן להישאר. איך אתם משקיעים בקריפטו ומנהלים גם מטבעות קריפטוגרפיים בתיק ההשקעות המנוהל שלכם? רמת הספקולטיביות, סוג המטבע ויציבות ההשקעה שלכם יכולה להשתנות – על פי ההעדפות שלכם כמשקיעים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה אלטרנטיבית 2021
תחזית: 2021 הולכת להיות שנה של השקעות אלטרנטיבית
מימון נדלן
מימון נדל”ן למגורים – השקעה שהיא נכס!
מדטק: חדר מיון ישראלי חדש משלב טכנולוגיית עלית ונסקר בכל העולם
השקעה אלטרנטיבית
מחירי הדירות מזנקים והתשואות יורדות – מהן אלטרנטיבות ההשקעה?
סקטור הטכנולוגיה
הקסם של סקטור הטכנולוגיה – האם המשק יכול לפרוץ בלעדיו?