תחום ה – NFT חדר לחיינו בסערה לפני כמה שנים, וניראה שהעניין בו רק הולך ועולה. במהלך שנת 2020 נמכרו NFT בסך כולל של כ – 250 מיליוני דולרים, וברבעון הראשון של 2022 בלבד כבר נמכרו אותם אסימונים חסרי תחליף תמורת 840 מיליוני דולרים – וזה רק ברבעון אחד.

בעוד רבים מאתנו עדיין תוהים איך קורה שבעלות על יצירות אומנות למיניהן יכולה להתקיים על גבי בלוקצ’יין (בצורת NFT – Non Fungible token או בעברית אסימונים שאינם ניתנים להמרה) ולהימכר תמורת עשרות מיליוני דולרים לפעמים, ישנם מי שפועלים בתחום ואף מייצרים באמצעותו רווחים גבוהים.

אחד מאותם חלוצים הוא הראפר והסלב סנופ דוג (Snoop Dog). סנופ כבר ביצע בעבר השקעות אינטרנטיות מוצלחות, כך למשל באתר הפורומים הפופולארי Reddit, באפליקציית התשלומים השוודית Klarna, באפליקציית המניות רובין הוד ועוד. לאחרונה נחשף כי סנופ דוג הוא גם אספן, יוצר וסוחר ב – NFT. כך למשל הוא זה שעומד מאחורי השם הבדוי “קויזימו דה מדיצ’י” (שמו של ראש משפחת מדיצ’י בפירנצה במאה ה – 15) שרכש יצירות NFT בשווי כולל של 17 מיליון דולרים.

סנופ דוג השיק קולקציית NFT משל עצמו

בפברואר 2022 השיק סנופ דוג קולקציית NFT הנסחרת מעל גבי פלטפורמת OpenSea. הבעלות שסנופ דוג מציע למכירה אינה על יצירה חזותית (כמו ברוב ה – NFT) אלא על יצירה מוזיקלית. הקולקציה כולה מכילה 25,000 קופסאות כאשר בתוך כל קופסא יש שיר מהאלבום החדש של היוצר הפופולארי (שם האלבום B.O.D.R). מי שרוכשים קופסא כזו מקבלים כל מני הטבות, כמו גישה לתכנים מוגבלים ואפשרות לרכוש כרטיסים להופעה חיה של סנופ דוג בעולם האמיתי. כל הקופסאות שהוצעו למכירה נחטפו בתוך כשבוע ובסכום כולל של 44 מיליון דולרים.

סנופ-וורס, עולם וירטואלי מתחום ה – WEB 3.0

עולם האינטרנט המבוזר, המכונה גם web 3.0, פותח פתח למגוון פעילויות חדשות וביניהן הקמת עולמות מטאוורס, עולמות מציאות מדומה (VR – Virtual Reality) או מציאות רבודה (AR – Augmented Reality) בהם אפשר לשוטט ולבצע מגוון פעולות כולל הקמת מבנים, השתתפות במשחקים, מסחר, יצירה ועוד. סנופ דוג הקים באמצעות אתר המטאוורס Sandbox מטאוורס משלו המכונה סנופ-וורס. בסנופ-וורס ניתן לרכוש נדל”ן, להצטייד באווטארים שונים ועוד. מעניין לדעת שהיה מי ששילם כמעט חצי מיליון דולרים כדי להחזיק בנחלה שצמודה לזו של סנופ דוג בסנופ-וורס. בנוסף, 3,500 חלקות “קרקע” כבר נמכרו בתמורה לכ – 1,500 דולרים כל אחת.

קליפ מלא בתוך המטאוורס

סנופ דוג הפך לאחד הראפרים הגדולים בהיסטוריה בזכות שילוב של כישרון מוזיקאלי ווירטואוזיות שיווקית. את מיזם ה – NFT  החדש שלו ואת מיזם הסנופ-וורס משווק סנופ דוג באמצעות קליפ מוזיקלי שנראה מלא ואמיתי אלה שהוא “מצולם” בתצורת פיקסלים בתוך המטאוורס Sandbox בעולם הסנופ-וורס של האמן. השיר שעבורו נערך הקליפ הוא House I built והקליפ עצמו נראה כמו קליפ ראפ קלאסי עם מכוניות מפוארות, בתים יקרים, בחורות בבגדי ים, נופים עוצרי נשימה וכדומה – רק שהכול מפוקסל כמובן כיאה להתרחשויות מטאוורסיות.

בקליפ נראה יזם המצלצל בטלפון לאדם אותו הוא מכנה פשוט “ניק” ומברר עמו כמה שווה ה”סנדבוקס” שלו כיום. כנראה שהכוונה היא למטאוורס השלם שהקים היזם בתוך סנדבוקס ולא דווקא למטבע Sand המשמש כקריפטו במטאוורס זה. ניק מוודא שהכוונה היא לאסימון המשמש בסנדבוקס, דהיינו סנד, ומספר ששוויו של הסנד שבבעלות היזם, נכון לעת בה הם משוחחים, עומד על כ – 4.8 מיליון דולרים. סנופ המטאוורסי שואל כמה היה שווה האסימון בתחילת דרכו, 300 אלף דולרים עונה ניק. זוהי ההקדמה לקליפ שתואר לעיל.

הקליפ האחרון של סנופ דוג הוא מכתב אהבה ופרסומת מפורטת לעולם המתפתח של טכנולוגיית ה – Web 3.0, הכוללת מטבעות קריפטוגרפים, NFT, ועולמות וירטואלים המוכנים “מטאוורסים”. יש לזכור ש – Web 3.0 נמצא עדיין בשלבי התפתחות מוקדמים ונותרו שאלות טכנולוגיות רבות שתרם נפתרו. כך למשל העובדה שמהירות עיבוד הנתונים ברשת מבוזרת היא נחותה משמעותית מב – Web 2.0 הריכוזית. עסקאות ביטוקוין למשל הן איטיות בהרבה מעסקאות ברשת ויזה או מאסטרכארד.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

תשתיות
השקעה בתשתיות: האם זה יכול ללכת ביחד עם איכות הסביבה?
חדשות כלכליות
חדשות כלכליות
פודטק
פיוצ’ר מיט, יצרנית הבשר המתורבת מרחובות, מגייסת לפי שווי שוק של 600 מיליוני דולרים
מטבעות קריפטוגרפים
כריית קריפטו בתאילנד: ג’סמין טכנולוג’י מטפסת ב – 7000%
השקעות חוץ בורסאיות
מה סוד הקסם של שנחאי?