טסלה

לפני ימים ספורים בכנס בפאלו אלטו קליפורניה, הכריז איילון מאסק, מנכ”ל ומקים טסלה, שחברת טסלה מפתחת רובוט דמוי אדם המיועד לבצע, במקומנו, משימות משעממות ומשימות מסוכנות. השם שניתן לרובוט הוא פשוט Tesla Bot, אולם הוא זכה לכינוי המסקרן יותר: אופטימוס, כמחווה לדמות האייקונית אופטימוס פריים, רובוט לוחם ומנהיג מהסדרה הפופולארית “רובוטריקים”. הרובוט מבוסס על אותה טכנולוגיית בינה מלאכותית המשמשת במכוניות טסלה לצרכי קבלת החלטות במצב נהיגה אוטונומית. מאסק מעריך שיהיה אבטיפוס של הרובוט במהלך שנת 2022.
מאסק ידוע בהכרזות מרגשות שחלקן אכן מתממשות במועד ומביאות עמן בשורה של ממש אולם חלק אחר מסתיים בקול ענות חלושה, ויש המתממשות באיחור ניכר.
ההכרזה על הרובוט החדש הייתה תיאטרלית, כמקובל אצל אילון מאסק, אדם לבוש בחליפה המשווה לו מראה של הרובוט המתוכנן ביצע צעדי ריקוד כאילו כדי להדגים את רב הגוניות  שתהיה למכונה החדשה המעוצבת כך שתדמה בצורתו לאדם – למעט מסך דיגיטלי באזור בו אמורים להיות הפנים שלו.

למה להכריז כל כך הרבה זמן מראש?

אילון מאסק בוחר להכריז על פיתוח ה – Tesla Bot בעת שעדיין לא ברור מתי יסתיים שלב הפיתוח ועוד יותר חשוב, מתי יהיה המוצר זמין לרכישה וניתן יהיה לדעת גם באיזה מחיר. חשוב לזכור שעבור אילון מאסק מדובר ממש בדפוס קבוע ולכן מובן שמועד ההכרזה מתוכנן היטב והתזמון נועד להשיג מטרות כאלה ואחרות.
מצד אחד הכרזה כזו בכוחה לדרבן את צוות העובדים בטסלה האמון על פיתוח הרובוט. הצוות, ובלבד שהוא מוצא סיפוק בעבודתו, ירגיש מחויב לעמוד בלוח הזמנים הצפוף עליו הכריז מנכ”ל החברה. מטרה נוספת עשויה להיות איתות למשקיעים ובעלי מניות על מוצר מסקרן נוסף בקנה.
שני היתרונות הנ”ל הם משמעותיים אולם הכרזה מוקדמת עלולה להתגלות כחרב פיפיות. כבר קרה לאילון שחידושים שהכריז עליהם לא הושקו במועד, כך למשל משאית הסמי-טריילר החשמלית והטנדר החשמלי בעל המראה עתידני, שהיה אמור להיות זמין לרכישה במהלך 2021 אולם כעת נראה שיהיה זמין רק במהלך 2022 (אם לא מאוחר יותר) עת לטנדר החדש תהיה תחרות קשה מצד GM ו- Ford שישיקו טנדרים חשמליים משלהם במהלך 2022.

אולי ההכרזה של מאסק שהסתברה כרחוקה ביותר מן המציאות הייתה זו הנוגעת למוניות אוטונומיות. במהלך 2019 הכריז מאסק שעד שנת 2020 יהיו לטסלה לא פחות ממיליון מוניות כאלה. כיום, לקראת סוף 2021 אין לטסלה אפילו אחת וגם אין צפי להשקת מונית פורצת דרך כזו. גם הגג הסולרי עשוי אריחים, עליו הכריז מאסק ב – 2016, הסתבר כרעיון תיאורטי בלבד.

התיאטרליות האופיינית למנכ”ל של טסלה

מאפיין נוסף של ההכרזות של מאסק הוא התיאטרליות שלהן. גם דפוס זה הכניס את מאסק בעבר לצרות. באירוע השקת הטנדר החשמלי (הסייברטראק) סיפר אילון שהחלונות הם עמידים כנגד מהלומות ואפילו ירי, עוזר נתבקש על ידי אילון להשליך כדור ברזל על החלון, שנשבר מיד, השניים ניסו שוב, העוזר זרק חלש יותר, וגם החלון השני נשבר.
קשה להבין איך אדם רוקד לבוש בחליפה צמודה מוזרה, האמורה לשוות לו מראה של הרובוט החדש המתוכנן, מלמד אותנו משהו על המוצר החדש.

מה ידוע כבר על הטסלה בוט?

בשלב מוקדם זה של הפיתוח, רק מעט מאוד ידוע לנו על הרובוט המהפכני מבית טסלה, וגם זה עוד עשוי להשתנות. מבחינת מראה ומידות מסתמן שהטסלה בוט יהיה בגובה 172 סנטימטרים, הוא ישקול כ – 55 קילוגרמים, יוכל לרוץ במהירות 8 קמ”ש, להרים ולשאת משקל בן 20 קילוגרמים.
הרובוט אמור להחליף אותנו בביצוע מגוון של משימות מסוכנות כמו גם משימות יום יומיות, כמו לגשת לחנות המכולת השכונתית ולהביא איתו מוצרים, לנקות את הבית, לאסוף את הילדים ממסגרות החינוך, ובמקרים מסויימים אפילו ללכת לעבודה במקומכם. כך, המשימות היום יומיות יהפכו להיות בחירה ולא כורח.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קריפטו
מי המטבעות המובילים בשוק הקריפטו אחרי ביטקוין ואתריום ומה הם עשו בשנים האחרונות?
מועדון החצי מיליון
השקעות נדלן וולסטון
השקעות נדל”ן מניבות בישראל
השקעות אלטרנטיביות
תמרורי אזהרה בהשקעות אלטרנטיביות
תיק ההשקעות האלטרנטיבי של הכשרה חברה לביטוח