ביטקוין

אם נבחן את גרף המחירים של הביטקוין, כמטבע שמייצג את שוק הקריפטו, המבוסס, השכיח והוותיק מכולם, נראה מסלול שנראה כרכבת הרים, עם עליות וירידות שאפשר לראות רק השקעות אלטרנטיביות שלא מנוהלות על ידי שום גוף מווסת. ואכן, הביטקוין, ושוק הקריפטו בכלל, לקחו את המשקיעים האלטרנטיביים להרפתקאות עם עליות ומורדות, ייצרו לא מעט מה שמכונה היום “מיליונרים של קריפטו”, וגרמו גם להפסדים כבדים אצל מי שהשקיע בזמן הלא נכון, ובחר לצאת משוק הקריפטו לפני שיפסיד עוד.

רק באפריל השנה (2021) חגג הביטקוין שיא עם שווי של מעל 63,000 דולרים למטבע, קצת יותר מ – 200,000 ₪ למטבע. זה אולי זמן להזכיר, שהביטקוין התחיל את דרכו בתחילת 2009, לפני כ – 12 שנים, בשווי זניח של סנטים בודדים. באוקטובר 2009 רכש משקיע לא פחות מאשר 1,309 מטבעות ביטקוין תמורת דולר אחד, ואם הוא עדיין מחזיק את המטבעות, הם שווים היום בערך 65 מיליוני דולרים.

מאז אותה תקופה קצרה של מחירים שוברי שיאים, שווי הביטקוין ירד עד למחיר של כ – 31,000 דולרים ביולי, וזה אכן אומר שמי שרכש ביטקוין באפריל כשחשב שהמטבע ימשיך לעלות, הפסיד כמעט 40% מכספו. רק שעכשיו, הביטקוין שוב עולה ומחירו נכון להיום (סוף אוגוסט 2021) כ – 48,000 דולרים.

התנודתיות הלא צפויה של שוק הקריפטו

מוצרים מפוקחים, קרנות מנוהלות, מוצרים מחקי מדד ומוצרים שהם סל של מוצרי השקעה במוצר אחד, כל אלה מאפשרים ערוצי השקעה סולידיים יחסית, שבהם התנודות הן איטיות – ויש גופים האמונים על שמירת היציבות, במידת האפשר, של מוצרי השקעה אלה. למשל, הם דואגים שארגונים שמוכרים מניות ימכרו אותן מתוך שווי שוק ריאלי של החברה ועם גב כלכלי יציב שיפחית את הסיכון לאבדן ההשקעה.

לצד זאת, בשוק ההשקעות האלטרנטיביות כמו שוק הקריפטו והמטבעות הדיגיטליים, אין גוף מפקח. המשמעות היא עליות וירידות שערים “לא מצונזרות”, בדיוק בהתאם להיצע ולביקוש. ללא גוף מפקח, המחירים של מטבעות קריפטוגרפיים יכולים לצנוח בעשרות אחוזים ביום אחד. אנחנו יודעים שזה לא קורה בשוק מטבעות הפיאט, בעיקר בגלל התערבויות ממשלתיות ומדיניות ניהול כספים שמשפיעה על שווי הכסף דרך רכישת מטבעות ושינויים בריבית.

ביחד עם התנודתיות הבלתי נשלטת של שוק הקריפטו והידיעה שהשנתיים האחרונות היו ממילא רכבת הרים למשקיעים, עם מדד פחד מזגזג וחוסר יציבות כוללת, בכל תחום ההשקעות, משקיעים רבים מניחים ששוק הקריפטו בדרך למעלה. זאת, משום שבשנה האחרונה יותר ויותר גופים מוסדיים מכירים במטבעות קריפטוגרפיים (בעיקר ביטקוין ואת’ריום, המשמש גם לניהול חוזים ומכירת מוצרים דיגיטלים), וניראה ששוק הקריפטו בתוך תהליך של כניסה למיינסטרים ככסף לכל דבר ועניין. אם עד היום שימשו מטבעות קריפטוגרפיים בעיקר משקיעים, ייתכן שבעתיד הלא רחוק ישמש הכסף הדיגיטלי שווקים נוספים, ואולי אפילו יחליף את מטבעות המתכת המיושנים.

מיסוי מופחת בארה”ב – האם זו הסיבה לעליית שוק הקריפטו?

קשה לשים את האצבע על שינוי אחד שגרם לעלייה בביקושים בשוק הקריפטו. אפשר להזכיר את הפשרה שמדובר עליה בנוגע למיסוי השקעות בשוק הקריפטו בארה”ב, אבל כנראה שהסיבה המרכזית לשינויי הערך קשורה בעיקר במשקיעים ובתפישת השוק, הסיכונים והסיכויים שלהם.

את העלייה הנוכחית בשוק הקריפטו, המורכב ממאות של מטבעות דיגיטליים, מוביל כרגע הביטקוין שעלה, כאמור, בכ – 20,000 דולרים למטבע בחודשיים האחרונים. כשבודקים באחוזים, יש מטבעות קריפטו שעלו הרבה יותר מהביטקוין אולם אלה בדרך כלל שווים הרבה פחות ומכאן ההשפעה המינורית על כלל השוק. הנה כמה מטבעות מוכרים יחסית שעשו חייל בשבוע האחרון:

  • מונרו עלה בשבוע האחרון ב 25% לשער של כ – 1,000 ₪ למטבע
  • בייננס קוין עלה השבוע במעל 21% לשווי של כ – 1,580 ₪ למטבע
  • ביטקוין עלה השבוע בכמעט 8% לשווי של כ – 156,000 ₪ למטבע
  • את’ריום עלה השבוע ביותר מ – 6% לשווי של כ – 10,350 ₪ למטבע

השיאנים הקטנים של השבוע בתחום מטבעות הקריפטו:

  • מטבע בשם Mask Network עלה ב – 125% לשווי של כ – 46,5 ₪ למטבע
  • מטבע בשם אבלאנש עלה בכ – 122% לשווי של כ – 169 ₪ למטבע
  • מטבע בשם Alchemy Pay עלה בכמעט 71% לשווי של כ – 0.37 ₪ למטבע

 

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

רולקס
הזמן להשקיע באפיקים אלטרנטיביים: מחירי שעוני רולקס לאספנים מזנקים כתוצאה ממחסור
טסלה
טסלה שוב מצליחה להפתיע את עולם הרכב
סקירה אלטרנטיבית 4.4.21
השבוע שהיה: סקירת שווקים אלטרנטיבית
רשת האפלה
הרשת האפלה: כל מה שאנחנו יודעים על הרשת האפלה
רכב חשמלי
מהפכה חשמלית בכבישי ישראל: רכב מתוצרת SKYWELL הסינית בדרך לארץ