הרכב החשמלי

למרות יחסי ציבור מצוינים, עדיין ניתן לראות כי המהפכה שהובטחה בדמות רכבים חשמליים שישנו את תרבות הנהיגה איננה יוצאת לפועל. מדוע? ובכן, מדובר במלחמה המשלבת בין יצרניות רכב לטכנולוגיה לבין רגולציה מחמירה, ועוד לא הגעתו למשבר הקורונה – כפי שנציג בסקירה הבאה.

דור העתיד של ענף הרכב: הרכב החשמלי שמשנה את כללי המשחק

בעשור החולף פורסמו באמצעי התקשורת לא מעט רכבים אשר התיימרו לשנות את כללי המשחק בענף הרכב, וזאת בשל ייצור של רכבים מבוססי חשמל. למעשה, אפילו מדינת ישראל הקטנה נכנסה למשחק אך נכשלה בו בעקבות פיילוט כושל שנבע ממיעוט של תשתיות לצורך הטענת הרכבים כמו גם תקלות טכניות חמורות אשר השביתו את פעילות הרכבים. גם יצרניות גדולות בעולם כמו ג’נרל מוטרוס נאלצה לשנות כיוון בעקבות מבחני ריסוק כושלים בדגם הראשון אותו שיווקה – שברולט וולט. מאז, החלה החברה ליצור הסכמים עם חברות טכנולוגיה מובילות (בהן גם חברה ישראלית) לצורך שיפור הרכב החשמלי והפיכתו לחלק בלתי נפרד מציי הרכב של החברה שנחשבת לחברת הרכבים הגדולה ביותר בארה”ב. למרות התחזיות, עדיין בשנת 2020 ניתן לראות כי אין רכבים חשמליים על הכבישים, והסיבה לכך: מלחמות טכנולוגיה כמו גם רגולציה שעדיין מעדיפה את הרכבים המזהמים על פני רכבים חשמליים ואקולוגיים.

חסמים רגולטורים שגורמים למלחמה של ממש

למרות הפוטנציאל האדיר הטמון בשוק הרכבים החשמליים, אף יצרן רכבים עדיין לא הצליח לנסח את הנוסחה המנצחת של ייצור רכבים חשמליים ובהתאם לכך הגדלת ההכנסות. למרות שבשנת 2021 היו אמורות חברות הרכב הבינלאומיות לקבל הקלות רגולטוריות, הדבר לא התרחש בעקבות רגולציה חדשה. דוגמה לכך ניתן לראות בסין – מדינה שעמדה פעם בחזית עולם הרכבים החשמליים אך בעקבות קיצוץ של מעל ל 20% בסובסידיות הובילה לכך כי חברות הרכב שהתמחו בתחום של רכבים חשמליים הפסיקו לייצר, בעקבות אי כדאיות. נוסף לכך, אי אפשר להתעלם מכך כי הרגולציה גרמה למלחמה של ממש בין יצרניות הרכב שנאבקות להוזיל את עלויות הייצור ובהתאם לכך גם לבטל את ייצור הדגמים המזהמים מבוססי בנזין. למרות שיצרניות הרכב נחשבות לשחקניות מרכזיות ובעלות כוח עצום, המלחמה מול מדינות באירופה, ארה”ב ואסיה גורמת להאטה בתחום, אך עם זאת גם לסקרנות מצד משקיעים אשר מבינים כי מדובר בעניין של זמן עד שמדינות בעולם כולל ישראל יקלו את התנאים הרגולטורים בעקבות הסכמי איכות הסיבה ורצון אמיתי להפחית את צריכת הדלק המזהם – בשל העלייה במקרי המוות כתוצאה מזיהום אוויר, כמו גם טרנד אקולוגי אשר הולך ותופס תאוצה ומשפיע באופן משמעותי על קידום תחום הרכב. כבר עכשיו ניתן לראות השקעות רחבות היקף בענף, בייחוד לאור הבנה כי מדובר בעניין של זמן עד שהרכבים החשמליים יעלו על הכבישים ובהתאם לכך יחליפו את תרבות הנהיגה. מי הרי לא רוצה להיות בחזית, גם כאשר מדובר במלחמה?

הרכב החשמלי

אור בקצה המנהרה?

כאמור, ע”פ התחזיות שנת 2020 הייתה אמורה להיות שנת הצמיחה של ענף הרכב החשמלי, אולם אז הגיע נגיף הקורונה ושינה את כללי המשחק של יצרניות הרכב כמו גם החברות הטכנולוגיות. למרות פיתוח מואץ של טכנולוגיה מתקדמת ובעלת פוטנציאל אדיר, אנליסטים המתמחים בתחום הרכב העריכו כי עד לסוף השנה השוק יתכווץ ב 43% עד לסוף השנה. אולם, דווקא ציבור המשקיעים החליט לתמוך באותן חברות טכנולוגיות וביצרניות הרכב, מתוך הבנה כי תנאי האקלים המשתנים כמו גם המודעות הסיבתית הגבוהה תתפוס תאוצה. יתרה מכך, לענף הרכב היה מאז ומתמיד ביקוש, אולם בשל המלחמה שמנהלות חברות הרכב אל מול מדינות אך גם אחת מול השנייה עד לייצור של רכב חשמלי, אמין ובעל פוטנציאל רווח עסקי אדיר  – התחרות הבריאה תוביל בסופו של דבר לפיתוח מואץ של טכנולוגיות רבות עוצמה. עדות לכך ניתן למצוא בהסכמים שנחתמו בשנים האחרונות וגם בשנה האחרונה לצורך פיתוח של תשתיות חשמול כמו גם פיצ’רים ייחודים לטובת נהיה אוטונומית.

על כן בעבורכם כמשקיעים חכמים – מדובר בדרך מצוינת לגוון את תיק ההשקעות, כמו גם לאתר חברות טכנולוגיות אשר לא נותנת למלחמה לעצור אותן אלא להפך, מקדמות תהליכים ואף מובילות לעתיד אקולוגי נטול רכבים מזהמים ומבוסס רכבים חכמים, חשמליים ובעלי פוטנציאל אדיר להפחתת תאונות, זיהום אוויר ונהיגה בטוחה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר. 

NFT
אמנות קריפטוגרפית: מה זה NFT ואיך הוא מיוצר?
טכנולוגיה
החקלאות לומדת לאמץ סביבה טכנולוגית מתקדמת
סקירת שווקים אלטרנטיבית 18.4.21
השבוע שהיה: סקירת שוק אלטרנטיבית
קריפטו
ביטקוין בכרטיס אשראי: מאסטרקארד משתפת פעולה עם בורסת הקריפטו באקט ומנפיקה כרטיס מותאם וחדשני
עולם משכנתאות דיגיטלי
עולם משכנתאות דיגיטלי