מרצדס בנץ

בשנה האחרונה, בכל שיחה על מהפכת הרכב או על תחום הרכבים החשמליים,  מיד עולה שמה של חברת טסלה ושמו של מייסד החברה הצבעוני איילון מאסק. עבור משקיעים מסוימים, טסלה הגיע משום מקום וכבשה את העולם בסערה גדולה, החברה מייצגת חדשנות, טכנולוגיה מתקדמת, ומניות החברה נסקו ב-2020 בכ-600%, דבר שהפך את טסלה לחברת הרכב הגדולה בעולם עם שווי שוק של כ- 665 מיליארד דולר, ואת איילון מאסק לאדם העשיר בעולם עם הון עתק של כ-165 מיליארד דולר. אבל אסור לשכוח, בעולם הרכב קיימות חברות גדולות עם פוטנציאל עצום, חברות שמצליחות עשרות שנים בסביבה משתנה, אחת החברות היא מרצדס בנץ, חברת רכבי העל מגרמניה נחשבת לשחקן משמעותי בענף, למרצדס יש את הטכנולוגיה, את היוקרה, את הלוגיסטיקה, את הלקוחות,  אז האם למרצדס יש את הכלים לנצח את טסלה במאבק על הרכבים החשמליים? בואו נדבר על זה.
* נתוני שווקי שוק מעודכנים ל-6/4/21

המציאות של עולם הרכב: מרצדס מול טסלה

חברת מרצדס – בנץ מעסיקה כ-300,000 עובדים בכל העולם, היא בעלת שווי שוק של כ-80.6 מיליארד דולר, תשואת דיבידנד בשיעור של כ-1.79% ומכפיל רווח של כ-22.3 שנה. חשוב לציין, בשנת 2020,
שנת הקורונה המאתגרת מרצדס בנץ מסרה כ-2.1 מיליון כלי רכב בכל העולם, למרות שמדובר בירידה של כ-7.5% ביחס לשנת 2019, טוענים בחברה כי המעמד העולמי נשמר ביחס למתחרות בשווקים הגדולים והמובילים בעולם כמו גרמניה, סין, ארצות הברית, בריטניה ודרום קוריאה. מה לגבי טסלה בהשוואה למרצדס? מאד מעניין. חברת טסלה מעסיקה כ-70 אלף עובדים בכל העולם, היא בעלת שווי שוק של כ- 663 מיליארד דולר, לא מחלקת דיבידנד, ומכפיל הרווח של החברה עומד על כ-1,080 שנה.  בשנת 2020, חברת טסלה מכרה כ-500 אלף כלי רכב בכל העולם. כלומר, טסלה מוכרת רק רבע מכמות המכירות של מרצדס, לטסלה יש פחות מרבע מכוח העבודה של מרצדס, אבל יש שיגידו כי לחברה יש טכנולוגיה פורצת דרך ולכן השווי שוק שלה הוא פי 8 ממרצדס בנץ. האם כך הדבר? בואו נבדוק.

מרצדס בנץ 2

עולם הרכב החשמלי של מרצדס, טכנולוגיה וקידמה

יריית הפתיחה נשמעה ממש לאחרונה, המכוניות החשמליות של מרצדס מנצחות את טסלה בתחרות רכב יוקרתית באוסטרליה, רכבי מרצדס ניצחו את הדגם המוביל והנמכר ביותר, tesla model 3. מדובר בחדשות גדולות ומשמחות עבור מרצדס שזוכה בפרס לאחר 12 שנה, ומדובר בחששות גדולות מצד טסלה. מרצדס הצליחה לנצח ב-2020 את טסלה ואת שאר יצרניות הרכב עם ה-EQ החשמלית, דגם שנבחר על ידי חבר שופטים ומומחי רכב עולמיים. מדובר ברכב שמציג קידמה, טכנולוגיה, ויוקרה. רכב חשמלי שמסוגל לנסוע כ-360 ק”מ, ועליו אמר אחד השופטים, “זה כלי הרכב הטוב ביותר שיצרה מרצדס בנץ אי פעם.” בשונה מטסלה ודגם ה-3 המינימליסטי, הדגם של מרצדס היה מרשים ונגע בקצה בכל תחום, המועמדים הסופיים היו פורשה 911, טיוטה ראב 4 ומאזדה 3. על פי מגזין TheDriven, הגורם שהכריע והפך את EQ למנצח היו הטכנולוגיה, הבטיחות, עלות תועלת והפוטנציאל העולמי של הרכב.
* נתוני שווקי שוק מעודכנים ל-6/4/21

העתיד של מרצדס נראה מבטיח

העתיד החשמלי והפוטנציאל הגדול מעודדים את הנהלת החברה, בתוך מספר שנים החברה תוציא כמעט בכל קטגוריה רכב חשמלי מוביל. בקיץ הקרוב, הסדאן EQS תהיה זמינה ללקוחות, הנהלת החברה מאמינה כי יהיה הדגם החשמלי המפואר ביותר בעולם. ללקוחות החברה המודאגים או כאלה שרגילים למנוע בנזין ודיזל, לרכב החשמלי יהיו כ-469 כוחות סוס ומומנט של כ-560 קג”מ, כך שאין צורך לדאוג. על פי הנהלת החברה, תוך מספר שנים יהיו למרצדס – בנץ לפחות 10 כלי רכב מובילים בעולם הרכבים החשמליים וחברה מתכוונת להפוך למובילה והגדולה ביותר בתחום, האם לטסלה יש סיבות לדאוג? מה שבטוח, הולך להיות מעניין.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

גוגל צומחת
גוגל עדיין צומחת? רווח של כ- 30 דולר למניה מתחילת השנה!
מועדון המיליון
מועדון המיליון: תמהיל השקעות לתיק של מיליון שקלים
משבר האקלים
האם משבר האקלים מגדיל את הפער בין עשירים לעניים?
סייבר
סיפור מהאגדות על סייבר וענן: WIZ, החד קרן שהצליח להכפיל את עצמו בתוך מספר חודשים בלבד
קריפטו
קריפטו – תמונת מצב של שוק במשבר?