לפני מספר שנים, החליט משרד האוצר להקים מנוע חיפוש ממשלתי, דרכו יכול כל אזרח לאתר פוליסות ביטוח שרשומות על שמו, בין אם מדובר על פוליסות שנמצאות בשימוש ובין אם לאו. כך יכול כל אזרח לדעת על אילו פוליסות הוא משלם, כמה הוא משלם והאם יש לו צורך בהן.

על פניו, יאמרו לא מעט אנשים, אין בכך צורך. הרי כל אחד מאיתנו יכול לראות ולדעת על מה הוא משלם, בין אם זה דרך חשבון הוצאות אשראי חודשי ובין אם זה דרך חשבון עובר ושב והוראות קבע חודשיות או אחרות. אך רוב אנשים לא בהכרח שמים לב ולא בהכרח מודעים לכל הוצאה שהם מבצעים. בטח לא בטווח של שנים. לכן יש משמעות רבה למוצר שיצר המשרד.

הר הביטוחים משרד האוצר הוא כלי מאוד שימושי, בין אם זה בשביל לעזור לנו לאתר פוליסות ביטוח שונות, כולל פוליסות ביטוח ישנות שאינן נמצאות בשימוש ובין אם זה בשביל שאנחנו נוכל להתנהל נכון יותר מבחינה כלכלית. כפי שנוכל לראות מיד, יש לכך משמעויות שונות הן עבורנו והן עבור חברות הביטוח.

כיצד השירות מתבצע בפועל?

כל אזרח, כאמור, יכול להיכנס אל הר הביטוח משרד האוצר, להקליד את הפרטים המזהים שלו ולקבל דו”ח שלם על כל הפוליסות המצויות תחת שמו ושייכות אליו. זה נכון לגבי פוליסות שהוא עצמו רכש וזה נכון גם לגבי פוליסות שנרכשו עבורו, למשל דרך מקום העבודה שלו.

המידע שהאזרח מקבל, כולל את כל הנתונים אודות הפוליסות השונות, בין אם זה תנאים, עלויות וכדומה. המידע מתקבל ישירות מחברות הביטוח אשר מחוברות למאגר זה ומספקות את המידע לאתר.

מה הן ההשלכות של אתר זה עבור האזרח ועבור חברות הביטוח

כאמור, הר הביטוחים משרד האוצר הוא כלי שהאזרח אמור ליהנות ממנו בצורות שונות:

ראשית, זה מאפשר לו לדעת אילו פוליסות רשומות על שמו, אילו פוליסות פעילות ואילו לא. כך הוא יכול להחליט מה להשאיר ומה לבטל.

שנית, אם יש פוליסות כפולות (נניח שתי פוליסות ביטוח בריאות פרטי), אזי שהוא יכול לבטל את מה שלא רלוונטי מבחינתו. זה נכון גם לגבי פוליסות שמצויות בתוך פוליסות אחרות, אם נניח קיים מצב שתנאי פוליסה אחת נמצאים בתוך תנאי פוליסה אחרת.

שלישית, זה מאפשר ללקוח גם לעבוד חכם יותר מול חברות הביטוח. כשהוא ניגש לרכוש פוליסה חדשה או לחדש פוליסה קיימת.

מבחינת חברות הביטוח, הרי שזה נותן להן אפשרות להציע פוליסות משופרות ללקוחות וכך להשאיר אותם אצלן. מנגד, אין ספק שחברות הביטוח עלולות להפסיד מאחר, בוודאי בקרב אזרחים שבוחנים היטב אילו פוליסות רשומות על שמם והם ממהרים לבטל אותן אם אין להם צורך בכך.

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

סקירה אלטרנטיבית 2.5.21
השבוע שהיה: סקירת שוק אלטרנטיבית
באפט
על אסטרטגיית ההשקעה והשקעות אלטרנטיביות של וורן באפט
השקעות אלטרנטיביות
האם הונדה תצליח להצית את הדמיון החשמלי?
השקעות אלטרנטיביות
לבנות תשתיות לתיק הנכסים שלכם
אנרגיה ירוקה
מי הן עשרת חברות האנרגיה הירוקה הגדולות בעולם?