האוניה בתעלת סואץ

במשך כמעט שבוע מעסיקה את העולם האוניה “אבר גיבן” בתעלת סואץ’, אונייה שחוסמת את אחד מנתיבי הסחר החשובים ביותר בעולם, נתיב סחר של כ- 50-60 אוניות בכל יום, נתיב סחר של כ-22,000 ספינות ואוניות בשנה, נתיב של כ-2 מיליון חביות נפט ומוצרי אנרגיה בכל יום אשר מניעים את הכלכלה העולמית. כיום, מחסור במוצרי אנרגיה עשוי לגרום לנזק כלכלי גדול, ובמיוחד לאור המצב הרגיש של הכלכלה בעידן הקורונה. כיצד זה עשוי להשפיע בהווה, וכיצד זה עשוי להשפיע על העתיד? בואו נדבר על זה.

סחר הנפט והמהפכה הירוקה

מדינות רבות הציעו עזרה וסיוע משמעותי למצרים, ולחברת האוניות “אבר גרין” בחילוץ האוניה בתעלת סואץ’, הסיבה המרכזית היא, חסימת התעלה לטווח הארוך עשויה לייצר תסבוכת כלכלית שמדינות רבות רוצות להימנע ממנה. מצב הכלכלה בעולם מאד רגיש לאחר שנת קורונה מאד מאתגרת, לכן, ככל שהאוניה תמשיך לחסום את נתיב הסחר, הנזק הכלכלי יגדל בצורה משמעותית. אחת הבעיות המרכזיות היא, נפט. דרך נתיב סחר משמעותי זה עוברות בכל יום כ-2 מיליון חביות נפט, לכן, נשמעים קולות רבים בקרב מדינות רבות על אנרגיה ירוקה ומתחדשת, עבור מדינות אשר צורכות אנרגיה באמצעות, שמש, מים או אוויר, מחסור בחביות הנפט לא מהווה איום על הכלכלה. ככל הנראה, מדינות רבות יבחרו להאיץ פרויקטים בתחום האנרגיה הירוקה והמתחדשת כדי לצמצם ככל האפשר את התלות הגדולה בספקיות הנפט, בסחר העולמי ובעוד גורמים משתנים.

פרויקטים בתחום התשתיות בסכומי עתק

בנוסף לכך, נשמעים קולות רבים אשר קוראים להקמת פרויקטים גדולים בתחום התשתיות עבור מעבר ספינות ואוניות במקומות נוספים, כמו לדוגמא, פרויקט תעלת סואץ’ השני בשנת 2015. מדובר בדרך כלל בפרויקטים גדולים מאד, פרויקטים שדורשים משאבים וטכנולוגיה רבה, אך בסופו של דבר, עבור המדינות אשר נמצאות בנתיב סחר זה, הצמיחה הכלכלית עשויה להיות משמעותית מאד, אבל האם בסופו של דבר זה עניין של רווח או הפסד? תלוי את מי שואלים.

פרויקט גדול בתחום הסחר הימי והתעלות היה צריך לצאת לדרך באזור ניקרגואה לפני מספר שנים, הממשל הסיני הציע מימון לפרויקט, טכנולוגיה וחברות בנייה. בתחילה, תושבי האזור שמחו וראו את היתרונות הרבים שזה יכול להעניק לאזור הסחר, אך לאחר שנחשפו פרטי הפרויקט, רבים התנגדו. מדוע? לפרויקטים מסוג זה יש השפעה גדולה על הסביבה, במקרה של ניקרגואה, היה מדובר  שמורות טבע ועל שטח מוגן, כמו כן, תושבים רבים היו צריכים להעתיק את בתיהם לאזור אחר. אך על פי מומחים, נושא התעלה ירד מהפרק עקב חוסר כדאיות כלכלית ולחצים פוליטיים ממקורות שונים כמו הממשל האמריקאי שלטענתו: ” פרויקט התעלה בניקרגואה משמש לאמצעי להלבנת הון על ידי בכירי השלטון, ובניהם בנו של הנשיא ורעייתו”.

לטענת נשיא ניקרגואה אורטגה, הפרויקט עדיין חיי וקיים, בסופו של דבר התעלה תביא פיתוח עצום למקום שטוף עוני כמו ניקרגואה. אך עבור האזרח הפשוט, הדייגים, האיכרים ועוד, אי ודאות ממשיכה להיות מנת חלקם היום יומית, האם הצטרכו הם להעתיק את בתיהם לאזורים אחרים. כמו כן, התנגדות גורפת מצד פעילי טבע וזכויות בעלי החיים על אובדן שמורות ופגיעה במערכת הטבעית. כיום, רב אזרחי המדינה מתנגדים לרווחים הכלכליים בטווח הקצר, בגלל הפגיעה הבלתי הפיכה בסביבה בטווח הארוך.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות נדלן וולסטון
השקעות נדל”ן מניבות בישראל
סקטור הטכנולוגיה האלטרנטיבי
סקטור הטכנולוגיה האלטרנטיבי
קרן הון סיכון
המדריך להשקעות אלטרנטיביות: חמישה דברים שאתם חייבים לדעת על קרנות הון סיכון
אפל פיי
אפל פיי מתחרה בבנקים
סקטור התשתיות
סקטור התשתיות חוזר לזרוח, בונים עולם חדש