שרות Airbnb הוא אחד היישומים המפורסמים של  מה שמכונה “כלכלה שיתופית”, שבה בני אדם פרטיים מציעים שירותים באמצעות אפליקציות שונות. זה יכול להיות שירותי הסעה (אובר) במקום טקסי, הלוואות P2P (הלוואות בין אנשים פרטיים) במקום בנקים, והיהלום שבכתר – השכרת דירות או חדרים דרך אתר Airbnb (או אתרים מתחרים שקמו) במקום בתי מלון. זהו win – win מבחינת השוכרים והמשכירים. המשכירים מקבלים לרוב תשואה גבוהה יותר מאשר התשואה שהיו מקבלים בשכירות רגילה, והשוכרים נהנים ממחירים זולים יותר מאשר בבתי המלון  או מהטבות אחרות שהופכות עבורם את העיסקה למשתלמת כמו היכרות עם מקומיים באופן בלתי אמצעי, מטבח או חדר כביסה ביתיים וכדו’.

היישום כבש את עולם התיירות, והנזק ההיקפי נוגע לשני תחומים. ראשית, כאמור, בתי המלון שנתקלים במתחרה יעיל וזול שמציע יתרונות שלהם יהיה קשה להציע (אם כי למלונות יש יתרונות אחרים כמובן). התחום השני הוא שוק הדיור. על פי מחקרים שונים שכבר פורסמו דירות Airbnb גרמו למחסור בדירות להשכרה ומגורים והביאו לעליות מחירים משמעותיות בערים רבות בעולם, במיוחד בערים שנחשבות תיירותיות.

במחקר שנעשה בין השנים 2012 ל-2016 ב-100 המטרופולינים הגדולים בארצות הברית הגיעו החוקרם למסקנה כי עליה של 10% ברישומי Airbnb הביאה לעליה של 0.39% בשכר הדירה ושל 0.64% במחירי הבתים. העלייה הזו מתווספת לעליות שגם כך נרשמות בשווקי הדיור בעולם בשנים האחרונות.

הפגיעה בשוק הדיור המקומי הביאה לכך שהרשויות המקומיות במספר ערים בעולם החלו להיאבק בתופעה, אם על ידי אסור מוחלט על השכרת דירות לטווח קצר ואם באמצעות דרישות שונות כמו רישיון עסק או אישור עירייה או באמצעות מיסים מיוחדים.

האפליקציה נכנסה לארץ בשנת 2013 וגם פה צמחה במהירות. בשנת 2019 הוערכו מספר הדירות המושכרות דרך האפליקציה בתל אביב במעל 12 אלף, זאת לעומת 9000 חדרי מלון בלבד בעיר. מחקרים מצאו גם בארץ שישנה השפעה משמעותית על מחירי הדיור וההשכרה. ביולי 2017 התפרסם מחקר של פרופסור יואב קרנר מאוניברסיטת בן גוריון שמצא כי הכניסה של האפליקציה לעיר הביאה לעלייה במחירי השכירות החורגת מעליית מחירי השכירות קודם לכן שהייתה בהתאם לעלייה בשאר  הארץ. הוא מייחס את ההבדל לכניסת Airbnb. הוא מציין כי התופעה בולטת במיוחד בדירות קטנות של 1.5 עד  2 חדרים. לדברי התאחדות בתי המלון, שהם כמובן גורם אינטרסנטי, גרמה האפליקציה לעלייה של 1000 שקל במחיר דירת 2 חדרים להשכרה בתל אביב במשך שלוש שנים.

תקופת הקורונה פגעה קשות במשכירי Airbnb שנותרו עם דירות ריקות למשך תקופה ארוכה, כשעלויות שוטפות כמו ארנונה או וועד בית ממשיכות ליפול על כתפיהם. התקופה הזו גרמה לרבים מהם להבין מחדש את היתרון שבהשכרה ארוכת טווח, גם אם תמורת דמי שכירות נמוכים יותר, על פני השכרה לתקופות קצרות. כתוצאה מכך הרבה דירות יצאו מן השוק.

בנובמבר בשנה שעברה הוכרזה תוכנית הדיור הממשלתית שכללה איסור על השכרת דירות לטווח קצר במרכז הארץ שהיה פוגע קשות אם לא מחסל את הענף כולו. אולם, עד כה החוק לא הועבר, ובמאי השנה הוא אף צומצם והוחלט כי יישומו יוטל על העיריות. בענף התיירות מפקפקים בכלל בהיתכנות שלו, ובינתיים משכירי ה-Airbnb חוזרים לשוק יחד עם מספר התיירים המתאושש לאחר הקורונה ומספר הדירות שיוצאות משוק הדיור בתל אביב ועומדות לטובת השכרה קצרת טווח נאמד באלפים בכל רגע נתון.

ככל שלא יועבר החוק והתיירות תמשיך להתאושש כפי שקרה בחודשים האחרונים הרי שהמגמה צפויה להימשך. יותר ויותר דירות יוסתו לטובת אפליקציית Airbnb ודומיה, ויגרמו לעליית מחירים ולהמשך המחסור בדירות להשכרה לטווח ארוך בעיר הגדולה.

למשכירים זה משתלם מבדיקה באפלקציה עולה כי דירות רבות מושכרות במאות שקלים ללילה ויש כאלה שמגיעות אפילו לאלפים. דירה שמושכרת ב-500 שקל ללילה, לא בסקאלה הגבוהה בכלל, בהנחה שישנה תפוסה של 20 לילות בחודש מניבה 10,000 שקל בחודש, סכום גבוה לכל הדעות אפילו תל אביב, והדירות המרווחות והיקרות יותר יכולות להגיע לסכומים גבוהים פי כמה. בעונות התיירות החמות, התפוסה מלאה והמחירים גבוהים יותר, והן מאזנות חודשים חלשים יותר. ניתן לומר אם כן שהשכרה של דירות לטווח קצר יכולה להיות די אטרקטיבית ומשתלמת מבחינת בעלי הדירות, ותמשיך לפגוע בשוק הדיור ארוך הטווח.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מדד קלינטק
מדד קלינטק – לעולם נקי יותר
רכב חשמלי
סוס חשמלי: המוסטנג של פורד חוזרת בגרסה החשמלית?
ביטוח חיות מחמד, כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול
בינה מלאכותית
טכנולוגיית הבינה המלאכותית והשפעתה על העולם
אימון אישי לעסקים
אימון אישי לעסקים – איך הוא עשוי לתרום לעסק?