השקעה אלטרנטיבית

בשנת 2016 התקיים בפרבר קטן במחוז במערב צרפת, מכירה פומבית בעלת אופי לא רגיל. מדובר במבנה נטוש שנשכח מלב, ולאחר מעל 20 שנים שבהן איש לא ביקר בו, התגלה למרבה ההפתעה אוצר בלום במחסן המבנה – אוסף של כ – 30 כלי רכב יוקרתיים, ביניהם פרארי ומזראטי. האוסף היה שייך לאיש עסקים בשם רוג’ר באיוון, שחלה וירד מנכסיו, וניראה שאיש לא זכר את המכוניות שהותיר אחריו. הרכבים סבלו כמובן מהזנחה של שנים, ובכל זאת, האוסף כולו נמכר בסכום כולל של כמעט 30 מיליוני דולרים, כאשר דגם נדיר של פרארי שנמצא באוסף נמכר בסכום של 18.5 מיליוני דולרים.

מוצרי אספנות, כמו רכבים, שעוני יוקרה, בולים ונוספים – עשויים להתגלות כמקור לא אכזב להכנסה פתאומית ולא מבוטלת. בתחום התכנון האלטרנטיבי של ההשקעות שלכם, ומעבר לתיק ההשקעות בשוק ההון – האם זה הזמן לצאת ולבדוק אילו דגמי רכבים השאירו הדודים הזקנים באסם? האם כדאי לשמור קלפי בייסבול ישנים בכספת, במקום שטרות של דולר שמאבד מערכו ללא הרף או אגרות חוב בבועה אינפלציונית? יצאנו לבדוק – אם כבר השקעות אלטרנטיביות, מה יהיו מוצרי האספנות המעניינים ביותר ועם פוטנציאל הרווח הגדול ביותר שתוכלו למצוא?

השקעה ברכבי וינטאג’ – אליה וקוץ בה

השקעה ברכבים עתיקים, אם כן, היא טרנד שצובר פופולאריות, ורכבי וינטאג’ מטופלים נמכרים בעשר השנים האחרונות בסכומים של שש ואפילו שבע ספרות, עם תג מחיר שעולה ועולה. ביחד עם זאת, חשוב להבין שבעוד רק חלק קטן מרכבי האספנות באמת שווה הרבה כסף – בניגוד לתמונת אמנות, מטבע אספנות או קלף בייסבול, מכונית נדרשת להמון תחזוקה, בפרט מכונית וינטאג’ שערכה רב. לא תוכלו להשאיר אותה חונה בחוץ, היא תדרוש תחזוקה מכאנית מקצועית בסכומים לא מבוטלים. בדרך כלל, ניתן לרכוש, לטפל ולמכור רכב אחד בכל עת, ולא ניתן לשמור את הרכב “בכספת” כשערכו מאמיר והולך – הרכב יידרש לתחזוקה שוטפת. בשל ההשקעה הראשונית, שהיא בדרך כלל גבוהה, גם ברכישת הרכב שמצאתם וגם בתיקון ראשוני שלו – כנראה שלא מדובר בהשקעה אלטרנטיבית שממנה יגיעו המיליונים.

בולים, מטבעות, ואפילו כלי נגינה

בשנת 2001 רכש ביל גרוס, ממנהלי ההשקעות הבולטים בעולם המכונה “מלך האג”ח” מעטפה מבויילת משנת 1840 תמורת כ – 30,000 דולרים. את המעטפה הזו הוא מכר כמעט מייד לאחר רכישתה בסכום של כמעט חצי מיליון דולרים וברווח של פי 14 ביחס למחיר הרכישה. זו לא היתה הפעם הראשונה בה גרוס “משתעשע” עם השקעה אלטרנטיבית בפרטי אספנות, והוא בוודאי לא היחיד שמחפש את הפריטים החבויים מעין, שיוכל למכור ברווח משמעותי.

זה יכול להיות מטבעות ישנים: שוק מטבעות האספנות בארה”ב לבדה שווה מעל 3 טריליוני דולרים ובית המכירות של דאלאס, הוא הגדול במדינה העוסק במטבעות אספנות, מוכר בכל שנה מטבעות בסדר גודל של כ – 200 מיליוני דולרים.

זה יכול להיות אבני חן נדירות: השקעה ביהלומים היא כמובן השקעה מוכרת עוד משחר הזמנים. מי שברחו מביתם עקב מלחמה או אסון טבע והשכילו לקחת איתם את התכשיטים שלהם לעיתים הצליחו להציל נתח משמעותי מנכסי המשפחה ולאפשר לעצמם חיים מרווחים יותר בזכות חפץ קטן כל כך – ששווה המון. בעשור הנוכחי וגם בעשור הקודם, עלה ערכם של יהלומים בכ – 5% לשנה, יותר מהתשואה הממוצעת על נדל”ן מניב בישראל. עם השנים, יהלומים הופכים נדירים יותר וכרייתם מתמעטת – כך שערכם עולה.

זה יכול להיות בולים: אוספי בולים ייחודיים נמכרים מסביב לעולם במיליוני דולרים בכל שנה, ואספנים ממדינות ערב ומסין מוציאים סכומים של חמש וגם שש ספרות עבור בולים נדירים וייחודיים. אוספי בולים מסביב לעולם מוערכים בשווי של עשרות מיליוני דולרים.

עוד מוצרים שאספנים נוטים לשלם סכומים גבוהים עבורם: סוסים גזעיים, ביצי פברז’ה, כלי נגינה, בקבוקי יין נדירים, כלי פורצלן סינים, שעונים, ועוד.

איך מזהים השקעה ששווה לרכוש?

על מנת שתוכלו להגיע ל”שורה התחתונה” שבה תוכלו לספר כי רכשתם פריט אספנות במחיר מסויים ומכרתם אותו במחיר גבוה שאפשר רווחים חלומיים – תצטרכו לעבור דרך לא פשוטה, החל מזיהוי אותו מוצר אספנות ששווה הרבה כסף, דרך תיקונו או טיפול בו לעיתים, וכלה במציאת קונה שיסכים לשלם עבור המוצר שלכם את מה שתבקשו. הדרך היא לא תמיד פשוטה, ולעיתים בארצנו הקטנטונת פשוט לא יימצא הקונה המתאים, גם למוצר אספנות ששווה המון. על מנת להתייחס למוצרי וינטג’ ואספנות כאל תחום השקעה אלטרנטיבית, תצטרכו לרכוש הרבה ידע ולהפוך פעילים בקהילות מתאימות לאיתור קונים מתאימים. רבים מתייחסים להשקעה במוצרי אספנות כתחביב, ואם אין לכם את הזמן המתאים לעיסוק שכזה, השקעה בקרנות רלוונטיות עשויה לספק נתיב קל יותר לגריפת תשואה, גם אם קצת יותר נמוכה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

סופטבנק
מדוע סופטבנק מחסלת את מחלקת הרובוטיקה שלה?
זיהוי פנים
האח הגדול: חברות זיהוי הפנים הסיניות כובשות את המערב
קרנות נדלן
יתרונות השקעה בקרן נדל”ן ביחס לנדל”ן ישיר
השקעות אלטרנטיביות
השקעות אלטרנטיביות – אילו חלופות להשקעה בשוק ההון בתי ההשקעות מציעים?
NFT
המדריך המלא: איך מייצרים NFT?