השקעות בחלל

בשנת 1997 שאלו את עצמם הבכירים מהתעשייה האווירית לישראל – מה עושים עם כל הידע שהצטבר בארגון לאחר פיתוח הלוויין הצבאי “אופק”, ואיך הופכים את היתרון בידע – ליתרון בכספים? מפה לשם, בהשקעה אדירה של משאבים וחשיבה אסטרטגית מנצחת, הקימו התעשייה האווירית, אל אופ וקבוצה אליטיסטית של משקיעים פרטיים (בהשקעה של מעל 90 מיליוני שקלים) את אימאג’סט אינטרנשיונל (ISI), שנרשמה כחברה הפועלת מאירופה (הולנד, אם לדייק) – על מנת שלא ליצור ניגוד של אינטרסים בין הפעילות הפרטית של החברה לבין האינטרסים הביטחוניים של ישראל ושל מדינות שלא מעוניינות לעבוד עם ישראל.

לפני כארבע שנים נרכשה אימאג’סט אינטרנאשיונל על ידי קרן פימי של ישי דוידי, היא קרן ההשקעות הפרטית הגדולה ביותר בישראל, עם הון של כשישה מיליארדי דולרים. לאחרונה (אפריל 2021), הודיעה החברה שהיא מתכוננת להנפקה בורסאית לפי שווי שוק של 1.2 מיליארדי שקלים.

מפיתוח בטחוני להצלחה עסקית מסחררת

בשנת 1997 התגייסו המפתחים הטובים ביותר של טכנולוגיה לוויינית מבית התעשייה האווירית לישראל עם טובי המוחות של אל אופ, ארגון בבעלות אלביט מערכות העוסק בפיתוח מערכות אלקטרו אופטיות, לפיתוח של לוויין (החלק של התעשייה האווירית) צילום (החלק של אל אופ) שיאפשר צילומים מודיעיניים מהחלל. החברה בנתה את הלוויין הראשון, ארוס A, הלוויין התעשייתי הראשון שפיתחה החברה ושימש לצרכי צפייה ומעקב. זהו הלוויין השני בעולם ששימש לצילום תמונות מהחלל לצרכים מסחריים.

ארוס A שוגר מאתר לשיגור טילים בסיביר בדצמבר של שנת 1997 וכשש שנים לאחר מכן, באפריל 2006, שוגר לוויין צילום נוסף, הוא ארוס B, שפותח בהשקעה של מעל 100 מיליוני דולרים.

הלוויינים מציעים שירותים מסחריים משני סוגים: הראשון הוא שליטה על הצילומים מעל שטח שנרכש מראש על ידי ארגון מסויים לקבלת תמונות לווייניות; והשני הוא בלעדיות על תמונות המצולמות מהחלל כשהלוויינים עוברים מעל שטח על פני כדור הארץ שנרכש מראש.

שני הלוויינים שימשו את החברה למשך מעל 15 שנים – זמן ארוך באופן משמעותי ביחס לזמני השימוש של לווייני צילום בעבר. לאחר כ – 15 שנים, הוצא ארוס A ממסלולו.

לווין

אימאג’סט עוברת לידיים חדשות

בשנת 2017 נרכשה השליטה על חברת אימאג’סט מבעליה, השותפות שכללה את התעשייה האווירית, אל אופ ומשקיעים פרטיים, על ידי קרן פימי תמורת 40 מיליוני דולרים, לפי שווי שוק של 250 מיליוני דולרים. ביולי 2020 נרכשו חלק ממניות החברה על ידי חברת דיסקונט קפיטל נכסים, תמורת כ – 112 מיליוני שקלים. כיום, מוחזקות 44% ממניות החברה על ידי קרן פימי, 38% מהמניות מוחזקות על ידי התעשייה האווירית, 17% מהמניות מוחזקות על ידי דיסקונט קפיטל. כשדיסקונט קפיטל נכנסה להשקעה, אגב, זה היה לפי שווי שוק של 650 מיליוני שקלים.

היום: מעצמת צילומים מהחלל

כיום, לחברת אימאג’סט שני לווייני צילום “מהדור החדש” (NG), הם ארוס B וארוס C, כמו גם שלושה לוויינים נוספים, הם Knight, Runner ו Sprinter המספקים צילומים מהחלל שיכולים לשמש לצרכי מודיעין מסחריים ומדיניים. פחות משנה לאחר שנרכשו 17% ממניות החברה לפי שווי שוק של כ – 187 מיליוני דולרים, מוערכת היום החברה בשווי שוק של כחצי מיליארד דולרים, או כ – 1.6 מיליארדי שקלים, וזה שווי השוק בו שואפת החברה לצאת להנפקה בחודשים הקרובים. כעת שוקדת החברה על כתיבת תשקיף שישמש להנפקה, כאשר השאיפה היא לבצע הנפקה לאורך החודשים יוני – יולי של שנת 2021, על בסיס הדו”חות השנתיים של 2020.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

חקלאות
מהפכה בענף החקלאות: טרקטור חשמלי של מונר
מטא
המטבע הקריפטוגרפי שוואטסאפ מאמצת
פאנלים סולאריים
הרכישה הגדולה ביותר עד כה של פאנלים סולאריים על ידי חברה ישראלית
סקירת שווקים 18 05 21
השבוע שהיה: סקירת שוק אלטרנטיבית
מסחר יומי בקריפטו
מסחר יומי בקריפטו, איך עושים את זה ואיפה?