קרנות חוב

רקע – קרנות חוב אלטרנטיביות

נניח שאתם חברה יזמית לפרויקטים של נדל”ן בקנה מידה לא קטן, ונניח שאתם מוצאים את עצמכם שקועים עד צוואר בפרוייקט מלהיב וחדש שלכם – ואז מגיעה הקורונה, וטורפת את כל הקלפים. פרויקטים קודמים שניהלתם לימדו אתכם שאתם לא מממנים את עלויות הפרוייקט מכיסכם אלא מגייסים השקעות, מגופים פיננסיים בנתיבים המסורתיים והסולידיים, ומקרנות חוב פרטיות במקרים של פרויקטים שיש להם את המוניטין הנדרש על מנת ליהנות מתשומת הלב של מי שמנהלים כאלה קרנות. אבל, השוק הכלכלי הוא לא יציב, מוצרי השקעה נופלים ומיטלטלים בשיעורי הריבית שלהם – ואתם מחפשים ערוץ מימון אטרקטיבי יותר לימים תנודתיים כאלה. נניח שאת הצורך שלכם במימון בסכומים גבוהים, מזהות חברות פרטיות, והן מציעות לכם השקעה באמצעות הון פרטי, בתנאים מצויינים ועם בטוחות מספקות. את המימון להשקעה משיגה החברה מקרן חוב שאליה מגייסים את מי שמחפשים אלטרנטיבות להשקעות שיש בהן את הסולידיות המתבקשת, בימים לא צפויים אלה. כיזם הנדרש למימון – ייתכן שהפרויקט שלכם הרגע זכה לכל המימון שהוא יצטרך, מתוך מסגרת אלטרנטיבית ולעיתים גם בתנאים גמישים שיתאימו לאופי הפרוייקט שלכם. אותה קרן חוב, עשויה לממן גם פרויקטים עתידיים שלכם כיזמי נדל”ן, בתנאי שהפרויקט הזה יעבוד בצורה טובה. בעצם, זיהיתם כרגע מאגר בלתי נדלה של מימון, בתנאי Win-Win ובאפיק אלטרנטיבי.

כעת, אנחנו “מחליפים כובעים” ומתבוננים באותו הסיפור – הפעם, דרך עיני המשקיע. נניח שהבורסה מציעה מוצרי השקעה שיש להם כיוון משותף (הוא כיוון השוק), ואתם מחפשים מוצר השקעה אלטרנטיבי, שתלוי פחות בתנודתיות המסורתית (אולי כמוצר גידור או לגיוון התיק שלכם) והמציע אפיק השקעה שהוא גם סולידי אבל גם בתשואה טובה. קרנות חוב הן קרנות המאפשרות לעסקים ללוות מהן כספים – בתמורה לביטחונות ראויים. זהו אפיק השקעה אלטרנטיבי סולידי, פחות תנודתי, ועם פוטנציאל לתשואה גבוהה.

קרנות חוב – מה שתרצו, מתי שתבחרו

הרעיון של קרנות חוב הוא פשוט: מצאו עסק שנדרש למימון, השיגו משקיעים, קבצו את כספי ההשקעה שלהם והשקיעו את הסכום הנצבר בעסק שבחרתם. מפה, זה הופך מורכב: על מנת לייצר קרן חוב טובה, המוצר (כמו גם החברה) שאתם משקיעים בו חייב לספק בטוחות ראויות לכל סכומי ההשקעה, אתם בדרך כלל רוצים לראות שהוא מושקע בשיעורים גבוהים בפרוייקט מההון הפרטי שלו, וכל פרטי ההשקעה (כמו גם דמי הניהול של החברה המנהלת את קרן החוב) חייבים להיות ידועים.

קרן חוב היא השקעה אלטרנטיבית, שאינה נסחרת דרך האפיקים הקונבנציונאליים של שוק ההון אלא דרך חברות פרטיות. כמו שזה אולי נשמע, כמשקיעים תוכלו למצוא קרנות חוב בשפע עצום של תחומים, אפשרויות השקעה ותנאים – אנחנו ממליצים לבחור קרנות חוב בזהירות המתבקשת ועם הבטוחות והערבויות שיאפשרו לכם לישון בשקט. קרנות החוב השכיחות ביותר בישראל הן אכן קרנות חוב לפרוייקטים של נדל”ן, במקרים אלה בדרך כלל קל לספק ערבויות לחוב בצורת הנדל”ן עצמו. בעשור האחרון זינקו כספי ההשקעה של גופים מוסדיים בקרנות חוב לפרויקטים של נדל”ן בישראל פי שישה, מכ – 25 מיליארדי דולרים בשנת 2008, ליותר מ – 150 מיליארדי דולרים בשנת 2019.

איך מוצאים קרנות חוב להשקיע בהן?

קרנות חוב פרטיות מוצעות על ידי גופים פיננסיים פרטיים – ואתם, המשקיעים, צריכים למצוא את החברה המתאימה לכם ולהשקיע באופן פרטי ובנפרד מחשבון הבנק המשמש לניהול תיק ההשקעות שלכם. קרנות חוב מגובות נדל”ן נוספות מוצעות באפיקים פרטיים שונים, וחשוב לבדוק היטב את תנאי ההשקעה, הביטחונות, נזילות הכספים, סכום ההשקעה המינימאלי הנדרש, דמי הניהול ונושאים נוספים – בטרם בוחרים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מחירי הנפט
הערכות חדשות למחיר הנפט הנוסק: 150 דולרים לחבית
כלכלה
רכבת לילה לקהיר בעושר ובעוני: כלכלת מצרים צומחת ב-5%
קרנות הגידור בישראל – תמונת מצב
היום שאחרי הקורונה
השקעות חוץ בורסאיות 2021: טכנולוגיות המחר
חברות טכנולוגיה ישראל וארהב
טכנולוגיה פה, טכנולוגיה שם: תמונת מצב עדכנית על מניות טכנולוגיה בישראל וארצות הברית