עולם ההשקעות המסורתי מורכב על פי רוב מהשקעה במניות ואגרות חוב. זהו עולם מגוון ועשיר שכן ניתן לפזר השקעות לפי סקטור (פיננסים, טכנולוגיה, אנרגיה ועוד) אזור גיאוגרפי, גודל חברה או לבחור מניות או אג”ח ספציפי, המשקיעים מנסים לבחור את “המנצחות” מבין אפשרויות ההשקעה השונות.

אולם מה שלימדו אותנו השווקים בשנים האחרונות זה שהאפשרויות השונות להשקעה בשווקים המסורתיים נעים כמעט תמיד באופן מתואם לכיוון אחד. השנים האחרונות היו שנים של עליות רצופות בהן “כל מטאטא יורה” וכל אחד חשב שהוא גאון השקעות, שכן כמעט כל השקעה שנבחרה הצליחה. מצד שני כשהתחילו הירידות הן פגעו כמעט בכל השוק ולא רבים הצליחו להימלט מהן. פתאום מתברר שהרבה יותר קשה לדעת אילו השקעות טובות ואילו פחות, שלא כל מניה תמיד תעלה, ושהשווקים יכולים לגרום להפסדים כואבים למשקיעים, אפילו אם אתה תופס מעצמך משקיע מתוחכם, כיון שכשיורד גשם כולם נרטבים.

אפילו בין שוק האג”ח והמניות ישנה קורלציה מסוימת כפי שראינו בחודשים האחרונים. תשואות אגרות החוב הלכו וירדו לאורך שנים ארוכות (כלומר מחיר אגרות החוב עלה ויצר רווחי הון למשקיעים מלבד הריבית השוטפת) במקביל לגאות בשוק המניות. כשהשתנה הכיוון בשוק המניות החלו התשואות לטפס (כלומר נגרמו הפסדי הון למשקיעים. הקורלציה הזו אינה מפתיעה שכן החוב והאקוויטי קשורים אחד בשני ומשפיעים זה על זה. באופן מפתיע גם שוק הקריפטו שנחשב בעבר להשקעה אלטרנטיבית נע בקורלציה גבוהה מאד עם שוק המניות, וכשהן עולות גם הקריפטו עולה ולהיפך, רק בעוצמה גבוהה בהרבה.

בתקופות כאלה המשקיעים מחפשים אפיקי השקעה שלא תלויים במצב השוק, ושיתנו תשואה חיובית יציבה עם פחות תנודתיות ויותר ביטחון. אז מגלים משקיעים רבים את ענף ההשקעות אלטרנטיביות שבא לתת מענה בדיוק לבעיה הזו.

 

השקעות אלטרנטיביות הן כלי השקעה שאינם כוללים השקעה בשווקים המסורתיים על ידי מניות או אגרות חוב, ושמאפשרים תשואה ללא קשר למצב השוק הנוכחי ובלי התנודתיות המאפיינת אותו. ישנם סוגים שונים של השקעות אלטרנטיביות ונסקור כמה מהן:

אפיק ההשקעה האלטרנטיבי הנפוץ והפופולרי ביותר הוא השקעה בנדל”ן מסוגים שונים (משרדים, מגורים, מסחרי, לוגיסטי). השקעה זו יכולה להיעשות באופן פרטי על ידי קניית הנכסים באופן ישיר על ידי המשקיע או באמצעות קרנות השקעה בנדל”ן המאפשרות חשיפה למגוון רחב יותר של נכסים תוך ניהול מקצועי של מנהלי הקרן.

השקעות בתשתיות (כבישים, ביוב, תשתיות מים וחשמל וכדו) באמצעות קרנות המשקיעות בתשתיות נועדו לתת תשואה קבועה יחסית ללא תלות במצב השוק. בעבר רק גופים גדולים יכלו להשקיע בתשתיות, אולם לאחרונה נפתחות אפשרויות גם בפני המשקיע הבינוני ולעיתים אפילו ניתן להשקיע בסכומים קטנים.

קרנות גידור הן קרנות בהן המנהלים נוקטים אסטרטגיות מורכבות ומתקדמות שאינן אפשריות למשקיע הפרטי או שדורשות ידע ומומחיות, ומטרתן להשיא תשואה בכל תנאי שוק. לדוגמה אסטרטגיות לונג שורט, חוזים עתידיים או השקעה בסחורות או נכסים לא סחירים.

קרנות הון סיכון המשקיעות בחברות בתחילת דרכן בתחומים כמו טכנולוגיה, ביוטק או פארמה, או קרנות השקעה פרטיות (פרייבט אקוויטי) מסוגים שונים שרוכשת חברות או נכסים בעלי פוטנציאל השבחה על מנת לממש את ההשקעה מאוחר יותר ולהשיא ערך למשקיעים.

קרנות חוב כגון של גופי אשראי חוץ בנקאי המשקיעות בתחומים שונים כגון נדל”ן כשהנכס משמש כערובה להלוואה. באופן דומה קיימות קרנות המשקיעות בחוב מגובה משכנתאות או קרן הלוואות P2P המאפשרת לאנשים פרטיים להלוות כסף לאנשים אחרים.

 

ההשקעות האלטרנטיביות לעיתים אינן נזילות כיון שהן מיועדות לטווח השקעה ארוך, אך מה שהן נותנות לנו בתמורה הוא פיזור סיכונים, אפשרות להפחתת התנודתיות תוך כדי סיכוי לתשואה גבוהה ברמת סיכון נמוכה יותר משוק ההון וללא תלות במגמת שוק ההון המסורתי. על פי מחקרים גיוון תיק ההשקעות באמצעות השקעות אלטרנטיביות אכן מעלה את תוחלת התשואה של המשקיע ללא הגדלת הסיכון ולעיתים אף מפחית את הסיכון.

 

בעבר הגישה להשקעות מן הסוג הזה הייתה בעיקר לאנשים עשירים מאד או לגופים מוסדיים, אך כיום יותר ויותר אפשרויות נפתחות גם בפני הציבור הרחב, כשניתן להיחשף להשקעות אלטרנטיביות בסכומים נמוכים מבעבר. מכשירי ההשקעה האלטרנטיביים אם כן מעניקים גיוון לתיק ההשקעות והוכיחו את עצמן ככאלה המעניקות ערך מוסף למשקיעים במיוחד בתקופות תנודתיות תוך פיזור והקטנת סיכון.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

בלוקצ'יין
רק בת חצי שנה וכבר גייסה 11 מיליון דולר: Redefine תשנה את חוקי ההשקעה בשוק הקריפטו
השקעות חוץ בורסאיות
מה גורם לעליית מחירי המזון?
השקעות אלטרנטיביות בתיק הנכסים
איך משלבים השקעות אלטרנטיביות בתיק הנכסים המסורתי?
מניות הקנאביס נופלות
מניות הקנאביס נופלות, אילו השקעות אלטרנטיביות אחרות כדאי להכיר?
ביטקוין
השקעה בקריפטו: סקירת מדדי מטבעות קריפטו