השקעה אלטרנטיבית

שנת 2022 הביאה עימה אל שווקי ההון במדינות השונות תנודתיות גבוהה ומדד הפחד, המודד את הקפריזיות שברכישה ומכירה של מוצרי השקעה וניירות ערך, מראה ערכים גבוהים המתאימים לעצבנות משקיעים. כאשר שוק ההון מציג מדדים כאלה, משקיעים מנוסים יודעים שאלא אם הם מעוניינים לקחת סיכון לתשואות גבוהות בתנאים של אי וודאות גבוהה, ובמידה ואסטרטגיית ההשקעה לא הוכיחה את עצמה להתמודד עם הפסדים בהתאם – מגבשים עמדות דפנסיביות בתיקי השקעות, מפחיתים את שיעור החשיפה למניות ולמוצרים ספקולטיביים אחרים ומגדילים את שיעור המוצרים הסולידיים בתיק, כמו למשל קרנות סל ומוצרים מחקים, גם שם אנחנו רואים ירידות שערים אולם ניתן להניח שהן מתונות יותר.

בזמנים כאלה, נכון לשקול הגדלה של רכיב ההשקעות האלטרנטיביות בתמהיל ההשקעות. ההשקעות האלטרנטיביות מאפשרות תמהיל השקעות שבחלקו אינו נענה להכתבת התנודתיות של שוק ההון המסורתי, עם השקעה בשווקים שנעים בקצב משל עצמם. אילו סוגים של השקעות אלטרנטיביות יש, ואיך נכון להטמיע גם השקעות אלטרנטיביות בתיק ההשקעות?

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

הסוגים השכיחים של השקעות אלטרנטיביות

כל השקעה שאינה מבוצעת דרך שוק ההון המסורתי מכונה השקעה אלטרנטיבית. במילים אחרות, בעוד מוצרים שאפשר לרכוש דרך פלטפורמת הניהול של תיק ההשקעות שלנו, כמו למשל מניות, אג”ח, קרנות סל, מוצרים מחקי מדד וכדומה, הם מוצרים מסורתיים בשוק ההון – השקעות אלטרנטיביות הן כל השאר. השקעות אלטרנטיביות עשויה להיות רכישת בקבוקי יין, יצירות אומנות בעלות ערך או אבנים טובות על מנת לייצר תשואה מעליית הערך שלהם. השקעות אלטרנטיביות כוללות בוודאי השקעה בנדל”ן מניב, אם כי ערוץ זה להשקעה אלטרנטיבית הוא המורכב והיקר ביותר מבין האלטרנטיבות והוא גורם לאבדן נזילות של סכומים ניכרים, משכך, רק מיעוט מהמשקיעים מנצלים את ההשקעה הישירה בנדל”ן כערוץ אלטרנטיבי בתיק ההשקעות.

נזכיר כמובן את שוק הקריפטו, השקעה אלטרנטיבית שהפופולאריות שלה בארץ ובעולם הולכת ועולה. לצד העצמאות וחוסר הניהול של מוצרי שוק הקריפטו אנחנו רואים, עם הכניסה של מטבעות קריפטו כמו הביטקוין למיינסטרים, מתאם הולך ועולה של שוק הקריפטו ביחס לשוק ההון, מה שמפחית מיעילותו כמוצר השקעה אלטרנטיבי לגידור הפסדים בשוק ההון.

הסוג השכיח והיעיל של השקעות אלטרנטיביות הן הקרנות האלטרנטיביות. קרן להשקעות אלטרנטיביות היא קרן השקעה המנוהלת על ידי גוף מוסמך בתחום מסויים של השקעות אלטרנטיביות כמו למשל אשראי וחוב, נדל”ן או אפילו קריפטו. הקרן מנהלת את סך כספי המשקיעים בה ליצירת תשואות גבוהות כאשר הסכומים הגבוהים המושקעים בקרן מאפשרים לה לבחור במגוון עתיר של מוצרי השקעה נושאי תשואה, כמו למשל בפרויקטים של נדל”ן בארץ או בחו”ל או באשראי לפרטיים או לחברות סטארט אפ.

היתרון הגדול שבהשקעה בקרנות אלטרנטיביות

קרנות אלטרנטיביות, כאמור, מתנהלות מחוץ לשוק ההון המסורתי. הן אינן נסחרות בבורסה בחלק גדול של המקרים (יש קרנות נדל”ן בישראל שנסחרות בבורסה, כמו למשל קרן ריט1 וקרן מניבים). משכך, מנהלי הקרנות הם חופשיים במידה שהחוק מאפשר לבחור את תמהיל ההשקעה ותנאיה. על המשקיע הפרטי לבחון בטרם כניסתו להשקעה את אסטרטגיית ההשקעה ומדיניות הקרן. חלק מקרנות ההשקעה זמינות למשקיעים כשירים בלבד, וחלקן מאפשר השקעות גם בסכום מינימאלי נמוך מ – 50,000 ₪. בעוד משקיע פרטי המשקיע כזה סכום רואה לנגד עיניו מספר מצומצם מאוד של השקעות אלטרנטיביות שהוא יכול להרשות לעצמו להיכנס אליהן, במיוחד בתחום הנדל”ן כהשקעה אלטרנטיבית – קרנות השקעה סוכמות את כספי ההשקעה של מספר רב של משקיעים וכך הן מאפשרות גם למשקיעים פרטיים להפוך חלק מפרויקטים גדולים ורווחיים.

חשוב לברר, בטרם ההשקעה בכל קרן השקעה, את תנאי ההשקעה, הסכום המינימאלי להשקעה ומסגרת הזמן המינימאלית להשקעה אם יש כזו. קרן השקעה אלטרנטיבית בנדל”ן, באשראי או בכל תחום אחר, עשויה לאפשר למשקיעים ערוץ רווחים שאינו תלוי בתנודתיות של שוק ההון, לגדר את הפסדי שוק ההון ולהציע אלטרנטיבה רווחית לבורסה בתקופה תנודתית.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קריפטו
קריפטו – תמונת מצב של שוק במשבר?
המהפכה האלטרנטיבית
הפנסיה והעולם האלטרנטיבי
הפנסיה הישראלית והעולם האלטרנטיבי: כיצד מנהלים טריליון וחצי ש”ח?
סין
עוד בשורת איוב לתאגידים בסין: הממשל נגד מותגי היוקרה ונגד האולטרה עשירים במדינה
השקעות אלטרנטיביות
האם הונדה תצליח להצית את הדמיון החשמלי?