השקעה אלטרנטיבית

מחיר הזהב עלה בחודש האחרון ביותר מ – 5.5% ובששת החודשים האחרונים בכ – 1.25%. בתקופה של אינפלציה, עם שוק מניות תנודתי וצורך לערוצי השקעה אלטרנטיביים שיגדרו השקעות מסורתיות במניות – זהב עשוי להוות אפשרות טובה להשקעה בשוק הסחורות, שלא נס ליחה.

השקעה בסחורות, כמו מתכות בכלל וזהב בפרט, ניתן לבצע באמצעות השקעה בחוזים עתידיים שבהם הרוכש מתחייב לרכוש את הסחורה אבל למעשה, הסחורה לא מחליפה ידיים בשום שלב של העיסקה. את הזכות שרכש הסוחר לרכוש מוצר הוא מעביר הלאה, על פי מחירי השוק המשתנים. ניתן גם להשקיע בקרנות סל שמתמחות במעקב אחר מחירי הזהב, בדרך כלל על ידי השקעה בחברות מהתחום – אבל מה עם רכישת זהב הלכה למעשה?

בימים אלה ממש הודיעה רשות המיסים כי היא מעמידה למכירה כ – 70 ק”ג של זהב שהוחרם במסגרת פעילות חוקית כנגד עבריינים בארץ. הזהב נמכר פיזית, במחיר נמוך בכ – 7.5% ביחס למחיר הזהב בשוק, והשווי הכולל של הזהב שנמכר צפוי להגיע לכ – 13 מיליוני שקלים.

השקעה בסחורות: האם זהב הוא הסחורה שאתם רוצים להשקיע בה?

בסרט הקלאסי “גברים מעדיפים בלונדיניות” משנת 1953, שרה מרילין מונרו האגדית כי “יהלומים הם ידידיה הטובים ביותר של בחורה”, אבל אם אנחנו מסתכלים מבחינה היסטורית, אנחנו רואים שיהלומים יכולים להיות ידידים טובים גם לגברים, וגם הזהב הוא ידיד לא רע, כשאנחנו מדברים על השקעה בסחורות.

היום, מחירי הזהב עומדים על כ – 1,863 דולרים לאונקיה (כ – 30 גרם), ואם אנחנו מסתכלים על גרף מחירי הזהב ב – 20 השנים האחרונות, אנחנו רואים שפרט למשבר בין השנים 2012-2013, מחיר הזהב רק עולה. על מנת להמחיש את הנושא: באפריל 2002, לפני מעל שני עשורים, מחיר אונקיית זהב עמד על 311 דולרים, זו קפיצה של כמעט פי 6 במחיר בשני העשורים הללו.

באופן עקרוני, נהוג לומר כי לזהב יש מתאם נמוך עם שוק ההון בכלל, מה שאומר שהשקעה בזהב עשויה להוות השקעה אלטרנטיבית שתהיה טובה לגידור התיק: כאשר מוצרי השקעה מסורתיים כמו ניירות ערך ומניות יורדים בערכם, והם נוטים לעשות זאת על פי כיוונים כלליים של השוק – מוצרי השקעה אלטרנטיביים בעלי מתאם נמוך לכיווני השוק, ממש כמו זהב – עשויים לספק תשואות שיכסו על הפסדים בערוצים אחרים.

ביולי 2020 היה מחיר הזהב הגבוה ביותר שניראה אי פעם – 2,036 דולרים לאונקייה, או כמעט 68 דולרים לגרם אחד של זהב. במהלך כל שנת 2020 הרוויח הזהב תשואה של כ – 21%, לעומת מדד הדאו ג’ונס למשל, שהשיג תשואה של כ – 6.9%. האם הזהב הוא הערוץ האלטרנטיבי שכולנו מחפשים? שוב, אם נישען על נתונים היסטוריים לא בטוח שזה הזמן להשקיע בזהב, כמטילים בכספת או בקרנות ותעודות סל. בשנת 2012, לאחר עליות שערים חדות, מחיר הזהב ירד על פני שנתיים רצופות. הוא אמנם התאושש מאז – אולם ניתן להסיק מזה שיש סיכוי שמחיר הזהב יתרסק שוב, כעת כשהוא נמצא בנקודה גבוהה כל כך, ועל כן, ייתכן שעכשיו הזמן להשקיע בזהב לטווחים של 5 שנים לפחות, מי שמחפשים השקעות אלטרנטיביות לתקופה קצרה יותר, ייתכן שהם מסתכנים בהשקעה בזהב כשהוא בשיאו.

רכישת מטילי זהב מרשות המיסים – דרך אחת להשיג זהב במחיר נמוך ממחיר השוק

מי שמעוניינים להחזיק מטילי זהב בפועל ולהמתין עד שערכם יעלה למכירה כערוץ להשקעה אלטרנטיבית, מוזמנים לבדוק במכרז של רשות המיסים, לרכישת כמות נכבדת של זהב במחירים נמוכים ממחירי השוק בכ – 7.5%, כאמור. בין שאר הפריטים הנמכרים כעת אפשר למצוא פריטי אמנות, רכבי יוקרה ועוד חפצים שפחות ישמשו להשקעה, והזהב שנמכר נמכר לפי מחיר מינימום של 59 דולרים לגרם, לעומת מחיר השוק העומד כעת על כ – 68 דולרים לגרם זהב.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שוק הקריפטו
כל מה שצריך לדעת על מיסוי השקעות בשוק הקריפטו
מאנדיי
מאנדיי בדרך להנפקה בבורסה?
השקעות אלטרנטיבית
מה יקרה כשהשמש תנצח את הזהב השחור?  נדבר שפה אלטרנטיבית
הצפרדע המשוגעת
הצפרדע המשוגעת של הנאסד”ק – Jfrog
השקעות נדל"ן בלונדון
המהפכה הלונדונית – כך הפכה בירת אנגליה למעצמת השקעות אלטרנטיביות בנדל”ן