יהלומים

על הנייר יש הגיון רב בהשקעה ביהלומים: הם בעלי ערך עצמי גבוה, תמיד יש להם ביקוש, הם מחזיקים מעמד לנצח, הם קטנים, ניידים וקלים לאחסון, בניגוד לחפץ אמנות יקר בו בוחרים להשקיע למשל. כמו רוב אבני החן והמתכות היקרות ביצועי העבר מראים שערכם של יהלומים ימשיך ויעלה עם הזמן.
הלכה למעשה השקעה ביהלומים היא מורכבת הרבה יותר מכפי שנראה תחילה. בעוד שגוש זהב אחד הוא זהה בערכו לגוש זהב אחר במשקל דומה ליהלומים אין מחיר אוניברסלי לגרם, יש להעריך כל אבן לפי מאפייניה הייחודיים והערכות כאלה הם תמיד סובייקטיביות, לפחות במקצת. הדבר הראשון שצריך לעשות לפני שמחליטים אם וכיצד להשקיע ביהלומים הוא ללמוד מעט אודות אופן הערכת ערכם של יהלומים ועל ההבדל בין יהלומים טבעיים ויהלומים המיוצרים במעבדה.

ארבעת הפרמטרים לפיהם מוערך ערכו של יהלום

ארבעה משתנים משמשים להערכת ערכו של יהלום, אלה מכונים באנגלית “The Four Cs” היות וכול שמותיהם מתחילים באות C –Cut, Color, Clarity  ו Carat Weight. באופן כללי Cut הוא האופן בו האבן חתוכה ומלוטשת, ישנן שיטות שונות לחיתוך יהלומים, מורכבות החיתוך ודיוק הביצוע משפיעים על הדירוג שיהלום יקבל מבחינת חיתוכו. יהלום מושלם צריך להיות נטול צבע לחלוטין, צלול ללא שום זיהום בתוך האבן וכמובן לשקול כמה שיותר. משקלו של יהלום נמדד בקראט כאשר כל קראט הוא 200 מיליגרם, כך יוצא שיהלום של חמישה קראט שוקל גרם אחד.
כדי להשקיע באופן מוצלח ביהלומים מוכרחים להכיר לעומק את האופן בו מדורג יהלום בכל אחד מן המשתנים הנ”ל, מה משפיע על ערכו וכיצד מבוצע רישום הערכים בתעודות שנערכות עבור יהלומים במכוני הערכה מקצועיים. מומלץ לרכוש רק אבנים שעברו הערכה מקצועית כזו ומגיעים עם תעודת הערכה המשויכת לאבן המסוימת לפי מספר החרוט עליה (חריטה המבוצעת בלייזר). ניתן למצוא ברשת חומר רב אודות ארבעת המשתנים לפיהם מדורגים יהלומים (The four Cs) וניתן גם להשתתף בקורס מבוא ליהלומנות וללמוד את הנושא.

השקעה טובה מתחילה ברכישה במחיר טוב

כמו כל השקעה, כך גם ככל שהדבר נוגע ליהלומים, כדי לבצע השקעה מוצלחת יש לקנות במחיר טוב. בקרב סוחרי יהלומים יש אינספור סיפורים אודות אנשים שהגיעו למכור יהלומים שרכשו להשקעה וגילו ששילמו מחיר רכישה מקורי גבוה באופן בלתי מוצדק. כיום ניתן לרכוש יהלומים מקמעונאים מקוונים בעלי מוניטין אשר עובדים במתח רווחים נמוך. כדי לבצע השקעה מוצלחת ביהלומים חשוב מאוד לדעת איך להשיג יהלום איכותי במחיר טוב. חשוב לקחת בחשבון עלויות נסתרות כגון ביטוח, תשלום עבור תעודת הערכה עבור היהלום או שיבוץ האבן בתכשיט. חשוב לזכור שיהלומים הם סחורה שערכה יכול, לעיתים, גם לרדת, במיוחד כיום כשיותר ויותר יהלומים הם כאלה המיוצרים במעבדה. על סמך ביצועי העבר אפשר להניח שערכם של יהלומים יעלה אולם עליה זו תהיה איטית ולכן השקעה ביהלומים אינה מתאימה למי שמחפשים להשיג רווח מהיר.

השקעה בסחורות לא מחייבת לרכוש את הסחורה עצמה

ערוצי השקעה אלטרנטיבית בהחלט מאפשרים למשקיעים פוטנציאליים לאתר סוחר איכותי של יהלומים ולרכוש ממנו יהלומים פיזיים, איכותיים, בסכום ההשקעה העומד לררשותכם. את היהלומים שרכשתם תוכלו להחזיק בכספת או “מתחת לבלטות”, ולמכור אותם כשערכם יעלה או כשתצטרכו לממש את ההשקעה.

כמובן, שזו אינה הדרך היחידה לבצע השקעה ביהלומים: המסחר בסחורות מאפשר לרכוש “חוזים עתידיים”, שהם בעצם רכישה תיאורטית של יהלומים מבלי שיהלומים יחליפו ידיים הלכה למעשה. יש שיכנו את שוק ההשקעה בסחורות, שבו כמובן אפשר להשקיע לא רק ביהלומים אלא בשפע של מוצרים נוספים, שוק של הימורים מכיוון שהסחורות עצמן לא מחליפות בעלות אלא רק נרכשות ונמכרות באופן תיאורטי – וביחד עם זאת, שוק הסחורות והחוזים העתידיים מגלגל מיליארדי דולרים מידי שנה.

לצד האפשרות לרכוש סחורות באמצעות חוזים עתידיים, ניתן גם למכור סחורות באותו האופן – גם בטרם נרכשו. מהלך כזה מתאים כמובן למשקיעים שמעריכים שמחיר היהלומים צפוי לרדת ולא לעלות. פוזיציה כזו של עסקה שבמהלכה אתם למעשה מוכרים יהלומים ומתחייבים לרכוש אותם לאחר המכירה במחיר ידוע מראש, מכונה פוזיציית “שורט”.

לא חייבים לשים את כל הביצים באותו הסל

כמו במוצרי השקעה רבים, גם כשאתם מעוניינים להשקיע ביהלומים, או בכל סחורה אחרת, כדאי לפזר את ההשקעות ולגדר את הסיכונים. גם בהשקעה ביהלומים, ניתן לעשות כן באמצעות השקעה בתעודות סל, קרנות נאמנות או קרנות השקעה פרטיות. בתחום ההשקעה ביהלומים מוצרי סל כאלה הם נדירים אולם בשנים האחרונות בדקה הרשות האמריקאית לניירות ערך אפשרות לאישור תעודת סל העוסקת ביהלומים. בארץ, תעודות סל למסחר בזהב למשל הן נפוצות אולם אין תעודת סל ייחודית למסחר ביהלומים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קרנות אשראי
השקעות אלטרנטיביות: קרנות אשראי
סין
עוד בשורת איוב לתאגידים בסין: הממשל נגד מותגי היוקרה ונגד האולטרה עשירים במדינה
גוגל רוסיה בצרות
מכריזה על פשיטת רגל: גוגל רוסיה בצרות
עולם ללא בשר
עולם ללא בשר
השקעה אלטרנטיבית
השקעה בסחורות: מחיר הזהב מזנק ורשות המיסים מוכרת 70 ק”ג שהוחרמו בפשיטות