כיום, בארה”ב גרים כ – 330 מיליוני אנשים, רק 67% מהם גרים בבית שבבעלותם, וכל השאר שוכרים דירות או בתים למגורי המשפחה. “החלום האמריקאי” הוא כמובן בית פרטי עם גינה וגדר עץ לבנה, אולם הרוב המכריע של האמריקאים לא מתגוררים בבתים כאלה, אלא בקומפלקסים של בתים משותפים. בעוד בעיר המבנה המיועד למגורים משותפים הוא בניין דירות כמו שאנחנו מכירים, באזורים פחות מאוכלסים המבנה המיועד למגורים משותפים מכונה מולטי פמילי (או באנגלית Multi Family), זהו בעצם מבנה אחד בתצורות שונות, המיועד ליותר ממשפחה אחת שיגורו בו. המבנה עשוי להיראות בדומה למעין שכונת קוטג’ים צפופה עד צמודה, או למעין בית פרטי רחב ידיים (המאפשר לעיתים מגורים של שתיים, שלוש, ארבע ואפילו שש משפחות ביחידות דיור נפרדות) או לבניינים נמוכי קומה שיש להם שטחים משותפים. לא פעם, במולטי פמילי מועסקים אנשי תחזוקה על ידי הדיירים במשותף וישנם מרחבים משותפים העומדים לשירות הדיירים, כמו למשל בריכה, חדר כושר, חדר משחקים לילדים וכדומה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

נכסי מולטי פמילי ומשקיעים בנדל”ן בארה”ב

מי ששוקלים להשקיע בנדל”ן מחוץ לערים הגדולות בארה”ב, מגלים בתוך זמן קצר כי השקעה בקומפלקס בסגנון מולטי פמילי היא אלטרנטיבה מסקרנת למשקיעים. זוהי אלטרנטיבה ייחודית שיש לה יתרונות וחסרונות – והיא פופולארית בעיקר בשוק הנדל”ן האמריקאי (אם כי אפשר למצוא נכסים דומים גם באירופה).

פמילי אופיס

היתרונות של השקעה בנכסי מולטי פמילי בארה”ב

בדרך כלל, נכסי מולטי פמילי הם הדבר הקרוב ביותר לחלום האמריקאי שמשפחות מדרגה סוציו אקונומית בינונית עד נמוכה יכולים להרשות לעצמם. יש נכסי מולטי פמילי המגיעים עם גינה פרטית קטנה או שטחים ציבוריים מטופחים, ואיכות החיים בשכונות כאלה נחשבת טובה למשפחות. דמי השכירות הם כמובן נמוכים ביחס לאלה שיידרשו עבור בית פרטי, או סינגל פמילי, אבל הביקוש לנכסי מולטי פמילי איכותיים בדמי שכירות נמוכים הוא רב יותר מזה ששוק הסינגל פמילי רואה לנגד עיניו.

משקיעים בנכסי מולטי פמילי בדרך כלל נדרשים לתשלומים חודשיים לטובת אחזקת הנכס, אולם משקיעים מישראל שמחזיקים נכסי נדל”ן בארה”ב בדרך כלל נעזרים בשירותיה של חברת אחזקה המתמחה בטיפול והשכרה של נכסים – בנכסי מולטי פמילי, שם התחזוקה מבוצעת באופן משותף עבור כל הדיירים, העלויות נמוכות יותר.

איך משקיעים בנכס מולטי פמילי?

לעיתים קרובות, הרכישה של נכס מולטי פמילי דורשת מן המשקיע להעמיד סכום ראשוני גבוה בעד רכישת נכס אחד שיניב מספר שכירויות ממספר יחידות דיור. הדרך המקובלת להשקיע בנכסי מולטי פמילי היא דרך התאגדות של מספר משקיעים בחברה מקומית לצורך ביצוע ההשקעה. כך, כל משקיע רוכש חלק מהנכס ומקבל את השיעור המתאים של התשואה. היוזם של ההשקעה עשוי להיות חברה מקומית המעורה בשוק הנדל”ן האמריקאי והמציעה תחזוקה לנכס. על אף שמחיר הנכס כולו יקר ממחירו של נכס סינגל פמילי, התשואה ביחס למחיר הנכס צפויה להיות גבוהה וכאשר הרכישה נחלקת בין מספר משקיעים, היא מאפשרת השקעה בסכומים שמתאימים גם למשקיעים פרטיים.

עוז אספיר

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

כלכלה
כלכלה מעגלית – קרש הקפיצה של אירופה?
תיק ההשקעות
ארה”ב, אירופה ואסיה, כיצד לבנות את החלק מעבר לים בתיק ההשקעות שלכם?
השקעות אלטרנטיביות בביוטכנולוגיה
השקעות אלטרנטיביות בביוטכנולוגיה – מדע, בריאות והזדמנות כלכלית אדירה!
השקעות אנרגיה ירוקה
מהפכת האנרגיה הגדולה, מהאדם הקדמון ועד היום
רכב חשמלי
העולם הדו גלגלי והמהפכה החשמלית