השקעה במטבעות קריפטו

שוק ההשקעות האלטרנטיביות מספק מסגרת השקעות שמתנהלת לפי כללים אחרים, והאפשרות לגידור סיכונים בשוק ההון באמצעות השקעות אלטרנטיביות היא משמעותית בדיוק בשל המאפיין הזה של השקעות אלטרנטיביות. בעשור האחרון הפכו השקעות אלטרנטיביות חלק בלתי נפרד מתיקי השקעות מנוהלים של גופים מוסדיים ומשקיעים גדולים ומנוסים: אנחנו רואים תיקי השקעות המכילים השקעות ישירות בחברות, השקעות בנדל”ן ובקרנות נדל”ן, השקעות בקרנות גידור ובקרנות פרטיות אחרות, השקעות במוצרים שערכם צפוי לעלות (כמו למשל מוצרי אומנות ואבני חן) – וגם, השקעה בשוק הקריפטו.

שוק הקריפטו מככב ברשימת ההשקעות האלטרנטיביות בתיקי השקעות פרטיים, וככל שהזמן חולף, השקעה בקריפטו ובפרט בביטקוין “מתמסדת” והופכת להיות חלק מתמהיל ההשקעות גם בתיקי השקעות מוסדיים ובהיצע ההשקעות בבתי השקעות. כעת, בתקופה של ירידות שערים הנובעת מגורמים אובייקטיביים שככל הנראה לא ייעלמו בטווח הזמן הקצר – האם השקעה בקריפטו משמשת גידור בפני הירידות בשוק ההון? או אולי חשיפה מסוכנת לנכסים תנודתיים שתביא להפסדים גדולים בתיק?

עד כמה שוק הקריפטו אכן מגדר את תיק ההשקעות המסורתי?

בנובמבר 2021 הגיע שווי השוק של מטבעות הקריפטו, סה”כ מעל 18,000 במספר, לכמעט 3 טריליוני דולרים. שוק הקריפטו הפך אפיק השקעה מבוקש בתיקי השקעות אלטרנטיביים פרטיים ומוסדיים בסכומים קטנים, בינוניים וגדולים. שתי אסטרטגיות השקעה כללו השקעה במטבעות יציבים, סולידיים, בעלי שווי שוק גדול – לעומת השקעה במטבעות קטנים שמאפשרים את הסיכוי לעליות שערים ותשואות של מאות ואלפי אחוזים. עם השנים, ככל ששוק הקריפטו הופך בשל יותר ומושך אליו משקיעים מכל קצוות האוכלוסייה, אנחנו רואים שהמטבעות הגדולים, ובפרט הביטקוין, מתנהלים באופן שאינו לחלוטין מנותק מהתנודתיות האופיינית של שוק ההון. במילים אחרות, הביטקוין שהפך מטבע הקריפטו הכי “מיינסטרים”, נוטה להציג תנודתיות מתואמת ביחס לשוק ההון. אם נתבונן בגרף הביטקוין מול הדולר ונשווה אותו לגרף מדד ה – S&P 500, נראה שהתנודתיות היא בעלת קווי דמיון, ואם בודקים את התקופה האחרונה – שני מכשירי ההשקעה מאבדים ערך מאז סוף השנה הקודמת, כאשר הביטקוין הציג עליה של 930% מאז מרץ 2020 ועד לסוף 2021, ואילו ה – S&P 500 הציג עליה של 106% על פני אותה התקופה.

אם כן, הביטקוין משמש כמוצר נוח לגידור רק באופן חלקי, ולעומת זאת, מטבעות קטנים יותר פעילים יותר בשווקים אלטרנטיביים ופחות בהשקעות מוסדיות, אפילו האת’ריום, המטבע השני בשווי השוק שלו אחרי הביטקוין, בוודאי מטבעות קטנים יותר כמו תת’ר, USD Coin (המטבע היציב הצמוד לדולר הגדול ביותר), טרה, קרדאנו, סולאנה, אבלאנש ואחרים – מציגים פחות מתאם ביחס לשוק ההון ומשמשים מוצר אלטרנטיבי להשקעה עם גידור איכותי.

האם השקעה בשוק הקריפטו היא השקעה בסיכון?

כאמור, השווי הכולל של שוק הקריפטו בנובמבר 2021 עמד על כמעט 3 טריליוני דולרים. היום, עומד השווי הכולל של שוק הקריפטו על כלל המטבעות המתנהלים בו 1.74 טריליוני דולרים בלבד, מה שאומר שהוא הצטמצם כמעט במחצית – ועוד ידו נטויה. חוסר הניהול הבירוקרטי ומיעוט המנגנונים השומרים על ערך הכסף מייצרים מכשיר השקעה תנודתי מאוד שנוסק ומתרסק לפעמים בתוך שעות. השקעה בשוק הקריפטו כהשקעה אלטרנטיבית היא השקעה בנכס תנודתי עם סיכון להפסדים, והסיכון לאבד את כל כספי ההשקעה גדל ככל שהמשקיע בוחר במטבעות קטנים וספקולטיביים יותר.

אז, האם כדאי להשקיע בשוק הקריפטו?

מחקר שנערך לאחרונה בנוגע למיליונרים החדשים והצעירים, מגלה כי הרוב המכריע שלהם מחזיק נכסים גם בקריפטו. מבין האנליסטים ומובילי הדעה בשוק ההון, יש מי שיספרו כי להערכתם שוק הקריפטו צפוי להעלם, אולם עד כה ניראה כי ההיפך הוא הנכון – שוק הקריפטו הופך חלק גדול יותר ויותר משוק ההון הכולל ומרכיב שכיח בסקטור ההשקעות האלטרנטיביות בתיקי השקעות מנוהלים. רכיב ההשקעה בשוק הקריפטו שייך לחלק הספקולטיבי של תמהיל תיק ההשקעות והוא בסיכון להפסדים, כמו גם לתשואות גבוהות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה אלטרנטיבית
השקעות אלטרנטיביות: שטחי נדל”ן למשרד ועסקים מושכרים במחירים גבוהים, הביקוש לא גווע
השקעות אלטרנטיביות
ההשפעה האלטרנטיבית של אירוח האולימפיאדה
המדריך להשקעות אלטרנטיביות
המדריך האולטימטיבי לתיק האלטרנטיבי- כל מה שצריך לדעת על השקעות אלטרנטיביות
השקעה במטבעות קריפטו
השקעה במטבעות קריפטו, הגנה מעליה באינפלציה או חשיפה לנכס סיכון?
NFT
הנער מאינדונזיה ששינה את גורלו באמצעות NFT