במטבעות דיגיטליים

השקעה במט”ח – מה זה אומר?

השקעה במט”ח (קיצור של מטבע חוץ) זו השקעה בכספים זרים כמו בדולר האמריקאי, הליש”ט (פאונד) הבריטי, הרובל הרוסי, היואן הסיני, האירו בגוש מדינות האיחוד האירופי וכו’. כמו כן, מט”ח הוא השוק הפיננסי הגדול בעולם המוערך בסדרי גודל של טריליוני דולרים ביום. שם נוסף להשקעות מט”ח הוא מסחר פורקס (Forex Exchange) והוא מתבצע בשלוש שלבים עיקריים:

 • פתיחת חשבון מט”ח (מטבע חוץ).
 • בחירת צמד מטבעות שבהם נשקיע. למשל: שקל-דולר, דולר-אירו, יואן-דולר וכו’.
 • השלב השלישי הוא להחליט על כמות המטבעות שנרצה לרכוש.

השקעות מט”ח (או כאמור – מסחר פורקס) מתבצעות 24/7 והמטבעות הנסחרים נחשבות בו זמנית גם לכסף וגם לסחורה. בין סוגי העסקאות העיקריים של השקעות מט”ח ניתן למנות את עסקת הספוט (SPOT), עסקת החליפין העתידית (Forward), עסקת ההפרשים (NDF) ועסקת החלף (SWAP). עסקת ספוט היא הבסיסית ביותר בהשקעות מט”ח והיא כוללת סחר בין מטבעות שונים לפי שערים וסכומים ידועים – ללא תוספת ריבית ותוך זמן ביצוע של עד 2 ימי עסקים בלבד.

עסקת חליפין עתידית זו עסקה המתבצעת בתאריך ובסכום הנקבעים מראש אשר אינה תלויה בשער המטבע היציג בעת ביצועה. מבחינה זו, מדובר בהשקעה מגודרת (מוגנת) מפני תנודות בלתי צפויות בשער היציג. עסקת הפרשים מזכירה מאוד את עסקת החליפין העתידית, רק שיש בה התחשבנות ספציפית בין שיעור השער היציג לשער ביצוע העסקה ביום פירעונה. עסקת החלף היא עסקת מט”ח שבה כל צד חותם ומתחייב (מראש) על העברת תשלום עבור מטבע ו/או נכס בסיס תמורת מטבע ו/או נכס בסיס אחר.

יתרונות וחסרונות של השקעות מט”ח

יתרונות:

 • בהשקעות מט”ח הכסף שאנו משקיעים יכול לקבל מינוף של עד פי 200 מהסכום המקורי. כמו כן, אם משווים למשל את התנודות בשערי המטבעות ביחס לשוק המניות, מדובר בתנודות קטנות למדי אשר אינן מורגשות לטווחי זמן קצרים.
 • כפי שכבר ציינו, פעילות המסחר במט”ח היא בלתי פוסקת ונמשכת 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. מבחינה זו, חלון ההזדמנויות להשגת רווח עבור משקיעי הפורקס הוא פשוטו כמשמעו – בלתי נדלה.
 • התחרות בעולם השקעות המט”ח היא אדירה וזה גורם לחברות ולגופים פיננסיים המאפשרים לבצע מסחר במט”ח הזדמנות לעשות זאת בעמלות נמוכות אשר הופכות את התחום הזה לאטרקטיבי יותר.

חסרונות:

 • פעילות המינוף בתחום המט”ח עשויה להיות כ”חרב פיפיות” למשקיעים: מצד אחד, יש להם הזדמנות לייצר רווח אדיר ואילו מצד שני, הם עשויים באותה מידה לחוות הפסדים גדולים.
 • השקעות מט”ח הוא תחום מעוד השערתי (ספקולטיבי) ונורא קשה לנבא ולחזות מה תהיינה התנודות של כל צמדי מטבעות אשר בהם בוחרים לסחור.

השקעות במטבעות דיגיטליים – מה זה אומר?

לפני הכול, הנה קצת היסטוריה: ראשיתו של תחום המטבעות הדיגיטליים (הידועים גם כ”מטבעות מבוזרים” ו”שוק הקריפטו”) הוא בשנת 2009 כאשר אדם או קבוצת אנשים מיפן המכונים ‘סאטושי נקאמוטו’ השיקו לראשונה את הביטקוין (Bitcoin) – המטבע הדיגיטלי הראשון בעולם אשר ניתן לסחור ולקנות באמצעותו בעזרת “ארנק מקוון” (שזו תוכנה ייעודית הנשמרת בשרת מרוחק או במחשב מקומי). במרוצת השנים, הביטקוין הפך למטבע הדיגיטלי החזק בעולם אשר הגיע לערך אדיר של למעלה מ- 20,000 דולר ליחידה.

אך כיצד מטבע דיגיטלי יכול להיות בעל ערך? ובכן, מדובר אומנם במטבע וירטואלי שאין לו קיום וצורה פיסיים והוא למעשה מסתכם (על פניו) ב”שורת קוד” אינטרנטית בלבד. מכאן, הוא אינו כפוף לשום גוף בנקאי ואינו תלוי באף גורם ממשלתי. עם זאת, הציבור הרחב בוחר לתת בו אמון וערכו נקבע על פי הביקוש וההיצע של ההמונים. כיום, פרט למטבע הביטקוין ניתן למצוא מטבעות דיגיטליים אחרים כגון לייטקוין, איתריום, ריפל, מונרו, Qtum ונוספים.

יתרונות וחסרונות של השקעות במטבעות דיגיטליים

יתרונות:

 • המסחר במטבעות דיגיטליים הוא ישיר ואינו תלוי וכרוך בתיווך גופים פיננסיים או ממשלות.
 • הכול שקוף ונגיש וניתן להשקיע בנוחות ובקלות מכל מקום ובכל זמן.
 • המטבעות הדיגיטליים חסינים מאינפלציה כיוון שכמות ייצורם ידועה מראש.
 • השקעות במטבעות דיגיטליים מבוצעות במרחבים מאובטחים במיוחד.
 • הכסף מאוחסן בארנק דיגיטלי שהולך איתכם לכל מקום בסמארטפון.
 • פוטנציאל רווח גבוה (בדומה לרמת הסיכון).

חסרונות:

 • אין גוף רשמי אשר ניתן לפנות אליו במקרה שמתעוררת בעיה בביצוע עסקאות.
 • ללא גיבוי נדרש, הכסף שנצבר עשוי להיאבד ולא תהיה אופציה לשחזרו בשנית.
 • טכנולוגיית המסחר במטבעות דיגיטליים (הבלוקצ’יין) היא מורכבת, כך שהיא לא בהכרח ידידותית לכל משקיע/ה.

מילות סיכום

איך שלא נהפוך את זה, העולם צועד קדימה אל עבר עתיד טכנולוגי. האם זה אומר כי השקעות במטבעות דיגיטליים תחלפנה יום אחד את השקעות המט”ח? אין לדעת…

אך נכון להיום, בשנת 2020, אם אתם שוקלים להשקיע במט”ח או במטבעות דיגיטליים, עליכם לעמוד על ההבדלים המשמעותיים בהם: המטבע הדיגיטלי, בניגוד למטבע הרגיל, אינו כפוף לשום מדינה או גוף פיננסי מרכזי. לעומת זאת, לא יקרה מצב בו מטבע רגיל ילך לאיבוד בגלל שלא התבצע עבורו גיבוי כנדרש. בכל אופן, לפני שאתם מחליטים לכאן או לכאן, כדאי לכם לפנות אל גורם פיננסי מנוסה אשר יוכל לייעץ ולכוון אתכם לאפיק הנכון ביותר.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר. 

ארהב מול סין
ארה”ב מול סין – האם המהלך של נשיא ארה”ב ישפיע על יחסי הכוחות?
השקעות בנדל"ן באנגליה
השקעות בנדל”ן באנגליה – דיור סוציאלי – מה זה אומר והאם זה כדאי?
טכנולוגיה
הטכנולוגיה הישראלית לבני הגיל השלישי
אשראי
מה זה אשראי אלטרנטיבי ואיך משקיעים בזה?
שוק הקריפטו
רשות המסים מודיעה על הטבות למשקיעים בשוק הקריפטו