השקעות אלטרנטיביות

בעבר, עוד לפני שהומצאו מטבעות הכסף, עקרונות המסחר נועדו לאפשר למשפחות ומשקים להשיג מגוון של סחורות והתבססו על סחר חליפין ויתרון יחסי: במקום שכל משפחה תגדל את כל סוגי היבולים, ניתן היה להגיע לדרגת מסחר מתקדמת יותר, להשתמש בכל השטח העומד לרשות המשפחה על מנת לגדל גידולים מסוג אחד, ולהחליף את הגידולים הללו עם סחורות נוספות אצל מי שמתמחים במוצרים אחרים.

עם השנים, התקדם שוק הסחר וכעת, מי שמגדל מלפפונים לא חייב להחליף אותם במה שהלקוח שלו מגדל – הוא יכול לקבל תמורת המלפפונים שלו כסף, ובכסף הזה להשיג מה שחסר לו באמת, בכל עת. ביחד עם זאת, מי שמתמחה בגידול מלפפונים, מוצרי מאכל אחרים, בייצור משאבים ותשתיות או באספקת סחורות אחרות למשק, נהנה עדיין כמובן ממקום של כבוד בשוק המסחר, ואפילו בשוק ההון.

ההשקעה בסחורות היא אפיק השקעה שהוא שונה מהשקעה במניות בורסאיות או בקריפטו. בניגוד להשקעות מסוג זה, בהן המשקיע מקבל לידיו את האחזקה בפועל של המוצר שקנה (חלקים מהחברה שאת מניותיה רכש או מטבעות דיגיטליים) – בהשקעה בסחורות הסחורה עצמה לא מחליפה ידיים. במילים פשוטות יותר, אתם יכולים להשקיע סכומי עתק בחיטה, ולא תצטרכו לבנות סילו לאחסון הסחורות שרכשתם. סוג השקעה זה מכונה השקעה ב”חוזים עתידיים”. לצד הביקורת הנשמעת על השקעה בסחורות, יש יתרונות ברורים להשקעה בסחורות שחשוב שכל משקיע יכיר כשהוא מתכנן את תמהיל תיק ההשקעות שלו. שלושת היתרונות והחיסרון הבולט של השקעה בסחורות – לפניכם.

שלושת היתרונות של השקעה בסחורות

#1 – חוסר מתאם ברור לכיוון השוק

שוק ההון בסך הכל הוא שוק שאפשר לתאר אותו באמצעות כיוון, חיובי, שלילי או תנודתי. כמובן שכיווני השוק אינם משפיעים על כל מוצר השקעה, גם כשהמניות והמדדים יורדים בממוצע – יש מניות שעולות. ביחד עם זאת, כיווני השוק והתנודתיות שלו משפיעים על מוצרי השקעה בולטים בסקטורים רלוונטיים. מכאן, אם תיק ההשקעות שלכם מכיל מוצרי השקעה מסקטורים דומים – כשהשוק יירד, כל התיק שלכם יפסיד.

השקעה בשוק הסחורות מעניקה פיזור איכותי של ההשקעה וגידור למוצרי ההשקעה בשוק ההון. המתאם בין התנודתיות בשוק ההון לבין התנודתיות בשוק הסחורות הוא לא גבוה.

#2 – שוק הסחורות נוטה להציג תוצאות טובות בימי אינפלציה

בהסתכלות אחורה, על עשר השנים שעברו, אנחנו רואים כי בימי אינפלציה השוק שנוטה להציג תשואות טובות עבור משקיעים הוא שוק הסחורות. אנחנו בימי תום משבר הקורונה בארץ, גם בחלק גדול ממדינות העולם כבר שומעים צלילים של שחרור מהנגיף המכלה, וכלכלנים רבים צופים גידולים משמעותיים בביקושים, ואינפלציה. בתקופות כאלה – השקעה בשוק סחורות מקבלת משנה תוקף בשל היעילות שלה בעבר בתקופות של אינפלציה.

#3 – הביקוש לסחורות לא נעלם

היתרון האחרון שנציג להשקעה בסחורות הוא היציבות ששווקים אלה נוטים להציג בביקושים. הביקוש לחיטה, לנפט, לתירס, לכותנה או לזהב, בדרך כלל רק עולה, ומכאן היציבות והביטחון של משקיעים שהם מחזיקים בזכויות על מוצרים בעלי ערך. הביקושים למוצרים אלה בדרך כלל לא מגיב לשינויים פוליטיים (אלא אם שינויים אלה מגבילים את ההיצע ואז יש עליות מחירים), הוא קבוע ולפעמים אפילו קשיח.

חיסרון מעניין של השקעה בסחורות – קונטאנגו

קונטאנגו הוא מצב שבו ככל שמוצר נסחר שוב ושוב, מחיריו עולים מעצם פעולת הסחר (מפני שכל יד המעורבת במסחר מעוניינת להרוויח ועל כן מציעה את הסחורה שברשותה בסכומים גבוהים יותר). עצם הפעילות בשוק המסחר מעלה, אם כן, את מחירי הסחורות ללא מתאם למחירן בשוק. מצבים כאלה עשויים להביא למסחר בחוזה סחורה שמחירו גבוה ממחיר המוצר בפועל. מומלץ לבדוק גם את מחירי המוצר בפועל והמתאם בין מחירי ההשקעה בסחורה לביקושים לה. בכל מקרה של ביקוש לחוזים שהוא גבוה מהביקוש למוצר בפועל – ייתכן שמדובר בבועה אופיינית לשוק הסחורות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

למבורגיני על המים
חזון גרמני וסגנון איטלקי: האם למבורגיני לומדת לנסוע על המים?
השקעות בנדלן למגורים
השקעות בנדל”ן למגורים – האם זה כדאי?
טסלה
הבשורה האקולוגית של רכבים חשמליים מוטלת בספק
טופשופ
נפילתה של אימפריה – טופשופ
ניכיון צ'קים
ניכיון צ’קים של חברה בע”מ