השקעות אלטרנטיביות

בתחום ההשקעות האלטרנטיביות, קרנות השקעה פרטיות המנוהלות על ידי בתי השקעות ומשקיעים מומחים הם מהאפיקים הנפוצים להשקעה, אם כי הם דורשים בדרך כלל משקיעים בוטיקים בסכומים גבוהים. מבין כל סוגי הקרנות וההשקעות המנוהלות הפרטיות שכבר סקרנו במדריכים הקודמים להשקעות אלטרנטיביות – קרן גידור היא הקרן ש”הולכת על כל הקופה”. זו קרן שהניהול שלה עושה שימוש בכלים חכמים להשקעה, במינוף ובפוזיציית שורט, על מנת להשיג תשואות חיוביות גם בימים של ירידות שערים.

מהי קרן גידור ומי יכול לנהל אחת?

אחד המאפיינים הבולטים של שוק ההשקעות האלטרנטיביות, בניגוד לשוק ההון ושווקי ההשקעות המסורתיות, הוא פחות פיקוח. משכך, מנהלי קרנות השקעה, שהן בהחלט ערוץ להשקעה אלטרנטיבית, מוזמנים כמעט לגמרי לקבוע את כללי המשחק שלהם. קרן גידור היא קרן שמנוהלת בדרך כלל במתכונת של שותפות מוגבלת, כאשר מנהל הקרן הוא השותף היחיד המורשה לבצע עסקאות ושאר השותפים הם המשקיעים. על פי חוק, רק משקיעים כשירים יכולים להשקיע בקרנות גידור. ההגדרה של משקיעים כשירים היא קבועה וברורה, כל משקיע כשיר הוא:

  • מי שיש בבעלותו נכסים נזילים בשווי של מעל 8 מיליוני שקלים
  • מי שהכנסתו השנתית עומדת על מעל 1.2 מיליוני שקלים בשנתיים האחרונות או שההכנסה המשפחתית שלו עומדת על מעל 1.8 מיליוני שקלים בשנתיים האחרונות

בניגוד לקרנות השקעה מסורתיות שמשקיעות בדרך כלל במוצרים נורמטיביים בשוק ההון – קרנות גידור מתוקף ההגדרה הבסיסית שלהן מתוכננות מראש להרוויח בתנאי שוק תנודתי, או בכל מצב וכיוון שוק. לכן מכנים אותן קרנות גידור (באנגלית: Hedge Funds), על שום שההשקעות מגודרות ומאפשרות רווחים ממוצרי ההשקעה בתנאים של שוק עולה כמו גם בתנאים של שוק יורד.

מנהלי קרנות הגידור אינם מוגבלים בתנאים שהם מציעים למשקיעים

קרנות גידור הן מוצר פרטי להשקעות אלטרנטיביות, ועל אף שהם מתקיימים בשוק תחרותי, אין מגבלה על מנהלי הקרנות בנוגע לתמחור השירות, העמלות ושיעורי התשלום של המשקיעים למנהל הקרן. ניתן לומר כי הסכומים הממוצעים לתשלום למנהלי קרן גידור בארץ עומדים על 2% דמי ניהול ועוד 20%-30% מהרווח הנגבים כדמי הצלחה.

גם סכום ההשקעה של כל משקיע משתנה מקרן גידור אחת לאחרת, אולם מקובל כי המשקיעים בקרנות גידור משקיעים סכומים של החל מ – 200,000 ₪, וקיימים תנאים ליציאה מההשקעה, או במילים אחרות: לא תמיד ההשקעה בקרנות גידור שומרת על נזילות הכספים המושקעים.

אילו קרנות גידור פועלות בישראל?

שוק קרנות הגידור בישראל מוערך במעל 10 מיליארדי דולרים, עם כ – 150 קרנות גידור פעילות בארץ. חשוב לציין, כי כ – 65% מכלל מוצרי ההשקעה בקרנות הגידור בארץ הן מניות, אולם אין זה אומר שגם בקרנות הגידור ההשקעות הן מסורתיות, מכיוון שייתכן שההחזקה במניות היא ממונפת או בפוזיציית שורט המרוויחה על ירידות מחירים.

בישראל, נאסר על ארגונים פרטיים לפרסם תשואות של מוצרי השקעה, בשל הטעייה הנגרמת מחוסר היכולת של בית העסק להבטיח את אותן תשואות גם בעתיד, בהשקעות שאינן סולידיות. ביחד עם זה, מוערך כי בשנתיים האחרונות התשואה הממוצעת של קרנות הגידור הפועלות בארץ נעה בין 8% ל – 15% לשנה. חשוב לשים לב כי אין מדובר בתשואה יוצאת דופן בגובהה, אחרי הכל, מי שהשקיע במוצרים מחקי מדד תל אביב 125 בשנה האחרונה צפוי היה ליהנות מתשואה של כ – 27%.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ווטרטק
סקטור חדש שכדאי להכיר: טיהור מים, ווטרטק
השקעות
הקורונה עושה טוב למותגי היוקרה: ארמאני מזנק ב-34%
התשתיות החדשות
האם התשתיות החדשות יצילו את הכלכלה?
אמאזון
קרן הבריאות הגדולה בעולם: אמזון, ברקשייר האת’ווי וג’יי. פי. מורגן צ’ייס
קרן ריט
היתרונות של קרנות נדל”ן