קרנות נדלן

בשנת 2021, עלו מחירי הנדל”ן בישראל ביותר מ – 10%. מחירי השכירות לעסקים עלו בשיעורים גבוהים, והביקוש לנדל”ן רק הולך ועולה: השנה ראינו זינוק של 50% – 75% בביקוש לדירות ונכסים, כאשר מוערך שכשליש מן הנכסים הנמכרים, נמכרים למשקיעים כנכסים מניבים להשקעה.

אם יש לכם תיק השקעות בשווי של 200,000 ₪ המנוהל בשוק ההון, והרווחתם תשואה נטו של 10% השנה – ההכנסה הפסיבית שהתיק ייצר עבורכם עומדת על כ – 1,660 ₪ בכל חודש. אבל לעומת זאת, אם הדירה שרכשתם להשקעה בשווי 1.5 מיליוני שקלים (עם הון עצמי של 200,000 ₪, והשאר, לשם הדוגמה, באמצעות הלוואת משכנתא) היא בעלת תשואה של 5% (תשואה סבירה להשקעה בנדל”ן בישראל, וניתן גם למצוא השקעות בנדל”ן עם תשואה של 10% ויותר) וערכה עלה בכ – 10% השנה, הרווח החודשי מההשקעה שלכם עומד על כ – 18,000 ₪ בחודש (עליית ערך שנתית: 150,000 ₪ + תשואה).

השקעה בנדל”ן היא, אם כן, מההשקעות האלטרנטיביות האטרקטיביות והנפוצות בישראל. בניגוד להשקעה אלטרנטיבית בשוק הקריפטו – השקעה בנדל”ן היא יציבה ובטוחה. היא מייצרת תשואות משני אפיקים: שכירות ועליות ערך, והיא מהווה עוגן ביטחון עם נכס בעל ערך שהוא שלכם.

מאידך, שני החסרונות הגדולים של השקעה בנדל”ן הם הויתור על הנזילות של כספי ההשקעה והסכומים הגבוהים, כולל המימון בעלויות גבוהות, הנדרשים לטובת רכישת נכס נדל”ן להשקעה. איך אפשר להשקיע בנדל”ן וליהנות מכל היתרונות, כולל שמירה על נזילות והשקעה בסכומים נוחים יותר?

התשובה היא, כמובן, השקעה בקרנות נדל”ן. קרנות השקעה בנדל”ן, או קרנות רייט, הן קרנות פרטיות (יש בארץ גם מספר קרנות ציבוריות להשקעה בנדל”ן, המוכרות ביותר בהן היא ריט 1 וסלע נדל”ן, המנהלות נכסים בשווי של 5.6 מיליארדי שקלים ו – 3.8 מיליארדי שקלים, בהתאמה. קרנות נדל”ן פרטיות אפשר למצוא בשפע, מטעם חברות נדל”ן, יזמיות פרויקטים וארגונים מתמחים בארץ ובחו”ל, עם התמחות בסוגים שונים של מיזמים, כמו למשל נדל”ן למגורים או להשכרה לטווח ארוך, נדל”ן לשטחי מסחר, לשירות הגיל השלישי, נדל”ן סיעודי ורפואי, ואפילו חניונים.

השקעה בקרנות נדל”ן מאפשרת את כל היתרונות של שוק הנדל”ן ללא החסרונות האופייניים להשקעה זו

גם מי שיש ברשותו סכום פנוי נאה והוא מחפש כיצד להשקיע את הסכום בסיכון נמוך ובתשואה גבוהה, לא תמיד שוקל השקעה בנדל”ן כאלטרנטיבה. הסיבות הן בעיקר הצורך לממן שיעור ניכר מהעסקה (בממוצע 75%, גם במקרה של נכסים להשקעה שם על פי חוק ניתן לממן רק 50% משווי הנכס להשקעה על ידי הלוואת משכנתא) ואבדן הנזילות של הכספים למשך זמן רב. ההשקעה בקרנות ריט מגלמת פחות או יותר את אותו שיעור תשואה, ללא מגבלות השקעה כאשר המשקיע יכול להשקיע גם סכומים קטנים, וגם לטווחי זמן קצרים – והשקעתו מצטרפת לכלל ההשקעות בשוק ההון ליצירת בסיס של נכסים בתשואה גבוהה בשוק הישראלי.

למשל, בשתי הקרנות הציבוריות שהזכרנו מעלה, קרן ריט 1 וקרן סלע נדל”ן, שתיהן נסחרות בבורסה, משקיעים מוזמנים להשקיע במניות ולגזור תשואה גבוהה: ריט 1 הציגה השנה תשואה של 34.9%, וסלע נדל”ן השיגה במהלך 2021 תשואה של 49.15%.

השקעה אלטרנטיבית בנדל”ן: אפשר גם לבחור השקעות פרטיות קטנות יותר

קרנות Private Equity הן קרנות שאוספות כספים ממשקיעים ומשתמשות באותם הכספים למימון פרוייקטי נדל”ן באופן פרטי. בישראל ניתן למצוא יזמי נדל”ן המאפשרים השקעה פרטית בתנאים שונים וקרנות PE המאפשרות הצטרפות להשקעה רק עבור משקיעים כשירים, בעלי סף מינימאלי של שווי נכסים והכנסות שנתיות. כמובן שהשקעה בקרנות פרטיות וביזמים המבטיחים תשואה גבוהה, ניהול הנכסים ושירות לקוחות הוא סיכון גבוה יותר ביחס להשקעה בקרנות ציבוריות מוכרות המנוהלות באופן שקוף, אולם לעיתים, התשואה המובטחת והתנאים העדיפים, עשויים לצייר תמונה של השקעה אלטרנטיבית בערוץ אטרקטיבי יותר.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות הדבר הגדול הבא
השקעות אלטרנטיביות: הדבר הגדול הבא?
אפל מול סמסונג
מזרח ומערב: אפל מול סמסונג
נדלן ריבית עולה
איך לבצע השקעה נדל”נית בסביבת ריבית עולה?
זיהוי פנים
האח הגדול: חברות זיהוי הפנים הסיניות כובשות את המערב
תעופה
האיום הגדול ביותר על חברות התעופה המערביות: COMAC