קרנות ריט

במהלך שנת 2021 עלו מחירי הנדל”ן בישראל במעל 10%, וראינו זינוק גם במדדים אחרים המסמנים את העלייה באטרקטיביות של שוק הנדל”ן למחפשים אפיק השקעה אלטרנטיבית, כמו העלייה במחירי השכירות לדיור ולעסקים וההגדלה המשמעותית של היקף תיק הנכסים והאחזקות בנדל”ן של חברות כמו למשל ששת חברות הביטוח הגדולות בישראל. מי שלא מעוניין לרכוש נכס נדל”ן על מנת להשקיע בנדל”ן בחלק האלטרנטיבי של תיק ההשקעות שלו עשוי למצוא את עצמו משקיע בקרנות ריט – קרנות מושקעות בנדל”ן המאפשרות למשקיעים לשמור על נזילות הכספים מחד וליהנות מתשואות של שוק הנדל”ן מאידך.

בסיכום שנת 2021 אנחנו אכן רואים שקרנות הריט עשו חייל. למשל, קרן ריט 1, מקרנות הריט הגדולות והבולטות בישראל המהווה גם חלק ממדד תל אביב 125, עלתה לאורך כל שנת 2021 ביותר מ – 45%. עלייה זו היא גבוהה יותר מהעלייה המשמעותית שראינו במדדים הכלליים, כמו מדד תל אביב 125 (שעלה במהלך 2021 בכ – 29%) או מדד ה – S&P 500 (שעלה במהלך שנת 2021 בכ – 22.7%). מה עשו קרנות הריט הגדולות בישראל בשנת 2021, והאם זה הזמן להשקיע בקרנות ריט?

השנה המוצלחת של קרנות הריט בישראל

קרנות הריט הפרטיות בישראל אינן מפרסמות את התשואה שלהן על פי חוק, אולם שלוש קרנות ריט שנסחרות בבורסה עשויות להעיד על הצלחתן בעזרת הנסיקה במחירי המניות שלהן.. קרנות ריט אלו הן ריט 1, סלע קפיטל ומניבים ריט הציגו שלושתן תשואות דו ספרתיות השנה, כאשר קרן ריט1 השיגה השנה תשואה של מעל 45% וסלע קפילט השיגה במהלך שנת 2021 תשואה של מעל 60%. קרן הריט מניבים השיגה תשואה צנועה יותר – 12.5%. גם בחו”ל קרנות הריט וההשקעה בנדל”ן השיגו תשואות נאות ויש כאלה שהשיגו תשואות מרשימות יותר מאחרים: קרנות ריט שעסקו במרלו”גים, מרכזים לוגיסטיים ומרכזי אחסון השיגו במהלך שנת 2021 בארה”ב ובבריטניה תשואות של 70% בממוצע. קרנות ריט העוסקות בנדל”ן לטובת בתי חולים, מוסדות אשפוז ובתי מגורים לבני הגיל השלישי הציגו גם הן תשואות גבוהות מן הממוצע.

איך משקיעים בקרנות ריט?

קרנות ריט הן קרנות שמשקיעות בנדל”ן, וזה הייחוד שלהן. בדרך כלל השקעה ישירות בקרן מתאפשרת בסכומים גבוהים יחסית ולמשקיעים כשירים בלבד. לצד זאת ניתן להשקיע בקרנות נסחרות, בארץ כמו גם בעולם, על מנת ליהנות מהיתרונות שבהשקעה בנדל”ן לצד היתרונות של השקעה בקרנות, כמו למשל השמירה על נזילות כספי ההשקעה והאפשרות להשקיע בסכומים נמוכים ביחס לאלה הנדרשים מהמשקיעים ישירות בשוק הנדל”ן.

האם קרנות הריט ישיגו תשואה גבוהה כל כך גם בשנת 2022?

הפסימים מדברים על שוק הנדל”ן בישראל כעל שוק בועתי הצפוי להתחיל לאבד גובה בכל רגע. ביחד עם זאת, אנחנו שומעים את הסיסמאות החששניות הללו כבר שנים רבות, ובינתיים בעשור האחרון, הנדל”ן בישראל רק הולך ועולה. ביחד עם זאת, יש ללא ספק סימנים לעובדה ששנת 2022 תהיה פחות מוצלחת למשקיעים בנדל”ן ביחס לשנת 2021, ביניהן המהלך הקבוע של תקופת התמודדות עם משבר, המתאפיין בשגשוג בתקופה שלאחר מכן ואז ביציבות מחירים. שינויים נוספים בשוק הנדל”ן ובאופן כללי, כמו למשל העלייה המתמשכת באינפלציה או שינויים בתמונת המצב הבריאותי בהתמודדות עם הנגיף, עשויים גם הם להשפיע על שוק הנדל”ן העולמי והמקומי ועל הרווחיות של קרנות הריט.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות
סיפור ההצלחה של קרנות ההשקעה האלטרנטיביות
נדלן
יציבות מובטחת או בועה מתנפחת: שוק הנדל”ן בישראל
פינוי בינוי
פינוי בינוי הולנדי: בית מגורים בהולנד הודפס במדפסת תלת ממד
ביונד מיט
ביונד מיט – הסוף לבשר?
קרנות אשראי
השקעות אלטרנטיביות: קרנות אשראי