פטיפון

קניין רוחני הוא תיאור רחב למכלול נכסים בלתי מוחשיים הנמצאים בבעלות אדם או חברה, כמו המצאות, סמלים ומותגים, יצירות אומנת ועוד. זכויות יוצרים – הן הזכויות שמגיעות לבעלים של נכס שנחשב קניין רוחני.
הזכויות על קניין רוחני מוגנות בחוקי זכויות יוצרים כך שאיש אינו רשאי לעשות שימוש בקניין רוחני הנמצא בבעלותו של אחר ללא רשות מפורשת מבעליו. בדרך כלל שימוש בקניין רוחני כרוך בתשלום לבעליו, בין אם בדרך של רכישת רישיון או בדרך של תשלום תמלוגים, שהם תשלומים המבוצעים על ידי מי שעושה שימוש בקניין רוחני של אחר בתמורה לשימוש, כמו למשל במקרה של תשלום עמלה קבועה עבור השמעת יצירה מוזיקלית.

השקעה בזכויות יוצרים היא רכישת בעלות, מלאה או חלקית, בנכסי קניין רוחני, בעלות המקנה זכות לקבל תשלום עבור השימוש בנכס, תשלום העשוי להתקבל, בין היתר, באמצעות מנגנון התמלוגים.

סיבות להשקיע בזכויות יוצרים

ישנן סיבות טובות לשקול השקעה בזכויות יוצרים. ראשית יש לזכור שמדובר בהשקעה לטווח ארוך, מרגע רכישת זכויות היוצרים הופך הרוכש לבעלים החוקי של היצירה ולפיכך הוא זה שזכאי לקבל תשלומי תמלוגים בכל פעם שמישהו עושה בהם שימוש. תמלוגים יכולים לספק זרם קבוע של הכנסה המניב תשואה משנה לשנה. מדובר בהכנסה פאסיבית לחלוטין, ועל כן השקעה בזכויות יוצרים היא דרך מצוינת לבנות אפיק הכנסה פאסיבית.

זכויות יוצרים הם נכס לכל דבר ועניין, אולי אין מדובר בנכס מוחשי אולם הם משהו בעל ערך שניתן לסחור בו. כמו בכל השקעה, גם השקעה בזכויות יוצרים כרוכה בסיכון אולם בהתחשב בפוטנציאל ההחזר על ההשקעה (ROI) מדובר בהשקעה יציבה, שנמצאת בקצה הנמוך יחסית של סקאלת הסיכון.

סוגים שונים של תמלוגים

אחד מהסוגים המרכזיים של תמלוגים הם אלה המתקבלים בזכות בעלות על זכויות יוצרים של יצירה מוסיקלית. ישנם ארבע סוגים של תמלוגים בתחום המוסיקה, אלה הם תמלוגים בגין שימוש, למשל כצלילי רקע בסרט; תמלוגים בגין השמעה או ביצוע של היצירה; תמלוגים בגין הדפסה; ותמלוגים בגין מכירת הקלטה בדרך כזו או אחרת. מי שמחזיק בזכויות יוצרים על שיר יכול לגבות תמלוגים בגין כל שימוש שנעשה בשיר זה. ההערכה היא שהחזר על השקעה בזכויות יוצרים על יצירה מוזיקלית מוצלחת יכול להגיע לכדי 12% בשנה רק כתוצאה מתשלום דמי תמלוגים בגין שימושים שונים שנעשים ביצירה.

תמלוגים על פטנטים הם תשלומים בגין שימוש בפטנט הנמצא בבעלות. באמצעות הסכם המסדיר זאת, בעל הרישיון לשימוש בפטנט משלם לנותן הרישיון, הוא בעל הפטנט, תמלוגים, בדרך כלל כאחוז ממכירות המוצרים המיוצרים תוך שימוש בפטנט או בדרך של עמלה קבועה. כדאי לדעת שאין הכרח לרכוש את הבעלות המלאה על פטנט, ניתן להשקיע בדרך של שותפות עם ממציא הפטנט.

השקעה בקרנות נאמנות המתמחות בזכויות יוצרים מאפשרת להשקיע ולהרוויח מתמלוגים ללא עריכת מחקר מעמיק בנושא. קרנות נאמנות כאלה מתמקדות בדרך כלל בסוג מסוים של נכסים בלתי מוחשיים העשויים להיות יצירות מוסיקליות, פטנטים או יצירות קולנוע וטלוויזיה.
כדאי לדעת שישנם תשלומי תמלוגים גם על ספרים (בדרך כלל משולמים לכותב היצירה) וכן על שימוש בסימן מסחרי (בדרך כלל אחוז מן ההכנסה שהסימן המסחרי מייצר).

הענקת זכות שימוש בקניין רוחני

בעלי קניין רוחני בוחרים לעיתים קרובות לאפשר לאנשים או חברות לעשות שימוש ברעיונות או היצירות שלהם. הסיבה לכך יכולה להיות כדי להרחיב את טווח ההגעה שלהם בשווקים בלתי מנוצלים או כדי שמישהו אחר יוכל לפתח ולמסחר את הקניין הרוחני עבור נותן הרישיון. במקרים כאלה על נותן הרישיון להתקשר בהסכם עם כל בעל רישיון, זאת כדי להגן על אופן השימוש בקניין הרוחני ולהבטיח קבלת פיצוי כספי הולם עבור השימוש.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מדוע דיור מוגן הוא החישוב הכלכלי הנכון?
חד קרן בבורסה
חד קרן בבורסה?
השקעה ירוקה
השקעה ירוקה: חברה ישראלית לייצור מוצרי אריזה מפלסטיק מתכלה גייסה 70 מיליוני דולרים
קרן חוב
קרן חוב – השקעה שחובה להכיר!
שוורים ודובים
שוורים ודובים: אנגלה מרקל עוזבת את השלטון לאחר 16 שנה, הכלכלה הרביעית בגודלה בעולם מחכה ליורש